REKLAMA

Giganci internetowi pod lupą KE. Akt o usługach cyfrowych wszedł w życie

2023-04-26 16:00
publikacja
2023-04-26 16:00

Komisja Europejska opublikowała listę 19 platform i wyszukiwarek internetowych, które mają co najmniej 45 mln aktywnych użytkowników miesięcznie i które w związku z tym będą musiały sprostać wyśrubowanym wymaganiom dotyczącym m.in. moderowania treści. Jest to konsekwencja wejścia w życie w ubiegłym roku aktu o usługach cyfrowych. Na liście są m.in. Amazon Store, Apple AppStore, Facebook, Twitter, Wikipedia, YouTube, czy Google.

Giganci internetowi pod lupą KE. Akt o usługach cyfrowych wszedł w życie
Giganci internetowi pod lupą KE. Akt o usługach cyfrowych wszedł w życie
fot. mixmagic / / Shutterstock

Lista obejmuje 17 "bardzo dużych platform internetowych" i 2 "bardzo duże wyszukiwarki internetowe": Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, Twitter, Wikipedia, YouTube, Zalando, a także Bing i Google Search.

W ciągu czterech miesięcy będą one musiały wywiązać się z pełnego zestawu nowych obowiązków wynikających z aktu o usługach cyfrowych.

O co chodzi w akcie o usługach cyfrowych

W opublikowanym komunikacie KE przypomina, że wymagania te zakładają m.in., że:

  1. użytkownicy będą mogli łatwo zgłaszać nielegalne treści, a "platformy będą musiały przetwarzać takie zgłoszenia z należytą starannością";
  2. reklamy nie będą wyświetlane na podstawie wrażliwych danych użytkownika (takich jak pochodzenie etniczne, poglądy polityczne lub orientacja seksualna);
  3. platformy będą musiały przeprojektować swoje systemy, aby zapewnić wysoki poziom prywatności, ochrony i bezpieczeństwa osób małoletnich;
  4. reklama ukierunkowana i oparta na profilowaniu dzieci nie będzie już dozwolona;
  5. platformy i wyszukiwarki muszą przeciwdziałać ryzyku związanemu z rozpowszechnianiem nielegalnych treści w internecie oraz negatywnym skutkom dla wolności wypowiedzi i informacji;
  6. platformy muszą analizować konkretne zagrożenia i wprowadzać środki ograniczające ryzyko – na przykład w odniesieniu do rozprzestrzeniania dezinformacji i nieautentycznego korzystania z usługi.

Akt o usługach cyfrowych, który wszedł w życie w listopadzie ub.r. "stosuje się do wszystkich usług cyfrowych, które łączą konsumentów z towarami, usługami lub treściami" - tłumaczy Komisja Europejska. Ustanowione w nim nowe, kompleksowe obowiązki platform internetowych mają "ograniczać szkodliwe zjawiska i przeciwdziałać zagrożeniom w internecie" oraz "zapewnić nowe możliwości ochrony użytkowników, a przedsiębiorstwom zagwarantować pewność prawa na całym jednolitym rynku".

Krytycy regulacji obawiają się, że może ona zostać użyta do cenzury w internecie pod pretekstem walki z "mową nienawiści" i dezinformacją.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bankster-kreator
Ustawowa cenzuuura. Dowództwo III Unii lubi to.
samsza
Użytkownicy zgłoszą treści nielegalne i dezinformujące, a platformy zadbają żeby "nie było negatywnych skutków (!) dla wolności wypowiedzi", czyli zakończą tę wolność.
2 wykluczają się cele, czyli od początku niemożliwe do wykonania. Kary będą po uważaniu urzędnika, jak w PRL.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki