Getin pracuje nad nowym planem naprawy. Ograniczy liczbę placówek i chce poprawić marżę odsetkową

2020-09-11 11:58
publikacja
2020-09-11 11:58
fot. Anton Violin / Shutterstock

Getin Noble Bank, którego luka kapitałowa wynosi 1,2 mld zł, pracuje nad nowym planem naprawy dostosowującym go do nowych realiów. Bank planuje dalszą redukcję liczy placówek, będzie chciał poprawić marżę odsetkową netto, duży potencjał widzi w dalszej redukcji kosztów finansowania - poinformowali w piątek przedstawiciele banku.

Bank podał w piątek, że jego wyniki w I połowie 2020 roku były niższe niż założono w planie naprawy i aktualizuje założenia tego planu, by dostosować go do nowych realiów gospodarczych i rynkowych, wynikających ze skutków pandemii COVID-19.

"Plan naprawy jest w tym momencie rewidowany i jesteśmy w dialogu z nadzorem" – powiedział podczas telekonferencji członek zarządu banku Maciej Kleczkiewicz.

Poinformował, że bank musi nieco sprawniej zarządzać kosztami niż średnia w sektorze i skupiać się będzie na najbardziej rentownych segmentach swojej działalności.

Prezes banku Artur Klimczak ocenił, że ostatnie zawirowania dotyczące współpracy Idea Banku z nadzorem nie powinny przełożyć się na relacje nadzoru z Getinem.

"Nie zakładałbym, że podejście będzie identyczne do obu banków, niezależnie od tego, jaka jest ich sytuacja tylko ze względu na to, że mają wspólnego akcjonariusza" - powiedział Klimczak.

Prezes poinformował, że przyspieszony w wyniku pandemii proces migracji klientów do kanałów zdalnych determinuje przyspieszenie strategicznych zmian w banku, w tym m.in. optymalizację tradycyjnej sieci sprzedaży.

"Najważniejsze jest dostosowanie do nowej rzeczywistości i transformacja do kanałów zdalnych" - powiedział Klimczak.

"(...) Głównym kanałem sprzedażowym, biznesowym, będą kanały zdalne, a oddziały nadal będą miały istotną rolę, ale będzie to rola głównie pomocowo-usługowa, (...) a sprzedaż będzie tylko uzupełnieniem" - dodał.

Getin podał, że liczba placówek w II kwartale spadła o 27, a liczba placówek franczyzowych zmniejszyła się o 20.

Prezes poinformował, że w kolejnych okresach bank planuje dalszą redukcję liczy placówek.

"W ostatnich dwóch latach zmniejszyliśmy liczbę placówek o sto, wydaje się, że jest spora przestrzeń, ale to musi być zgrane ze zwiększaniem aktywności w kanałach zdalnych. Raczej to będzie ewolucja niż rewolucja" - powiedział Klimczak.

Bank podał w piątek, że aktywność klientów w tradycyjnej sieci sprzedaży odbudowuje się w stosunku do okresu zamknięcia gospodarki, jednak nadal jest ona na poziomie poniżej średniej sprzed pandemii.

Marża odsetkowa w czerwcu spadła do 1,82 proc. z 2,29 proc. z kwietniu i 2,44 proc. w marcu. Marża odsetkowa w II kwartale wyniosła 2,2 proc.

"W kolejnych miesiącach będziemy pracować nad odbudową marży zarówno poprzez optymalizację w obszarze kredytów, jak również szybką redukcję kosztów finansowych" - powiedział Kleczkiewicz.

Ocenił, że istnieje bardzo istotny potencjał do obniżania kosztów finansowania.

Bank utworzył w II kwartale dodatkowy odpis aktualizujący w wysokości 90 mln zł w związku z oczekiwanym wzrostem ryzyka kredytowego, wynikającego ze skutków pandemii.

Rezerwa ta dotyczyła głównie portfela kredytów hipotecznych (50,5 mln zł) i kredytów detalicznych (33,5 mln zł).

Pod koniec sierpnia 6,8 proc. umów kredytowych Getin Noble Banku o 10,3-proc. udziale w łącznym saldzie kredytowym banku była objęta wakacjami kredytowymi. W maju bank podawał, że było to 8,2 proc. umów z 13,6 proc. udziale w saldzie.

Członek zarządu banku Mateusz Solak poinformował, że bank obserwuje bardzo dobrą jakość portfela kredytów po zakończeniu wakacji kredytowych.

"Na koniec czerwca część naszego portfela objętego moratoriami kredytowymi powróciła z tych wakacji i 92,65 proc. naszych klientów podjęło obsługę - mamy już dwie pełne raty za sobą i jest to wynik, z którego jesteśmy zadowoleni" - powiedział Solak.

Bank podał, że ograniczył finansowanie w najbardziej ryzykownych kanałach dystrybucji, ograniczył kredytowanie w wybranych branżach, najbardziej dotkniętych skutkami pandemii i obniżył maksymalne kwoty kredytu. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki