Giełdowa Spółka Roku: Skarb Państwa pod lupą

"Dobra zmiana” miała mniejszy lub większy wpływ na wszystkie notowane na GPW spółki, w których Skarb Państwa (sam lub przez kontrolowane przez siebie podmioty) ma sporo do powiedzenia. Oto, jak w tym roku państwowe spółki wypadły w oczach ekspertów.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, w pierwszej dziesiątce zestawienia próżno szukać jakiejkolwiek państwowej spółki. Pierwsza ze spółek, na którą Skarb Państwa ma spory wpływ (Alior Bank), uplasowała się na jedenastej pozycji. „Zrepolonizowany” jeszcze w 2015 r. bank poprawił swoją ogólną ocenę o 11 punktów, zaś w prestiżowej kategorii „kompetencje zarządu” nie tylko pokonał bankowych konkurentów, lecz okazał się najlepszy w całej państwowej stawce. Jeszcze mocniej reszcie peletonu Alior odjechał w kategorii „innowacyjność”, gdzie blisko 91 punktów w pełnym zestawieniu stawia go jedynie za CD Projektem.

Jak nie trudno się domyślić, największy awans wśród spółek Skarbu Państwa zanotowała JSW. Spółka z Jastrzębia Zdroju, która była „czerwoną latarnią” rankingu z 2015 r., teraz zajmuje miejsce w środku tabeli. Na niekorzyść JSW działa bardzo nisko innowacyjność (gorszy tylko BOŚ), eksperci dobrze natomiast dobrze postrzegają sukces w ubiegłym roku (lepsze tylko Alior i PKN Orlen).

Spółki, w których znaczącymi akcjonariuszami są albo sam Skarb Państwa albo kontrolowane przez niego podmioty. W analizach uwzględniono tylko te spółki, które figurowały także w rankingu ubiegłorocznym (kryterium tego nie spełnił np. Polski Holding Nieruchomości). Kliknij, aby powiększyć
Spółki, w których znaczącymi akcjonariuszami są albo sam Skarb Państwa albo kontrolowane przez niego podmioty. W analizach uwzględniono tylko te spółki, które figurowały także w rankingu ubiegłorocznym (kryterium tego nie spełnił np. Polski Holding Nieruchomości). Kliknij, aby powiększyć (Bankier.pl)

To właśnie Orlen jest sprawcą kolejnej niespodzianki. Paliwowy gigant w ubiegłym roku otrzymał zdecydowanie najgorszą ocenę w zakresie kompetencji zarządu – zapewne ze względu na kontekst polityczny. Tymczasem 12 miesięcy później, po największym w całym gronie awansie, zarząd paliwowego giganta oceniany jest lepiej niż kierownictwa 11 innych państwowych spółek. Co więcej, w gronie tym Orlen uzyskał także najlepszą ocenę w kategorii „perspektywy rozwoju”, zaś w „relacjach z inwestorami” ustępuje jedynie PZU. Wszystko to przy bardzo wysokim poziomie znajomości spółki przez ankietowanych, ustępującym w klasyfikacji generalnej – a jakże – jedynie… CD Projektowi.

W siłą rzeczy nacechowanej politycznie „kompetencje zarządu” niechlubne ostatnie miejsce wśród spółek z udziałem Skarbu Państwa zajmują ex aequo PKP Cargo i Energa. Energetycy zamykaliby tabelę także w „perspektywach rozwoju”, gdyby nie jeszcze niższa ocena Giełdy Papierów Wartościowych.

Bank otwierał zestawienie państwowych uczestników badania „Giełdowa Spółka Roku” i bank je też zamyka. Mowa o Banku Ochrony Środowiska, który za sprawą wejścia w program naprawczy, został oceniony najniżej zarówno w kategorii ogólnej, jak i w relacjach z inwestorami, innowacyjności czy potencjalnej rekomendacji przez ekspertów ich znajomym. Ankietowani niechętnie poleciliby także PGNiG oraz Police. W przypadku tej ostatniej, poza ubiegłorocznymi senegalskimi perypetiami, znaczenie mogła być także niska znajomość deklarowana przez uczestników badania.

Na koniec warto dodać, że ostatnią spółką z udziałem Skarbu Państwa, która wygrała plebiscyt na Giełdową Spółkę Roku, była Giełda Papierów Wartościowych, która w 2011 r. zajęła pierwszą pozycję wspólnie z LPP.

Michał Żuławiński

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji z Gali Giełdowa Spółka Roku 2016.

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 10 ~zgred

Niektórzy psioczą na PiS trza było kupować po 8 zeta JSW , ja nie kupiłem i bardzo żałuje bo jak było po 12 zł to mi się wydawało że spadnie . Wytrwali zarobili. GPW sprawa indywidalna samemu się podejmuje decyzje i albo ,albo. A drobniak ma szczęscie jeżeli akurat się załapie w odpowiednim czasie.

! Odpowiedz
5 2 ~mis

JSW to rewir pai Szydło a Polimex to rewir pana Tchórzewskiego W Rafako i PBG powtarzają się nazwiska we władzach

! Odpowiedz
12 11 ~Bezpartyjny

Jeśli władze będą interweniować w gospodarkę-to czeka nas los Korei Pn. A tak zapewne będzie-dopóki u sterów władzy będzie Kim-Dzong-Kacz. Szkoda że znów cofamy się do dyktatury komunistycznej...

! Odpowiedz
0 1 ~razor

albo Chin gdzie wladza tez ingeruje we wszystko...

! Odpowiedz
5 3 ~Jan

W ubiegłym roku JSW czerwona latarnia - kurs ok. 8 zł , dzisiaj ok 70 zł, ciekawe jak będzie z BOŚ dzisiaj kurs ok.12 zł, a za rok?

! Odpowiedz
2 9 ~proste

A za rok ktoś go przejmie za grosze żeby okraść mniejszościowych akcjonariuszy.
Od 2015 ten program jest skutecznie realizowany.

! Odpowiedz
13 11 ~Bronek

czego się te po dotknie to spieprzy. tak manipulują danymi, że wygląda wszystko na sukces. Przychody z Vat, JSW bryluje w rankingach. Obrzydliwa manipulacja. Przecie ci powcy to niedokształcone ciemniaki i folksdojcze z małych miasteczek i wioch po repatriacji z kresów wschodniej polski oraz muslimy z krajów arabskich. Naprawdę będzie przyspieszenie jak Petru ze Schetyną pójdą siedzieć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 15 ~inwestor

BRAWO PIS.

! Odpowiedz
11 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil