REKLAMA
TYLKO U NAS

Giełdy w USA bez większych zmian we wtorek po południu

2009-07-21 16:59
publikacja
2009-07-21 16:59
Ceny akcji spółek z branży energetycznej wzrosły we wtorek po rozpoczęciu sesji na amerykańskiej giełdzie. Stało się tak dzięki przypuszczeniom, że cena ropy naftowej będzie rosnąć wraz z przewidywanym wzrostem popytu na ten surowiec. Cena ropy naftowej Brent Przed godziną siedemnasta wynosiła dzisiaj 67,27 dolarów za baryłkę.

Indeks obejmujący spółki z sektora paliwowego NYSE Arca Oil Index wzrósł dzisiaj o 0,9%. Z kolei NYSE Arca Natural Gas zwyżkował o 1,1%. Philadelphia Oil Service Index zyskał dzisiaj najwięcej z wymienionej trójki, bo aż 1,4%. Rynek dzisiaj znajdował się pod pozytywnym wpływem danych o zyskach Caterpillar i innych wielkich przedsiębiorstw, które natchnęły inwestorów wiarą w to, że kryzys gospodarczy dobiegł już końca.

Wśród spółek, które znajdowały się dzisiaj w centrum uwagi, Transocean zwyżkował o 3,5% po ogłoszeniu przez tę firmę, że Petroleo Brasileiro podpisało z nią trzyletni kontrakt na używanie pracującej na dużych głębokościach platformy wiertniczej Cajun Express dla cełow operacji w Brazylii. Szacowane przychody związane z trzyletnim kontraktem to 558,5 miliona dolarów, a jeśli kontrakt zostanie przedłużony na kolejne 2 lata, przychody wzrosną do 894,3 milionów dolarów.

Inną spółką, której bacznie przyglądali się dzisiaj inwestorzy, był Exxon Mobil. Przed godziną siedemnastą zyskiwał on 1,7%. Firma mogła zostać zapłacić karę w wysokości nawet 1 miliarda dolarów ze strony Texas Railroad Commission. Według doniesień New York Post rodzina O’Connor, która jest właścicielem pół niedaleko Corpus Christi w Teksasie, oskarżyła koncern naftowy o sabotowane szybów, które ta rodzina dzierżawiła, lecz nie miała zamiaru z nich korzystać. Szyby miały zostać niejako zalane cementem i wysadzone w powietrze, aby nikt inny nie mógł z nich korzystać. Sąd w Teksasie odrzucił jednak roszczenia rodziny O’Connor, tłumacząc to faktem, że zbyt późno pozwała koncern.

Czołowe amerykańskie indeksy giełdowe nie wykazywały się dzisiaj dużą zmiennością. Nasdaq Composite Index stracił 0,2%, zniżkując do 1905 punktów. Standard & Poor’s 500 zyskał 0,2%, co dało mu 952,6 punktów. Natomiast Dow Jones Industrial Average zarobił 0,7%, co przełożyło się na 8907 punktów.

TW
Źródło:
Tematy
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki