Sytuacja w budownictwie jest bardzo trudna, trwa ostra walka cenowa o kontrakty - ocenił w raporcie główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Damian Kaźmierczak.


"Sytuacja w polskim budownictwie jest więc bardzo trudna, zwłaszcza w segmencie MŚP. Firmom zaczynają spadać przychody, bo na rynku budowlanym panuje dekoniunktura i nie ma dostatecznej liczby nowych zleceń, które zapewniłyby stabilny strumień pieniężny na pokrycie wysokich kosztów. Bardzo negatywnie należy ocenić niekończący się spór polskiego rządu z instytucjami UE wokół funduszy KPO, które prawdopodobnie pozwoliłyby przejść polskiemu budownictwu przez okres dekoniunktury w miarę suchą stopą" - napisano w raporcie.
PZPB ocenia, że brak nowych zleceń prowadzi do ostrej konkurencji cenowej między firmami, która promuje agresywne zachowania na etapie ofertowania.
"Krótko mówiąc, firmy budowlane często oferują niebezpiecznie niskie ceny, żeby tylko zdobyć kontrakt. Takie okoliczności wpłyną negatywnie na rentowność przedsiębiorstw w latach 2023-25" - napisano.
Związek pisze, że w segmencie publicznym funkcjonują mechanizmy waloryzacji wynagrodzenia, które w niektórych segmentach przynajmniej częściowo rekompensują firmom nadzwyczajny wzrost cen.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
"Na drogach i kolei funkcjonują jednak limity waloryzacji, które są bardzo nisko osadzone. Po ich przekroczeniu wzrost kosztów „zjada” założoną marżę. Tak dzieje się na wielu kontraktach pozyskanych w latach 2021-22. Natomiast w segmencie energetycznym, samorządowym czy wojskowym klauzule waloryzacyjne są wysoce nieefektywne i wiele kontraktów przynosi firmom duże straty" - napisano.
Firmy próbują negocjować z prywatnymi i publicznymi inwestorami podwyższenie wynagrodzenia za realizowane kontrakty.
PZPB ocenia, że ceny materiałów na rynku faktycznie się ustabilizowały, bo spada popyt i zakończył się okres paniki i spekulacji. Wyraźnie drożeje tylko cement i beton. (PAP Biznes)
map/ ana/