REKLAMA

Gliński rozczarowany. Festiwal w Gdyni nie dla "Historii Roja"

2016-08-23 12:03
publikacja
2016-08-23 12:03

Piotr Gliński, minister kultury, w wydanym stanowisku wyraża "zdumienie i rozczarowanie" z powodu nieobecności filmu "Historia Roja" w konkursie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Dyrektor artystyczny festiwalu, Michał Oleszczyk, kwituje: "Historia Roja" nie przeszła preselekcji.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Jak pisze Gliński na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, "Historia Roja" w reżyserii Jerzego Zalewskiego "to pierwszy wyprodukowany w Polsce pełnometrażowy film fabularny o Żołnierzach Wyklętych". Zdaniem ministra, jest to obraz nie tylko ważny społecznie, ale też udany pod względem artystycznym, "z pewnością nie odstający od przeciętnego poziomu artystycznego filmów prezentowanych na gdyńskim festiwalu".

Według Piotra Glińskiego, "Historia Roja" powinna mieć szansę udziału w festiwalowym konkursie, bo dotyka spraw ważnych dla Polski i Polaków. "A tego prawa filmowi Jerzego Zalewskiego niestety odmówiono. Odnoszę wrażenie, że decyzja ta nie miała związku z jego artystyczną wartością" - pisze minister. Piotr Gliński dodaje, że pominięcie "Historii Roja" przez komisję festiwalową "nie jest pozytywnym sygnałem dla polskiej kultury". "W demokratycznym kraju nie powinno mieć miejsca blokowanie filmów przez komisje festiwalowe" - podkreśla szef resortu kultury i dodaje, że widzom festiwalu powinno przysługiwać prawo oceny filmu Jerzego Zalewskiego.

Na stanowisko Piotra Glińskiego odpowiada dyrektor artystyczny gdyńskiego festiwalu. Michał Oleszczyk zaprzecza, jakoby "Historia Roja" została niedopuszczona do konkursu z powodu innych przesłanek niż merytoryczna ocena artystyczna. Jak pisze Michał Oleszczyk, "Historia Roja" była przedmiotem merytorycznej dyskusji członków Komitetu, w wyniku której film nie trafił do finałowej szesnastki filmów konkursowych. Podkreśla przy tym, że tematyka Żołnierzy Wyklętych zasługuje nie na jeden, ale na co najmniej kilka filmów i seriali oraz wyraża nadzieję, że w przyszłości takie powstaną i będą na tyle dobre pod względem artystycznym, by móc wystartować w festiwalowym konkursie.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września tego roku. W konkursie zaprezentowanych zostanie 16 filmów.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/mkidn,festiwalgdynia.pl/md/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~csd
demokracja mu się przypomniała, he he ...
~Rafik
Komisja Wenecka powinna sie tym zając gdyż ewidentnie nie tak działa państwo prawa. Tam gdzie jest demokracja nie ma miejsca na polityczne decyzje pod przykrywka pseudoartystów i niby znawców sztuki.
~Piotr
Ale, jak to ? Nie lubie was.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki