REKLAMA
BADANIE

Znany ubezpieczyciel niewłaściwie pobierał opłaty. Dostał wysoką karę od UOKiK

2023-02-20 12:34
publikacja
2023-02-20 12:34

Towarzystwo Ubezpieczeń Generali Życie niewłaściwie pobierało opłaty alokacyjne. W związku z tym zostało ukarane przez UOKiK karą w wysokości 11,2 mln złotych - podał urząd w komunikacie prasowym.

Znany ubezpieczyciel niewłaściwie pobierał opłaty. Dostał wysoką karę od UOKiK
Znany ubezpieczyciel niewłaściwie pobierał opłaty. Dostał wysoką karę od UOKiK
fot. Stefano Rellandini / / Reuters

"W latach 2016-2018 Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń oferowało wieloletnie umowy o ubezpieczenie na życie z ufk o nazwie Pro Familia. Prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał postanowienia umowne określające tzw. opłaty alokacyjne w tym produkcie za niedozwolone. Na mocy zakwestionowanych klauzul spółka w pierwszych dwóch latach obowiązywania umowy pobierała – w zależności od wieku ubezpieczonego – od 50 do 80 proc. składki regularnej. Niezależnie od tego spółka pobierała kilka innych opłat, np. administracyjną, operacyjną, za ryzyko" - napisano w komunikacie.

Znany ubezpieczyciel analizuje miażdżącą decyzję UOKiK

Generali Życie TU analizuje decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Są także gotowi do współpracy z inspektorami, w tym także przedstawienie wszelkich wyjaśnień.

Kara dla Generali Życie TU to 11 196 788 zł. Spółka musi też poinformować konsumentów o decyzji i jej skutkach, czyli o tym, że zakwestionowane klauzule należy traktować tak, jakby ich nie było w umowie. Po uprawomocnieniu się decyzji konsumenci będą mogli się na nią powoływać w sądzie przy dochodzeniu roszczeń.

Podobne zarzuty UOKiK postawił TU Allianz Życie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe zobowiązało się jednak, że przestanie stosować niedozwolone postanowienia, poinformuje o nich konsumentów i wypłaci poszkodowanym rekompensaty. UOKiK przyjął zobowiązanie, TU Allianz Życie uniknęło kary finansowej. (PAP Biznes)

mcb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
cwiara
Czyli wyłudzali pieniądze od klientów ale nie muszą ich zwracać. No chyba, że klient wytoczy im sprawę cywilną to może uda mu się coś odzyskać, ale raczej przy tym stopniu korupcji w sądach to mało prawdopodobne

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki