REKLAMA

Glapiński: Obniżki stóp procentowych możliwe bardzo szybko

2023-05-26 08:52, akt.2023-05-26 09:24
publikacja
2023-05-26 08:52
aktualizacja
2023-05-26 09:24

Bardzo szybko, jeszcze w IV kwartale, możliwe będą obniżki stóp - powiedział szef NBP Adam Glapiński w przemówieniu w TV Republika.

Glapiński: Obniżki stóp procentowych możliwe bardzo szybko
Glapiński: Obniżki stóp procentowych możliwe bardzo szybko
fot. Adam Chelstowski / / Forum

"Po bardzo silnym zacieśnieniu polityki pieniężnej wstrzymaliśmy cykl podwyżek. (...) Co do dalszych decyzji, wszystko zależy od inflacji i koniunktury. Mam nadzieję, że proces dezinflacji będzie postępował i bardzo szybko, jeszcze w IV kwartale możliwe będą obniżki stóp" - powiedział.

"Będzie to możliwe tylko wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że inflacja spada do celu" - dodał.

Reklama

O to samo został zapytany w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 i Programu I Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki.

Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier.

Szef rządu był pytany w piątek m.in. o politykę NBP. "Myślę, że wiele języków powinno być teraz połkniętych po stronie opozycji. Wiele przykrych słów odwołanych i jak najbardziej uznanie tych wszystkich prognoz, które NBP, ale także wiele innych ośrodków przedstawiało" - mówił premier.

Przypomniał, że wiele osób wątpiło w te prognozy. "Było powątpiewanie, że inflacja będzie rosnąć cały czas w tym roku. Tymczasem ona już od dwóch miesięcy spada. I jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, typu kolejny wielki kryzys energetyczny, którego się raczej nie spodziewam w takiej skali jak w zeszłym roku (...) O ile nie zajdą takie zjawiska, to rzeczywiście inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Główny Urząd Statystyczny poinformował 15 maja, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br. wzrosły rdr o 14,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,7 proc. "Odczyt był zgodny z szacunkiem flash GUS" - wskazał urząd.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (89)

dodaj komentarz
thomas85
Gapliński powinien mieć wynagrodzenie adekwatne do osiąganych wyników w pracy. Czyli najniższa krajowa.
szakry931
Nie mam żadnych wątpliwości co do tego ze ten koleś robi to co chce PIS i zależy mu tylko na utrzymaniu swojego tłustego tyłka na stołku na którym siedzi a nie na dbaniu o wartość pieniądza.

Nowe propozycje rozdawnicze PIS I np SLD na wybory są przerażające jeśli połączy się to z obnizka stóp procentowych to ten poeniadz jest
Nie mam żadnych wątpliwości co do tego ze ten koleś robi to co chce PIS i zależy mu tylko na utrzymaniu swojego tłustego tyłka na stołku na którym siedzi a nie na dbaniu o wartość pieniądza.

Nowe propozycje rozdawnicze PIS I np SLD na wybory są przerażające jeśli połączy się to z obnizka stóp procentowych to ten poeniadz jest nic nie wart ceny dalej będą rosły z miesiąca na miesiąc a inflacja jeszcze się rozkręci.
bha
Oby jak najszybciej spadły bo te stopki, stopeczki na inflację sekretnie wysokodojną w detalu mają raczej od ponad 15 roku tylko iluzoryczny wpływ. Dużo gadania mało z nich pożytku.
itso_battlestar_point_g
czyli najpóźniej jak się da lub na ostatnia chwilę
itso_battlestar_point_g
prawda jest taka ze pieniądze w banku nie pracują lol no może poza sytymi wypłatami to chyba jedyny wyjątek
jacek-19
"Glapiński: Obniżki stóp procentowych możliwe bardzo szybko" ? Czyli co, inflacje zwalcza bardzo szybko ? Dyletant pisowski !
jenak
Duży bul, gdy technokraci poszli w odstawkę.


Inflacja od góry (Estonia) do dołu (po Rumunię) na zaskakująco podobny poziomie.


Jaki może być wspólny mianownik?
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, nie zostawimy Was na pastwę Tuska. Nie dopuścimy, by wróciły czasy Polaków tanich wyrobników zachodu, a u nas pracy za 5 zł na godzinę.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki