REKLAMA

Gość: Zbigniew Nastałek, Michelson Diamonds

2009-08-03 12:12
publikacja
2009-08-03 12:12

Czy rzeczywiście warto inwestować w brylanty? Dla kogo jest to inwestycja?

Na pewno warto zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Diamenty są dla inwestorów bardzo dobrym punktem odniesienia. Warto zróżnicować inwestycje np. pod kątem surowców. Jedni inwestują tylko w złoto, ale są też tacy, którzy inwestują w złoto, srebro, platynę i na przykład właśnie w brylanty.

Jakie należy mieć oczekiwania wobec inwestycji w diamenty, jaki horyzont czasowy należy przyjąć?

To świetna inwestycja, która umożliwia - tak przynajmniej wynika z dotychczasowych danych statystycznych - ochronę kapitału. Nie było w historii świata takiego momentu, aby diamenty drastycznie staniały, tak jak na przykład bywało ze złotem, ropą czy innymi surowcami. Diamenty pod tym względem są bardzo bezpieczne. Ich wartość z roku na rok rośnie średnio od 3 do 5 procent, a w ostatnim 2008 roku na wszystkich światowych rynkach wartość diamentów inwestycyjnych wzrosła nawet o ok. 20 procent, a niektórych najdroższych, najczystszych nawet o 40 procent.

Jaką wiedzę należy posiadać, aby zacząć inwestować. Gdzie kupuje się diamenty i jaką kwotą trzeba dysponować?


Przede wszystkim trzeba wiedzieć, co to znaczy diament inwestycyjny.  Diament oprawiony w biżuterii nie jest diamentem inwestycyjnym. Diamenty, które zamierzamy kupić jako ochronę kapitału lub inwestycję, która w przyszłości ma nasz kapitał pomnażać, prezentują najwyższą klasę czystości, najwyższą klasę koloru i najlepszy szlif. Diamenty inwestycyjne to kamienie wyjątkowe, unikatowe, takie, których wydobycie będzie się zmniejszać i będą trudniej dostępne. Kamienie inwestycyjne muszą oczywiście posiadać specjalny certyfikat, który umożliwi ich rozpoznanie. Śmiało można je nazwać dobrą lokatą kapitału.

W jaki sposób można odsprzedać diament? Ile można na tym zarobić?

Odsprzedaż diamentu w Polsce nie jest prosta, ponieważ rynek na transakcje tego typu jest znikomy. Jednak zaletą diamentów jest to, że w przeciwieństwie np. do nieruchomości inwestycja ta cieszy sie zainteresowaniem ogólnoświatowym. Ma ona zasięg międzyterytorialny, co oznacza, że diament możemy odsprzedać nie tylko w Polsce, ale na całym świecie i tutaj z pomocą przychodzi nam internet, który jest dzisiaj powszechny. Wystarczy zamieścić ogłoszenie o sprzedaży kamienia czy też wystawić go na aukcji, a kupiec z całą pewnością się znajdzie.

Jak wygląda rynek diamentów w Polsce? Jakie są tendencje i kto jest głównym graczem?

Rynek diamentów w Polsce można podzielić na kilka grup. Diamenty przemysłowe: W Polsce działa mnóstwo firm, które wykorzystują diamenty do produkcji przemysłowej, ale to nie są diamenty, które by nas akurat dzisiaj interesowały. Inną gałęzią są diamenty jubilerskie, czyli wszystkie, które możemy kupić w biżuterii lub w sieciowym sklepie u jubilera. Trzecią gałęzią są właśnie diamenty inwestycyjne. Do naszej firmy - Michelson Diamonds - przychodzą osoby nie związane z branżą jubilerską, aby kupić diamenty jako inwestycję czy też prezent na konkretną rodzinną uroczystość. Porównując to do zakupu rowerka, po którym za 5 lat pozostaną tylko wspomnienie, diament jest zupełnie innym prezentem, który przetrwa w rodzinie na wieki.

Przeczytaj całość! Pobierz Przegląd Finansowy.

Źródło:Przegląd Finansowy
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki