REKLAMA

Giełdowe odbicie Getinów

2019-05-06 12:20, akt.2019-05-06 13:54
publikacja
2019-05-06 12:20
aktualizacja
2019-05-06 13:54
fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Po dwóch fatalnych sesjach odbijają notowania Getin Holdingu oraz Getin Noble Banku. Zieleń pojawiła się także na najgorętszej w ostatnich dniach ze spółek Leszka Czarneckiego - Idea Banku.

Aż o 15 proc. drożeją na poniedziałkowej sesji akcje Getin Noble Banku. Blisko 16 proc. ponad kreską jest z kolei Getin Holding. Akcjonariuszom obu spółek daleko jednak do entuzjazmu. Dzisiejsze mocne wzrosty to bowiem ledwie częściowe odbicie po gwałtownych spadkach z dwóch wcześniejszych sesji. Przypomnijmy, 30 kwietnia akcje obu Getinów potaniały o ponad 20 proc., 2 maja zaś Getin Holding dołożył do tego wyniku kolejne -19,6 proc., Getin Noble zaś 12,8 proc. Obie spółki - mimo dzisiejszych wzrostów - nie odrobiły więc jeszcze pełni strat poniesionych w ubiegłym tygodniu.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Załamanie się notowań Getinów związane było z fatalnymi wynikami Idea Banku. Getin Holding to główny akcjonariusz Idei, Getin Noble także posiada jej akcje oraz dodatkowo jest przymierzany do fuzji z nią. Tymczasem Idea Bank za 2018 rok pokazał aż 1,9 mld złotych straty netto. To efekt rozliczenia z przeszłością i licznych odpisów/aktualizacji poczynionych przez bank.

Ogromna strata sprawiła jednak, że Idea musi pokryć dziurę kapitałową, jej kapitał własny bowiem niemal w całości wyparował, a bank dodatkowo nie spełnia współczynników bezpieczeństwa narzucanych bankom przez KNF. Pod znakiem zapytania stanęło więc zarówno znalezienie inwestora, który miał być istotnym elementem fuzji Idei i Getin Noble, ja i przyszłość samej Idei. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule "Strata Idea Banku to problem nie tylko Leszka Czarneckiego".

Dwie sesje mocnych spadków banków Leszka Czarneckiego pokazały, że inwestorzy realnie traktują te zagrożenia. Warto także zauważyć, że dzisiejsze odreagowanie dotyczy przede wszystkim Getinów, sama Idea przez sporą część dnia była pod kreską, później jednak wyszła na plus i po godzinie 13 zyskiwała nawet 7,5 proc.. Dwie wcześniejsze sesje kończyła spadkami jednak po ponad 19 proc. na każdej, odrobiony została więc tylko niewielka część strat.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Temat problemów Idea Banku poruszany jest m.in. w dzisiejszym "Pulsie Biznesu". - Idea Bank ma bardzo wysoki wskaźnik płynnościowy LCR [ilość nieobciążonych wysokojakościowych aktywów względem gotówkowych wypływów - przyp. red.] na poziomie niemal 230 proc., przy wymogu regulacyjnym na poziomie 100 proc. Nie ma więc zagrożenia bankructwem. Mamy silną bazę klientów, którzy nas znają, ufają nam i wiedzą, że naszym głównym celem jest odbudowa pozycji kapitałowej oraz rentowności. Działamy normalnie, realizujemy wszystkie zlecenia - tłumaczy na łamach gazety Alina Gużyńska, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej w Idei.

Zarząd opracował różne scenariusze wyjścia z finansowej zapaści. Najbardziej optymistyczny zakłada powrót banku do zdrowia dzięki pieniądzom od zewnętrznego inwestora, a mniej optymistyczny -autosanację, czyli próbę podniesienia się o własnych siłach. Grupa pozyskałaby kapitał, przeprowadzając emisję akcji i sprzedając około połowy aktywów. Nie jest jednak powiedziane, że plan się powiedzie, stąd sporo niepewności związanej z przyszłością spółki

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (1)

dodaj komentarz
potiomkin
Odbicie zdechłego kota, nic więcej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki