Gdzie są Ukraińcy w Polsce? Smartfony zdradzają

W Polsce mieszka więcej Ukraińców niż Ukrainek, większość jest przed czterdziestką, a największe skupiska przybyszów zza wschodniej granicy to wielkie miasta i okolice Grójca oraz Radomia. Takie wnioski wyciągnęła z danych dotyczących użytkowania telefonów komórkowych firma Selectivv.

Selectivv zbiera i analizuje dane o użytkownikach telefonów komórkowych, aplikacji mobilnych i odwiedzających serwisy internetowe. Korzystając ze zgromadzonych informacji przeprowadzono badanie dotyczące osób z Ukrainy przebywających w Polsce. Przyjęto, że do tego grona można zakwalifikować osoby, które posiadają kartę SIM polskiego operatora, ale w telefonie mają ustawiony język rosyjski lub ukraiński i które w 2018 r. co najmniej raz były na terenie Ukrainy lub w tym czasie zmieniły kartę SIM na ukraińskiego operatora.

(fot. Maciek Markowski / FORUM)

W bazie firmy odnotowano ponad 1,25 mln mieszkańców Ukrainy przebywających na terenie Polski. Z tej populacji wybrano próbę 600 tys. użytkowników do dokładniejszej analizy. Największe skupiska osób pochodzących zza wschodniej granicy to Warszawa, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Lublin i Katowice. W Warszawie szczególną popularnością wśród Ukraińców cieszą się Praga, Ursynów oraz Wesoła i okolice miasta – Sulejówek. „Duże skupisko obywateli Ukrainy znajduje się również na terenach sadowniczych: w regionie grójecko-wareckim, największym tego typu w kraju, oraz w okolicach Radomia” - wskazano w omówieniu wyników badania.

Na terenie Polski przewagę mają mężczyźni – jest ich 56 proc. Podobne proporcje płci odnotowano w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców – tam kobiety przybywające z Ukrainy stanowią mniejszość (47 proc.). Odwrotnie jest jednak w większych miastach, gdzie w Ukrainek jest więcej niż Ukraińców.

(Selectivv)

Specjaliści z Selectivv przeanalizowali także dane o wykorzystaniu aplikacji mobilnych. Wynika z nich, że największą popularnością wśród Ukraińców cieszy się bankowość mobilna PKO BP, a następnie Banku Pekao i mBanku. W styczniu 2019 r. 12 proc. Ukrainek korzystało z aplikacji pomocnych przy planowaniu ciąży. To dwukrotnie więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

67 proc. osób z Ukrainy przebywających w Polsce jest w wieku reprodukcyjnym. W wieku 21-30 lat jest 38 proc. Ukraińców i Ukrainek, a w wieku 31-40 lat – 29 proc. Mniej liczna jest populacja osób w wieku 41-50 lat i wynosi ok. 15 proc.

MK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 23 ajwaj

UKR-cy w PL sa juz na "zachodzie", np. w Niemczech :)

I OK, sa pracowici, czesto inteligentni i po DE-banderyzacji calkiem normalni

! Odpowiedz
41 15 fred_

Jakie wielkie miasta? W Polsce nie ma wielkich miast. Wawa jest dosyc mala, pozostale miasata wielkoscia odpowiadaja jednej dzielnicy duzego miasta.

! Odpowiedz
7 4 glos_rozsadku

no właśnie, kłamią, że 60% Polaków mieszka w miastach, a przecież Wielka WARSZAAAWA ledwo liczy 2 mln. więc to nie możliwe.

! Odpowiedz
5 4 grzegorzkubik odpowiada glos_rozsadku

A Warszawa to miasto?:))

! Odpowiedz
5 3 glos_rozsadku odpowiada grzegorzkubik

Wielka WARSZAAAAWA to wielkie miasto

! Odpowiedz
4 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 8 jes

Czego się nie da powiedzieć o twoich rodakach, Rosjanach.

! Odpowiedz
1 4 (usunięty) odpowiada jes

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada jes

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
19 55 bha

Niestety Polakom nie da się w miarę godnie zarobić od lat na rynku ,więc szuka się zastępczych alternatyw...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil