REKLAMA

Giełda kryptowalut będzie bankiem

2020-09-18 11:25
publikacja
2020-09-18 11:25
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Kraken, znana giełda kryptowalut, jest pierwszym podmiotem tego typu w USA, który uzyskał licencję bankową. Zezwolenie ma umożliwić wprowadzenie nowych usług, w tym bezpiecznego przechowywania aktywów cyfrowych i kart płatniczych opartych na kryptowalutach.

Giełdy kryptowalut przez lata musiały nawiązywać, trudną nieraz, współpracę z licencjonowanymi bankami i instytucjami płatniczymi. Obsługa transakcji wpłat i wypłat wymagała znalezienia partnera, który spełniać będzie wymogi regulacyjne. Jedną z opcji „usamodzielnienia się” jest uzyskanie licencji na działalność bankową. Platforma Kraken wybrała tę ścieżkę i 16 września 2020 r. ogłosiła, że uzyskała odpowiednie zezwolenie w stanie Wyoming.

Kraken będzie specyficznym bankiem – tzw. Special Purpose Depository Institution (instytucja depozytowa specjalnego przeznaczenia). Licencja taka przewidziana jest przede wszystkim dla podmiotów chcących oferować usługi pośredniczące i fiducjarne (bezpieczne przechowywanie wartości).

/ Kraken

Bank tego rodzaju może przyjmować depozyty, ale musi posiadać w każdym momencie płynne rezerwy odpowiadające 100 proc. zgromadzonych środków. Nie może udzielać kredytów i pożyczek w oparciu o depozyty i dlatego nie jest zobowiązany do uczestniczenia w systemie gwarantowania depozytów (chociaż może zdecydować się na dołączenie do schematu FDIC).

Firma na razie nie podaje, jakiego typu usługi zostaną uruchomione w pierwszej kolejności w oparciu o nową licencję. Jak informuje serwis Coindesk, Kraken zamierza przygotować m.in. karty debetowe bazujące na cyfrowych aktywach i usługi przechowywania wartości dla klientów korporacyjnych. Dzięki licencji będzie w stanie działać na terenie całego kraju (zezwolenie funkcjonuje podobnie jak jednolity europejski paszport dla banków w UE). Instytucja zapowiada jednak, że jej celem jest stanie się globalnym cyfrowym bankiem.

MK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
krypto_trader
Dobry news. Polecam też zajrzeć na stronke TwojBitcoin.pl Swietna ksiazke mozna tam dostac. Krypto to jednak przyszlosc!
bankster-kreator
Wojna o pieniądz trwa, kto ma władzę nad pieniądzem ten ma władzę nad wszystkimi. Patrz dolar i stany. Ktoś powie, że stany mają silną armię ale mają ją właśnie dzięki pierdyliardom nadrukowanego pustego siana za które kupowali realną technologię i płacili za produkcję zbrojeniówki. Zresztą dalej tak robią.Wojna o pieniądz trwa, kto ma władzę nad pieniądzem ten ma władzę nad wszystkimi. Patrz dolar i stany. Ktoś powie, że stany mają silną armię ale mają ją właśnie dzięki pierdyliardom nadrukowanego pustego siana za które kupowali realną technologię i płacili za produkcję zbrojeniówki. Zresztą dalej tak robią. Każde państwo które chciało przeciwstawić się dolarowi lub wprowadzić swoją walutę w globalnej wymianie opartą o silną wartość i silne fundamenty np. złoto kończyło natychmiastowym "wprowadzeniem demokracji" albo rozwaleniem danego państwa od środka. Natomiast z kryptowalutami nie da się walczyć więc trzeba się do nich przyłączyć i je uregulować. Kraken jest początkiem tej regulacji.
bool
to jest przełom i to większy niż się większości wydaje
masekrut555
Planują globalnie integrować ten chory system z wlasnymi walutami. Bank Europejski też pracuje nad swoją krypto, i planuje wprowadzić prawo tłamszczące inne start-upy w Europie.

Międzyczasem w naszych klubach poselskich są tylko dwie osoby, które wiedzą jak ważne jest posiadanie własnej, niezależnej krajowej
Planują globalnie integrować ten chory system z wlasnymi walutami. Bank Europejski też pracuje nad swoją krypto, i planuje wprowadzić prawo tłamszczące inne start-upy w Europie.

Międzyczasem w naszych klubach poselskich są tylko dwie osoby, które wiedzą jak ważne jest posiadanie własnej, niezależnej krajowej kryptowaluty. To ostatnia szansa na uzyskanie gospodarczej niepodległości.. ale przez to, że nasz rząd i opozycja na ten moment to zwykłe pacynki zagraniczniaków, a Polska to tylko ich narzędzie, nie ma żadnych prac nad polską kryptowalutą.

W przyszlosci UE narzuci na nas swoją własną kryptowalutę.. nie będziemy w stanie odmówić.
Oczywiście oddolnie powstają polskie inicjatywy kryptowalutowe zmierzające w kierunku porzucenia chorego systemu zachodniego, w tym złotówki którą można sobie dodrukować za darmo, ale na ten moment raczkują i nie ma płynności, a dopoki nic się z bagnem politycznym nie zmieni to i taka kryptowaluta nie przyjmie się u większej grupy ludzi w handlu.
ractaros96 odpowiada masekrut555
Banki centralne mogą swoje kryptowaluty tworzyć, ale jak ich ilość nie będzie odgórnie ograniczona jak np. Bitcoina to nikt zdrowo myślący nie będzie z nich korzystał.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki