REKLAMA

Gdańsk w pierwszej czwórce bałtyckich portów pod względem przeładunków

2019-01-22 16:55
publikacja
2019-01-22 16:55
Gdańsk w pierwszej czwórce bałtyckich portów pod względem przeładunków
Gdańsk w pierwszej czwórce bałtyckich portów pod względem przeładunków
fot. Wojciech Wójcik / / FORUM

Gdański port w 2018 r. przeładował 49 mln ton towarów, co oznacza niemal połowę wszystkich towarów jakie przeszły przez wszystkie polskie porty - poinformowała we wtorek spółka Port Gdańsk. Gdańsk jest obecnie 4. największym portem na Bałtyku pod względem przeładunków.

Spółka przypomniała, że Port Gdańsk zakończył 2017 r. przeładowując 40,6 mln ton towarów - wcześniej żaden polski port tej bariery nie przekroczył. Rok później, było to już ponad 49 mln ton. Wzrost o 20,7 procent to najwyższa dynamika na polskim wybrzeżu - dodano.

"W ciągu ubiegłego roku nasi kontrahenci przeładowali 9 mln ton towarów więcej niż w 2017 r. Zrobili to nie tylko korzystając ze starej infrastruktury, ale także w czasie toczących się prac budowlanych na terenie całego portu. To ogrom skomplikowanej pracy, dlatego gratulacje należą się przede wszystkim naszym operatorom" - wskazał cytowany w komunikacie prezes Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.

Spółka dodała, że ostateczny wynik przeładunków w Porcie Gdańsk jest o prawie 17 procent wyższy niż planowano.

Firma poinformowała, że szczególnie wysoki wzrost przeładunków zanotowano w węglu. "Przeładowano go 7,2 mln ton, czyli o 41 proc. więcej niż w 2017 r. Wynik ładunków drobnicowych wzrósł o ponad 18 proc. 21,5 mln ton" - wyjaśniono.

Port Gdańsk przeładował blisko 20 mln ton kontenerów, o 21 proc. więcej niż w 2017 roku. "W ubiegłym roku przeładowaliśmy około 87 tys. nowych aut handlowych, a to o 13 procent więcej niż w 2017 roku. Rosną nie tylko przeładunki, ale także liczba statków handlowych, które wchodzą do Portu. W 2018 roku mieliśmy o 357 zawinięć więcej niż rok wcześniej" tłumaczy dyrektor handlowy Adam Kłos.

Gdański port wzrost przeładunków odnotował również w paliwach o 18 proc. do 15,5 mln ton, a także w grupie "inne masowe" m.in. kruszywach - wzrost o 14 proc. do 3,9 mln ton.

"Tak wysoka dynamika i ilość przeładowanych towarów sprawiły, że w zestawieniu największych portów na Bałtyku Port Gdańsk ostatecznie przesunął się z 6. na 4. pozycję, wyprzedzając port w Kłajpedzie" - zaznaczono w komunikacie.

Łukasz Greinke dodaje, że ambicją zarządu spółki w 2019 roku jest awans gdańskiego portu na trzecią pozycję, którą obecnie zajmuje rosyjski Primorsk, w którym przeładowano ponad 53 mln ton przy 7-proc. spadku dynamiki.

W najbliższych 13 latach port w Gdańsku na rozbudowę i modernizację infrastruktury, m.in. na budowę portu centralnego ma otrzymać 8,6 mld zł.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk informował niedawno, że przeładunki w polskich portach morskich przekroczyły w ubiegłym roku barierę 100 mln ton i wyniosły 101,19 mln ton. Taki poziom osiągnięto po raz pierwszy w historii. W roku 2017 w polskich portach przeładowano 87 mln ton ładunków. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
siunek
Zastanawiam sie kto dawal lapę w dół poprzedniemu komentarzowi (prs)?Czy jest cos takiego jak masochizm ekonomiczny?
prs
Port w Gdansku powinien miec swoje kontenery przeladunkowe z wielkim napisem PORT GDAŃSK i swoim logo.
Kazda ciezarowka, jezdzaca po Europie, po Stanach, po Azji, z takim kontenerem reklamowalaby port za darmo, ludzie daleko od Polski dowiedzieliby sie ze taki port istnieje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki