REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Godziny dla seniorów od 8 do 10 i nie w soboty? POHiD apeluje o zmiany

2020-10-14 16:40
publikacja
2020-10-14 16:40
Godziny dla seniorów od 8 do 10 i nie w soboty? POHiD apeluje o zmiany
Godziny dla seniorów od 8 do 10 i nie w soboty? POHiD apeluje o zmiany
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

O wprowadzenie pierwszeństwa obsługi seniorów, przesunięcie godzin dla seniorów z 10-12 na 8-10 i niewprowadzanie ich w soboty - apeluje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, w związku z planowanym od czwartku wprowadzeniem godzin dla seniorów.

"Jako organizacja branżowa wyrażamy pełne zrozumienie dla uprzywilejowanej pozycji seniorów w naszym społeczeństwie, jednak planowane rozwiązanie w postaci godzin dla seniorów jest rozwiązaniem kłopotliwym dla klientów i dla pracowników handlu oraz zbędnym" - oceniła w apelu prezes POHiD Renata Juszkiewicz.

Jak podkreśliła, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo wszystkich obywateli RP, organizacja proponuje w miejsce wprowadzenia ograniczeń godzinowych między 10-12, zapewnienie uprzywilejowanych kas dla seniorów lub pierwszeństwo ich obsługi i przesunięcie godzin dedykowanych seniorom na 8-10.

"Apelujemy też o niewprowadzanie godzin dla seniorów w soboty oraz rygorystyczne utrzymanie przestrzegania nakazu noszenia masek lub przyłbic" - dodała.

"Jak pokazują doświadczenia sieci handlowych wyniesione z wiosennej fali pandemii, seniorzy nie zawsze korzystali z wyznaczonych godzin zakupów. Powodowało to paradoksalną sytuację, kiedy w godzinach dla seniorów ruch klientów praktycznie zamierał, a w tym czasie inni konsumenci nie mogli zrobić zakupów" - zaznaczyła Juszkiewicz.

Dodała, że sytuacja taka oznacza utrudnienia dla większości obywateli, którym przepisy ograniczają dostęp do niezbędnych produktów. W grupie tych obywateli znajduje się m.in. młodzież szkolna, która korzysta z przerw między lekcjami i kupuje artykuły żywnościowe w sklepach w okolicach szkół.

Według Organizacji, godziny dla seniorów są też problematyczne z punktu widzenia pracowników handlu, którzy muszą radzić sobie z obsługą zwiększonej liczby klientów w pozostałych godzinach pracy. "Pamiętajmy, że personel sklepów w godzinach otwarcia placówki handlowej zajmuje się nie tylko obsługą klientów, ale także m.in.: zatowarowaniem i zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego w sklepie" - przypomniała organizacja.

"Koronnym argumentem przemawiającym za zniesieniem godzin dla seniorów jest troska całej branży o bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników handlu. Należy podkreślić, że seniorzy, rezygnując z zakupów w wyznaczonym specjalnie dla nich przedziale godzinowym, odwiedzali sklepy w pozostałych godzinach pracy sklepów" - wskazała.

Według Juszkiewicz, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i klientów sieci handlowe wydały 350 mln zł.

W ub. tygodniu na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zapadła decyzja o wprowadzeniu od czwartku 15 października br. godzin dla seniorów w aptekach, sklepach i drogeriach. Czas dla seniorów będzie obowiązywać w godzinach od 10 do 12.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Firmy członkowskie POHiD stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy; są kluczowym partnerem dla krajowych producentów, których produkty stanowią ok. 90 proc. wszystkich oferowanych w sieciach. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (5)

dodaj komentarz
petrolnuts
Skoro doradcy premiera orzekli, że wirus nie atakuje seniorów w sklepach od 10 do 12, to absurdalnym wydaje się przedkładanie tych godzin.
karbinadel
Te "godziny dla seniorów" to idiotyzm pierwszej wody. Ale ponieważ stanowi główny punkt strategii "premiera", to pewnie je wprowadzą, wbrew rozumowi
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wnr
100% racji, szczególnie jeśli chodzi o soboty.
1a2b
a niech se apelują... kto to w ogóle jest to POH.. coś tam coś tam ... w sumie wszystko jedno.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki