REKLAMA

General Electric strategicznym partnerem Polski

2017-01-26 12:35
publikacja
2017-01-26 12:35

Ministerstwo Rozwoju podpisało w czwartek z amerykańskim koncernem General Electric porozumienie o strategicznej współpracy. Chodzi o wspieranie rozwoju polskiej gospodarki czy modernizację przemysłu.

/ fot. Stephane Mahe / FORUM

Porozumienia podpisali wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes GE oraz John G. Rice w siedzibie EDC - Engineering Design Center - największego w Europie centrum projektowego, wspólnego przedsięwzięcia Instytutu Lotnictwa i General Electric.

W komunikacie resort rozwoju poinformował, że "głównym celem współpracy strategicznej (...) jest zbudowanie trwałego i długofalowego partnerstwa pomiędzy rządem polskim a GE w obszarach zrównoważonej energetyki i lotnictwa". Wśród celów wymieniono też m.in wspieranie rozwoju polskiej gospodarki, modernizację przemysłu, wdrażanie innowacyjnych technologii czy wspieranie polskiego rynku pracy.

"GE zadeklarowało chęć do podjęcia działań zapewniających rzeczywisty transfer rozwiązań technologicznych do Polski oraz integrację działań pomiędzy swymi zakładami produkcyjnymi a krajowymi ośrodkami badań i rozwoju" - poinformowano.

Dodano, że jeden z punktów porozumienia odnosi się też do zwiększenia udziału lokalnych dostawców, w szczególności z sektora małych i średnich firm (MŚP), w globalnym łańcuchu dostaw GE.

GE do Polski weszło w 1992 r., obecnie zatrudnia 6 tys. 500 pracowników. Grupa GE w Polsce to m.in. trzy fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwie fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i trzy zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 16 lat w Warszawie działa także Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które powstało w ramach partnerstwa GE i Instytutu Lotnictwa, zaś od 2015 roku funkcjonuje zaawansowane laboratorium lotnicze w Zielonce.

Firma zainwestowała w Polsce 670 mln dol., a roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln dol.

mmu/ mick/ aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~prawda
A co na to Corporal Electric?
~Dżejms
Zamiast rozwijać swoje to ciągle muszą w zad komuś wchodzić. Już widzę jak my dobrze na tej współpracy wyjdziemy. Zwolnienia, ulgi ale nie dla ciemnego tubylczego ludu.
~grzegorz
do wszystkich malkontentow ! Wam to nawet swiety turecki nie dogodzi , ani tak nie dobrze ani tak zle. Nalezycie do tej klasy ludzi , z ktorymi nic nie mozna zbudowac, wszedzie widzicie dzure w calym. Tak juz wam do smierci zostanie - gderanie .
Mysle , ze bez was jednak cos sie zbuduje.
~Idota
A ja myślę że mamy doczynienia ze zdradą. PiS sprzeda Polskę obcym korporacji, zrobi z obywateli niewolników. Jak działają amerykańskie korporacje każdy wie, wyzysk, zniszczenia środowiska, zatruwanie lokalnych społeczności. Telewizji nie oglądasz? Dlatego widzę w tym zdradę. Sami możemy budować. Nie potrzebujemy A ja myślę że mamy doczynienia ze zdradą. PiS sprzeda Polskę obcym korporacji, zrobi z obywateli niewolników. Jak działają amerykańskie korporacje każdy wie, wyzysk, zniszczenia środowiska, zatruwanie lokalnych społeczności. Telewizji nie oglądasz? Dlatego widzę w tym zdradę. Sami możemy budować. Nie potrzebujemy GE. kaczor to cień wałęsy.
~autor
No jak to? Gdzie Jarosław? Przecież to obcy kapitał, samo zło ...
~KIMDZONGTUSK
Ale to jest cos konkretnego że "energetyki" poszły po 12% ? może czegos nie kumam albo nie doczytałem ale w zasadzie ma być tak jak bylo
~MG
Ciekawe czy pan ministrer Morawiecki wie , że GE w Europie wystawiło na sprzedarz 400 zakładów ?
~pracownik
Nam mówili o 40 zakładach
~Zenon
GE - przejąć, wydymać sprzedać.
~this
Mialem okazje rozmawiac z przedsiebiorca zagranicznym na temat oszukiwania /dymania/ polakow po przyjeciu firm w Polsce, odpowiedzial ze jak polacy sa najwni to niech ich dymaja!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki