Gminy mogą wnioskować o pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

2020-07-28 06:44
publikacja
2020-07-28 06:44
fot. im_coco / Shutterstock

Od wczoraj gminy mogą wnioskować o pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Chodzi o zagwarantowanie, że zostaną one wydane na inwestycje, w mądry sposób, na z góry określone cele - mówi we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Nowicki poinformował m.in., że wypłaty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) ruszą we wrześniu, a od wczoraj do 10 sierpnia samorządy mogą składać elektroniczne wnioski. "Kwotę przypadającą poszczególnym gminom i powiatom, wynikającą z algorytmu, można sprawdzić na rządowej stronie internetowej. Do 17 sierpnia wnioski od wojewodów trafią do premiera - tak, aby we wrześniu pieniądze wpłynęły na konta samorządów. Zależy nam na czasie, bo chodzi o dofinansowanie inwestycji, które są w planach lub w toku" - powiedział.

Dodał, że wniosek to "tylko potwierdzenie zapotrzebowania". "Na tej podstawie możemy przelać środki, które nawet nie muszą być wydane w tym roku. Samorządy mają tu bardzo dużą elastyczność. Jedyne ograniczenie jest takie, że pieniądze muszą trafić bezpośrednio na inwestycje. Zwłaszcza na te, które - z powodu epidemii - stanęły pod znakiem zapytania" - podkreślił wiceminister rozwoju.

Na pytanie, co nie będzie mogło być finansowane pieniędzmi z funduszu, Nowicki odpowiedział, że "nie będzie np. możliwości refinansowania". "Jeśli samorząd wziął kredyt na jakąś inwestycję, to nie będzie mógł go spłacić dotacją z funduszu. Samorząd będzie mógł natomiast dołożyć te pieniądze do inwestycji finansowanych z własnego budżetu lub np. z eurofunduszy. Dofinansować można więcej niż jedno przedsięwzięcie" - zwrócił uwagę.

Dopytywany, jak będzie sprawdzane, na co faktycznie wydano pieniądze, wiceminister rozwoju wyjaśnił, że samorządy będą składać sprawozdania, które będą podlegały kontroli przez MF i RIO. "Będzie to tylko krótki raport o zrealizowaniu celu. Traktujemy samorządy po partnersku. Chcemy, by pieniędzmi z funduszu lokalne władze mogły sfinansować drogi, szkoły, żłobki, przedszkola czy DPS-y, a więc inwestycje, które są blisko ludzi" - zaznaczył.

Nowicki podsumował, że inwestycje to "koło zamachowe gospodarki, impuls do rozwoju". "Na tym - zwłaszcza w obecnym, trudniejszym okresie - nie należy oszczędzać. W przypadku RFIL dodatkowym argumentem jest to, że ostatecznym beneficjentem naszych działań są mieszkańcy" - stwierdził.

dap/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki