Gość Pulsu

Gość Pulsu

Edward Nowak, wiceminister gospodarki

Konsolidacja hut zacznie się jesienią

Rząd liczy na oddolną inicjatywę zainteresowanych zakładów

Maria Trepińska
Jesienią ma ruszyć program konsolidacji wybranych polskich hut. Jej ośrodkiem stanie się jeden z dużych zakładów stalowych. Wiele wskazuje na to, że będzie to Huta Sendzimira.

Edward Nowak, wiceminister gospodarki odpowiedzialny od niedawna za sektor hutnictwa żelaza i stali uważa, że zadłużoną branżę może uratować konsolidacja. Jego zdaniem, należy powrócić do koncepcji powołania koncernu Polska Stal.
- Trzeba powrócić do idei, która została opracowana w 1995 roku i nigdy nie doczekała się realizacji - mówi Edward Nowak.

Szkoda czasu
Resort gospodarki nie przesądził, czy ma powstać nowy koncern, do którego minister skarbu wniósłby walory poszczególnych hut.
- Można sobie wyobrazić konsolidację, połączenie wszystkich hut ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa. Nie wiadomo, czy taka fuzja miałaby jednak ekonomiczne uzasadnienie - tłumaczy Edward Nowak.
Jego zdaniem, bardziej uzasadnione będzie połączenie wybranych hut. Głównym kryterium mają być kwestie technologiczne.
- Kluczem do sprawy będzie integracja Huty Katowice z Hutą Sendzimira i być może Hutą Częstochowa. Wydaje się, że najbardziej racjonalna będzie konsolidacja wokół jednej huty, a nie tworzenie zupełnie nowej spółki. Branża straciła zbyt wiele czasu, dlatego teraz potrzebne są szybkie decyzje w tej sprawie - wyjaśnia Edward Nowak.
Jednocześnie zastrzega, że nie jest zwolennikiem tworzenia monopoli. W najbliższym czasie Edward Nowak ma rozmawiać o planach konsolidacji w dużych zakładach stalowych. Dodaje, że zarówno Mirosław Wróbel, szef Huty Katowice, jak i Piotr Janeczek, szef Huty im. Tadeusza Sendzimira, przedstawili swoje koncepcje konsolidacji.
- Rząd nie będzie narzucał swoich scenariuszy hutom. Ma być to oddolna inicjatywa samych zakładów - mówi Edward Nowak.
Wiadomo, że taką koncepcję ma Piotr Janeczek.

Bez wiary
31 sierpnia KERM miał zająć się programem restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali na lata 2000-2005, ale w ostatniej chwili punkt ten został wycofany z porządku obrad.
- Zdecydowałem o wycofaniu tego projektu, ponieważ nie mogę się podpisać pod czymś, w co nie wierzę. Poprosiłem o zwłokę. Zobowiązałem się do końca września przedstawić nową koncepcję programu naprawy branży - wyjaśnia wiceminister.
Twierdzi, że najistotniejsze będą zmiany organizacyjne, czyli m.in. scenariusze konsolidacji. Na tym samym poziomie mają zostać utrzymane moce produkcyjne. Wreszcie przyśpieszeniu ma ulec restrukturyzacja zatrudnienia. W październiku powinny zapaść konkretne decyzje. Według wiceministra Nowaka, po zaakceptowaniu programu przez KERM, a następnie przez Radę Ministrów, jesienią rozpocznie się proces konsolidacji hut. Najbardziej prawdopodobnym ośrodkiem konsolidacyjnym ma być Huta im. T. Sendzimira, m.in. ze względu na to, że posiada zintegrowany system zarządzania i zaczęła być rentowna.

Cel: prywatyzacja
- Proces restrukturyzacji przez konsolidację nie wyklucza prywatyzacji. Naszym zasadniczym celem jest prywatyzacja branży, ale racjonalna ekonomicznie. Nie chodzi o sprzedaż zakładów inwestorom, którym zależy na atrakcyjnych gruntach - mówi Edward Nowak.
Resort skarbu czeka na odpowiedź potencjalnych inwestorów, czy są zainteresowani nabyciem akcji łącznie trzech hut: Sendzimira, Floriana i Cedlera. Ewentualna negatywna odpowiedź utwierdzi w przekonaniu, że brakuje chętnych na krajowe stalowe zakłady. Wówczas - zdaniem ministra - trzeba je skonsolidować, podnieść ich wartość, a dopiero później prywatyzować.
Wiceminister Nowak nie chce komentować ewentualnego wejścia Corusa do Huty Katowice.
- Moja wiedza na ten temat pochodzi z doniesień prasowych. Musimy sprawdzić, na jakich warunek Corus ma wejść do Huty Katowice. Nie jest wykluczone, że oczekiwania potencjalnego inwestora nie będą mogły być spełnione przez hutę - mówi Edward Nowak.
Rząd dał sobie dwa tygodni na rozpatrzenie propozycji Corusa. Według Barbary Litak- Zarębskiej, wiceminister skarbu, polskie władze z optymizmem patrzą na ten projekt.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil