Gospodarka UE wyraźnie hamuje

Kolejne dane wskazują na pogarszającą się koniunkturę w strefie euro. Tym razem gorzej od oczekiwań wypadła dynamika PKB.

W trzecim kwartale 2018 r. produkt krajowy brutto strefy euro wzrósł w ujęciu kwartalnym o 0,2 proc. wobec 0,4 proc. w drugim kwartale. Z kolei w ujęciu rocznym dynamika sięgnęła 1,7 proc. wobec 2,2 proc. w poprzednim okresie.

Oczekiwania ekonomistów na trzeci kwartał 2018 r. zakładały wyniki przynajmniej na poziomie 0,4 proc. k/k oraz 1,8 proc. r/r, a zatem możemy mówić o pewnym rozczarowaniu.

Dynamika PKB dla całej Unii Europejskiej była nieco wyższa niż dla samej strefy euro i wyniosła 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym oraz 1,9 proc. w ujęciu rocznym.

(Eurostat)

Eurostat podał dziś pierwszy z trzech raportów dotyczących PKB za trzeci kwartał. Tym razem nie poznaliśmy jeszcze rozbicia na poszczególne kraje – pierwszy zestaw danych opisujący sytuację wybranych państw otrzymamy 14 listopada, zaś pełny raport dotyczący całej stawki pojawi się 7 grudnia. Przypomnijmy, że w drugim kwartale Polska z wynikiem 1 proc. k/k oraz 5 proc. r/r znalazła się w unijnej czołówce wzrostu.

Na pogarszającą się koniunkturę w UE wskazywały już ostatnie wstępne odczyty indeksów PMI. Finalne publikacje poznamy 1 oraz 2 listopada.

MZ

Kolejne dane wskazują na pogarszającą się koniunkturę w strefie euro. Tym razem gorzej od oczekiwań wypadła dynamika PKB.

W trzecim kwartale 2018 r. produkt krajowy brutto strefy euro wzrósł w ujęciu kwartalnym o 0,2 proc. wobec 0,4 proc. w drugim kwartale. Z kolei w ujęciu rocznym dynamika sięgnełą 1,7 proc. wobec 2,2 proc. w poprzednim okresie.

Oczekiwania ekonomistów na trzeci kwartał 2018 r. zakładały wyniki przynajmniej na poziomie 0,4 proc. k/k oraz 1,8 proc. r/r, a zatem możemy mówić o rozczarowaniu.

Dynamika PKB dla całej Unii Europejskiej była nieco wyższa niż dla samej strefy euro i wyniosła 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym oraz 1,9 proc. w ujęciu rocznym.

XXX

Eurostat podał dziś pierwszy z trzech raportów dotyczących PKB za trzeci kwartał. Tym razem nie poznaliśmy jeszcze rozbicia na poszczególne kraje – pierwszy zestaw danych opisujący sytuację wybranych państw otrzymamy 14 listopada, zaś pełny raport dotyczący całej stawki pojawi się 7 grudnia.

Przypomnijmy, że w drugim kwartale Polska z wynikiem 1 proc. k/k oraz 5 proc. r/r znalazła się w unijnej czołówce wzrostu.

MZ

 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 slawekkry

Ricozez
Stało się prosto względny dobrobyt uśpił towarzystwo kilku cwaniaków wykiwalo cała resztę ot tyle

! Odpowiedz
6 10 ricozez

Nie wiem jak to się stało,że narody Europy oddały w ręce zdemoralizowanej hołoty brukselskiej swoje narodowe i gospodarcze aktywa !

! Odpowiedz
2 3 pluto85md

@sel
W ujeciu rocznym dynamika PKB spowolnila z 2.2% do 1.7% to juz dosc wyrazne spowolnienie.

U nas spowolnienie tez jest wyrazne, dane za wrzesien to potwierdzaja.

! Odpowiedz
5 4 sel

Wyraźnie to trudno powiedzieć 0,2 a margines błędu w USA jest 3 %?.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil