REKLAMA

Glapiński: Na kryzys szybko zareagowaliśmy agresywnym luzowaniem monetarnym

2020-09-24 15:24
publikacja
2020-09-24 15:24
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera

W odpowiedzi na kryzys ważne jest szybkie działanie, przy braku pełnych danych decydenci muszą opierać się na intuicji, heurystyce, doświadczeniu i zdrowym rozsądku - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas wideokonferencji "Adjustments in and to an Uncertain World", organizowanej przez Bank Litwy. Dodał, że kierując działaniami NBP w odpowiedzi na kryzys polegał na tego typu "miękkiej wiedzy".

"Chociaż chcielibyśmy usiąść wygodnie i zastanowić się nad tym wszystkim, my - decydenci - nie mamy luksusu bezczynności. Bardzo ważne jest, abyśmy działali szybko i starali się wyprzedzić sytuację, nawet jeśli nie zawsze mamy odpowiednie dane i statystyki. Jak więc postępujemy? Opieramy się na intuicji, heurystyce, doświadczeniu i zdrowym rozsądku. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że konsekwentnie polegałem na takiej +miękkiej wiedzy+, kierując działami NBP w odpowiedzi na kryzys" - powiedział Glapiński.

"Byliśmy jednymi z tych, którzy najszybciej zareagowali za pomocą agresywnego luzowania monetarnego, w tym obniżkami stóp i skupem aktywów. Jestem dumny, że mogę powiedzieć, iż nasza odpowiedź - ściśle skoordynowana z rządem - pomogła pokierować polską gospodarką w najgorszym czasie. Chociaż nie uniknęliśmy spadku PKB, był on stosunkowo niewielki w porównaniu z danymi ze strefy euro" - dodał.

W swoim przemówieniu prezes NBP podkreślił, że głębokie badania teoretyczne są wciąż potrzebne, jednak powinny one rozwijać się wystarczająco szybko, aby nadążyć za zmianami.

"Jako profesor ekonomii i wieloletni akademik znam i doceniam wartość głębokich badań teoretycznych. Myślę jednak, że być może ostatnie wydarzenia przypominają nam również o wartości mądrej improwizacji, intuicji i heurystyki w podejmowaniu decyzji. Takie +szybkie myślenie+ - używając określenia Daniela Kahnemana - jest naszą największą i jedyną nadzieją w radzeniu sobie z sytuacją, której nasze modele nie brały pod uwagę tym razem. Nie oznacza to, że nie potrzebujemy już badań. Wręcz przeciwnie - potrzebujemy mądrych badań, które uznają niepewność i stawiają jej czoła. Potrzebujemy badań, które dostosowują się i rozwijają się wystarczająco szybko, aby nadążyć za dramatycznymi zmianami" - powiedział. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (38)

dodaj komentarz
henk54
I bez sensu, bo nie tu był problem. Wykorzystali to jako pretekst żeby załatwić banksterskie interesy i okraść Polaków z oszczędności.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antybolszewik
Obniżyliście zasadność oszczędzania a więc niszczycie podstawy inwestycji prywatnych. Pozwalacie w czasie kryzysu rosnąć inflacji (w ostatnich miesiącach najwyższa lub druga w Europie). Niszczycie prywatną część Polski kosztem rosnącej administracji. To ma być sukces?!
jas2
Trzymanie pieniędzy to zakopywanie talentów. Patrz przypowieść o 5 talentach.
itso_alternator
Ciekawe czy podejmowane są działania mające na celu eliminowanie takich agresywnych działań w przyszłości.
demeryt_69
Tak, statutowo zakazali agresywnych obniżek własnych uposażeń - szalom!
meryt
itso_alternator "Ciekawe czy podejmowane są działania mające na celu eliminowanie takich agresywnych działań w przyszłości."

Dla obywatela z XIX wieku agresywnymi byłyby działania z XX wieku.
W przyszłości będą agresywniejsze...
itso_alternator odpowiada meryt
W przyszłości będą agresywniejsze...

słuszna uwaga chyba ze ludzie przestaną brać kredyty a tym samym nikt nie będzie miał długów. tylko grzecznie sobie zapracuje poświęcając swój czas i zdrowie na wzrost gospodarczy
itso_alternator odpowiada itso_alternator
ale zawsze sie znajdzie ten 1% ludzkości co będzie gromadził i pomazał swój majątek kosztem reszty bo jest np. bardziej efektywny to jeszcze spoko ale taki co nie ma oporów cofnąć się przed niczym i za to jest jest wynagradzany to już jest problem 99% ludzkości.
itso_alternator odpowiada itso_alternator
1% powoduje zatory finansowe a tym samym spowolnienie gospodarcze

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki