REKLAMA

Glapiński: Ostatnie wzrosty inflacji są przejściowe

2020-02-21 07:04
publikacja
2020-02-21 07:04

Ostatnie wzrosty inflacji są przejściowe, w 2021 nastąpi powrót inflacji w pobliże 2,5 proc., zatem nie ma potrzeby podwyżek stóp procentowych - napisał w artykule dla Rzeczpospolitej prezes NBP Adam Glapiński.

fot. Michał Dyjuk / / FORUM

"Oczywiście wyższe ceny części produktów nie cieszą konsumentów, ale po pierwsze szybszy wzrost cen tych dóbr dzisiaj nie znaczy, że będą one drożeć także w przyszłości, a po drugie dochody gospodarstw domowych rosną wyraźnie szybciej niż ceny, przez co Polaków i tak stać na coraz więcej. Wreszcie wraz z wygaśnięciem wpływu podażowych czynników na dynamikę cen oraz oczekiwanym obniżeniem tempa wzrostu gospodarczego inflacja wyhamuje. Wszystkie prognozy wskazują, bowiem, że w przyszłym roku nastąpi obniżenie inflacji w pobliże 2,5 proc., a więc środka celu inflacyjnego NBP" - napisał.

"Biorąc pod uwagę uwarunkowania makroekonomiczne, a jednocześnie realizowaną strategię średniookresowego celu inflacyjnego, nie ma, więc obecnie, ale też nie było w przeszłości, podstaw do podwyższania stóp procentowych. Przypomnę, że jeszcze w styczniu 2019 r., a więc zaledwie przed rokiem, inflacja obniżyła się do 0,7 proc., spadając istotnie poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Jednocześnie prognozy sygnalizowały stopniowe obniżanie tempa wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach oraz wzrost inflacji w dalszej części roku. Wówczas także najlepszym działaniem była stabilizacja stóp" - dodał.

Glapiński napisał, że analogiczna sytuacja ma miejsce dzisiaj, gdy bieżąca inflacja odchyla się w górę od celu, tempo krajowego wzrostu gospodarczego się obniżyło, a perspektywy gospodarki światowej są obarczone niepewnością.

"Pamiętajmy, że efektem podwyżki stóp procentowych byłoby osłabienie dynamiki popytu, która dziś i tak się już obniża. Dlatego taka decyzja byłaby sprzeczna z dążeniem do wspierania zrównoważonego wzrostu gospodarczego, a jednocześnie tworzyłaby istotne ryzyko obniżenia inflacji poniżej celu w kolejnych latach" - napisał.

Glapiński napisał, że ostatnie wybicia inflacji są spowodowane czynnikami spoza krajowej polityki pieniężnej i są typowymi szokami podażowymi.

"I rzeczywiście, szacowana dynamika cen, po wyłączeniu szoków podażowych i wspomnianych czynników regulacyjnych, nadal nie przekracza 2,5 proc. Potwierdza to, że nie nadmierny wzrost popytu w gospodarce jest źródłem przejściowo podwyższonej inflacji. Szczególnie, gdy zauważy się, że istotny wzrost wskaźnika inflacji nastąpił już po wyraźnym obniżeniu dynamiki konsumpcji. I właśnie to obniżenie dynamiki konsumpcji będzie także przyczyną słabnącej presji popytowej, działając w kierunku obniżenia przyszłej inflacji" - napisał. (PAP Biznes)

map/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (50)

dodaj komentarz
drabio
Chrzani tak od 2 lat a tymczasem z 1,6% zrobiło się prawie 4,5%.

G..no tam wie co będzie i tyle...
grab
Glapiński ty skończony głąbie, tobie to nie przeszkadza bo masz pensję ponad 20000 miesięcznie. Ale pomyśl o milionach Polaków, którzy żyją za 2-3 tyś. miesięcznie!!!
Wyszło całe dobro Państwa PiS.
sammler
Ponad 60 tys. miesięcznie, nie 20 tys. Każdy zaś z 9 członków RPP zarabia zaś ok. 25-30 tys. miesięcznie.
shadow_xx
Muszą w jakiś sposób uspokajać suweren, a że suweren nie zna podstaw ekonomii to wystarczy zapewnienie prezesa banku centralnego, że wszystko jest pod kontrolą.
Długopis powiedział, że ceny rosną, bo wynagrodzenia rosną, czyli wszystko jest w normie i suweren może spokojnie spać.
carlito1
Aaaaaa JA tańczę na łące, bo łąka to słońce...!!! Jeszcze parę zabiegów szamańskich i inflacja będzie 2%
tristans
polityka rządu, to nic nie robić tylko wyjaśniać i uspokajać. Oczywiście partia zapewnia że zajmie się każdym problemem.
wizytator
Czerpia pełną garścią z minionej epoki.
cyganoitaliano
Pan Glapiński opisuje swoje chciejstwa, a nie prognozy ekonomiczne. Pół roku temu opisałem jak to się skończy. Wszystko idzie zgodnie z planem: http://polska-w-ruinie.pl/2019/08/15/lekcja-makroekonomii/
r4k
To nie chciejstwa ani prognozy.
Po prostu pokazał nam środkowy palec.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki