REKLAMA

WIELKA BRYTANIAGorzki sen o brexicie. Konto Nigela Farage'a zamknięte przez jego poglądy? Bank komentuje sprawę

Agata Wojciechowska2023-07-08 08:00redaktor
publikacja
2023-07-08 08:00

Nigela Farage'a spotkała niemiła niespodzianka. Bank bez uprzedzenia miał zamknąć jego konto bankowe, gdyż - jak twierdził sam zainteresowany - "nie zgadzają się z jego poglądami". Jak się okazuje, powód był bardziej prozaiczny i zapisany w regulaminie instytucji finansowej.

Gorzki sen o brexicie. Konto Nigela Farage'a zamknięte przez jego poglądy? Bank komentuje sprawę
Gorzki sen o brexicie. Konto Nigela Farage'a zamknięte przez jego poglądy? Bank komentuje sprawę
fot. Joshua Roberts / / Reuters

Nigel Farage, który zasłynął jako główna tuba brexitu, ujawnił, że jego bankowe rachunki, zarówno osobisty, jak i firmowy, zostały bez uprzedzenia zamknięte, a gdy chciał przetransferować pieniądze, siedem banków odmówiło mu otworzenia konta. Uznał, że ma to związek z jego rolą w doprowadzeniu do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wówczas wyszło na jaw, że nie jest on jedyny, a brytyjskie banki i instytucje finansowe coraz częściej zamykają rachunki klientów, których poglądy uważają za kontrowersyjne. 

BBC kontruje te spekulacje. Jak się okazuje, Nigel Farage "spadł" poniżej progu finansowego wymaganego dla posiadania konta w Coutts, prestiżowej prywatnej instytucji "dla bogaczy". Zaproponowano mu standardowe konto w NatWest, którego właścicielem jest Coutts. Najwyraźniej tak jak nie doczytał skutków, jakie brexit może wywrzeć na brytyjskiej gospodarce, tak nie doczytał regulaminu otwieranego przez siebie konta. - Kryteria są jasne. Znajdują się także na stronie internetowej banku - odpowiada instytucja (gdyby polityk bronił się, że pies zjadł mu regulamin). 

Bank wymaga od swoich klientów pożyczenia lub zainwestowania w ramach instrumentów bankowych co najmniej 1 mln funtów lub posiadania oszczędności w wysokości 3 mln funtów. Farage odbija jednak piłeczkę, twierdząc, że tych warunków nie spełniał już od 10 lat i nie było z tym problemu. 

Nie zgadza się również z tłumaczeniem, jakoby zaproponowano mu konto w NatWest. Bank zrobił to dopiero wówczas, dy Farage upublicznił swoją historię, oferując mu konto osobiste, a nie firmowe. - Po co mi ono? Przecież prowadzę działalność gospodarczą - grzmi w internecie.

Osoby piastujące stanowiska polityczne wpadają w brytyjskich instytucjach finansowych w kategorię "podwyższonego ryzyka". Będąc na eksponowanym stanowisku, są bardziej narażone na udzał w przekupstwie i korupcji. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
inwestor.pl
PiS zawiesza konta przedsiębiorcom bez decyzji sądu. Dlatego tak naganiają na Polskę bezgotówkową, żeby zamknąć usta ludziom, którzy nie żyją z socjalu.
okragly_stol
Niech otworzy w Berlinie. Po to wystawał pod niemiecką ambasadą
and00
"...Najwyraźniej tak jak nie doczytał skutków, jakie brexit może wywrzeć na brytyjskiej gospodarce..."
Brexit miał sens przy założeniu że UK kończy z szaloną linią polityczną UE
W tej chwili wychodzi na to ze wyszli bez sensu, bo polityki nie zmienili, to po co było wychodzić?
konik_garbusek
Troche sie powymadrzam bo na temat otwierania i zamykania konta troche wiem (15 lat w compliance banku czyli dziale ktory wlasnie takie rzeczy zatwierdza lub nie). "Osoby piastujące stanowiska polityczne wpadają w brytyjskich instytucjach finansowych w kategorię "podwyższonego ryzyka"." - to prawda, ale tak jest Troche sie powymadrzam bo na temat otwierania i zamykania konta troche wiem (15 lat w compliance banku czyli dziale ktory wlasnie takie rzeczy zatwierdza lub nie). "Osoby piastujące stanowiska polityczne wpadają w brytyjskich instytucjach finansowych w kategorię "podwyższonego ryzyka"." - to prawda, ale tak jest wszedzie w Europie i US, nie tylko w UK. Osoby bedace osobami publicznymi i majacymi dostep do funduszy publicznych (PEP) sa dla banku high-risk i jest to nei tylko ta osoba ale cala jej najblizsza rodzina oraz bliscy wspolpracownicy. Dotyczy to osoby typu cala klasa polityczna wyzszego szczebla, kazdy kto byl kiedykolwiek ministrem, posłem, sedzia sadu wyzszej insancji, wszyscy szefowie policji wyzszego szczebla, etc. Takie osoby maja podwyzszone ryzyko profilu, czesciej robi sie im przeglad konta (standardowo co kilka lat, dla PEP z reguly co roku - taki przeglad polega na sprawdzeniu czy dane sa aktualne, czy nie ma jakichs negatywnych newsów, oskarzenia o branie lapowek, pranie kasy itd). Nie ma tu nic dziwnego. W przyadku Farag'e sprawa nie jest jasna - byc moze banki maja jakies dane, ze gosc jest o cos oskarzony albo prowadzi sie postepowanie przeciwko niemu. A moze go nie lubia, ale to juz inna historia.
zoomek
"A moze go nie lubia" - to trzeba zmienić cały system bo państwo WYMAGA (moim zdaniem nielegalnie) rozliczeń bezgotówkowych. Do tego jest potrzebne konto w banku. Więc nielubienie w takim systemie jest nie do utrzymania jako argument.
konik_garbusek odpowiada zoomek
Oczywiscie, w dzisiejszych czasach konto bankowe jest jak powietrze, wlasciwie nie da sie bez niego zyc. DLatego postawowe konto do podstawowych operacji powinno byc bezwzglednym prawem, nie przywilejem (nie jest!). Swoja droga, COutts, ktory pierwszy zamknal mu konto, nie jest takim podstawowym bankiem:)) Natomiast regulacje sa Oczywiscie, w dzisiejszych czasach konto bankowe jest jak powietrze, wlasciwie nie da sie bez niego zyc. DLatego postawowe konto do podstawowych operacji powinno byc bezwzglednym prawem, nie przywilejem (nie jest!). Swoja droga, COutts, ktory pierwszy zamknal mu konto, nie jest takim podstawowym bankiem:)) Natomiast regulacje sa takie, ze te skany PEPów, osób i firm wyzszego ryzyka sa standardem od wielu lat, zamkniecie jego kont nie ma nic wspolnego z tym ze on jest PEP-em. Czytam tez ze prawdopodobnie posadza sie go o przyjowanie kasy z Rosji czy cos takiego, ale to sa medialne spekulacje , wiec nie wiem. I zamykanie kont za poglady polityczne tez nie powinno miec miesjca, ale w jego wypadku, gdyby to bylo "za poglady", to zamkneliby mu je 15 lat temu, nie teraz.
websterdxb
Przykład karania za poglądy a niby UK to takie demokratyczne panstwo

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki