REKLAMA

Gliński: Zbudujemy sieć nowoczesnych muzeów

2020-08-10 06:56
publikacja
2020-08-10 06:56
fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

Zbudujemy sieć nowoczesnych muzeów. Będą kształtować pokolenia – mówi w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Na pytanie, co powinno zostało w pamięci Polaków po obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, minister kultury odpowiedział, że świadomość, że Polska jest państwem, które w sposób "odpowiedzialny" podchodzi do przeszłości, instytucjonalizując pamięć m.in. poprzez budowę sieci nowoczesnych muzeów.

"To jest coś, co po nas pozostanie i będzie kształtowało kolejne pokolenia. Dla nas pamięć i przeszłość są istotne. Musimy budować naszą wspólnotę, jej tożsamość i potencjał także w oparciu o pamięć. Teraz modne jest myślenie ahistoryczne, ale życie bez historii czyni nas słabymi i bezbronnymi. W rywalizacji międzynarodowej Niemcy, Francuzi, Szwedzi są bardzo silnymi wspólnotami narodowymi, dbającymi o to, co niemieckie, francuskie i szwedzkie. Nieprzypadkowo. Pamięć pokazuje, co jest ważne, co się sprawdza w historii. Jest niezmiernie istotna do wzmacniania wspólnoty" - podkreślił.

Gliński wskazał, że planowana rozbudowa sieci muzeów ma służyć "tworzeniu, utrwalaniu i promowaniu wartości".

"To ma być sieć instytucji. A instytucje to swoiste prawidła do strukturyzacji ludzkich interakcji, które tworzą, utrwalają i promują wartości. Ich zadaniem jest opowiadanie, kreowanie wartości takich jak np. solidarność, gotowość do poświęceń, troska o dobro publiczne itp. Te wartości są niezbędne dla funkcjonowania wspólnoty, określają jej jakość, potencjał i siłę. By rozwiązywać problemy współczesności, skutecznie rywalizować na poziomie międzynarodowym, musimy dbać o tę naszą wspólnotę polityczną. To jest nasza racja stanu. Budowanie sieci muzeów będzie miało, mam nadzieję, istotne znaczenie w myśleniu społecznym" - mówił minister.

"Nie chodzi o budowanie instytucji wyłącznie martyrologicznych czy zapatrzonych jedynie w polskich bohaterów, choć to także. Chodzi o wspólnotę, która jest odpowiedzialna i wie, jak ważne jest jej funkcjonowanie. Powinniśmy uczyć się poczucia obowiązku, wartości obywatelskich – gotowości do działań, umiejętności ich podejmowania, wiedzy o nich. Musimy żyć w poczuciu misji wobec słabszych. Tych wartości możemy uczyć się nie tylko w rodzinie i szkole, ale także w instytucjach mówiących o polskiej pamięci" - dodał.

Pytany czy nie boi się cięć budżetowych w kulturze z powodu kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa, Gliński odpowiedział twierdząco, jednak - jak podkreślił - nie ma zamiaru przestać działać z tego powodu. (PAP)

skib/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
itso_who_has_time
To nie my jesteśmy słabi tylko wy politycy :D
plutarch
Politycy PiS zapatrzeni w przeszłość (tylko chlubną, w ten mityczny "złoty wiek"). Regres jak w banku i to w czasach tak dynamicznych i wymagających takiej dalekowzroczności... :(
grab
To nie muzea trzeba budować, bo i tak nikt tam z młodych ludzi nie pójdzie dobrowolnie, lecz należy budować świadomość obywatelską, poprzez demokrację i poszanowania bliźniego.
prs
Buduj.

POLSKIE muzea, promujace jezyk, kutlure, religie katolicka(!), historie, zwyczaje.
plutarch
Zróbcie coś z komentarzami trolli.
plutarch
Sieć nowoczesnych muzeów to absolutny priorytet.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
A w każdym muzeum obowiązkowy film o dokonaniach Nieinternowanego podczas stanu wojennego !!!

Tak mi się zdaje, że to Jadźka Niedorozwój powinna być ministrem kultury. Wiele lat prowadziła z sukcesami Muzeum PRL w Nowej Hucie. Gliński nadawałby się do infrastruktury - w końcu budujemy państwo na glinianych nogach.
sturmbannfuhrer_brunner
Nie będzie kabaretu, będzie chór! Przecież my stawiamy na chóry!

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki