REKLAMA

Gazprom unieważnił umowę akcjonariuszy spółki Nord Stream 2

2016-11-12 16:14
publikacja
2016-11-12 16:14

Rosyjski koncern państwowy Gazprom zatwierdził unieważnienie umowy akcjonariuszy spółki Nord Stream 2 AG, która miała wybudować nowy gazociąg przez Bałtyk - poinformował rosyjski koncern, cytowany przez agencję TASS. Według TASS jest to tylko "techniczny krok".

fot. Sergei Karpukhin / / FORUM

Rada dyrektorów Gazpromu jednomyślnie podjęła tę decyzję w środę, a w piątek poinformował o niej rosyjski koncern.

Nord Stream 2 AG ma swoją siedzibę w Szwajcarii, a jej zadaniem jest zaprojektowanie, budowa i dalsza eksploatacja gazociągu Nord Stream 2.

Pod koniec zeszłego roku Gazprom i jego europejscy partnerzy - francuska Engie, austriacka OMV, brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell, niemieckie Uniper i Wintershall - zwrócili się do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o zezwolenie na zawiązanie spółki do budowy Nord Stream 2. W lipcu UOKiK zgłosił zastrzeżenia do planów powołania spółki, wskazując, iż gazociąg Nord Stream 2 może zwiększyć dominację Gazpromu w dostawach gazu do Polski. Wkrótce potem Gazprom i jego partnerzy wycofali wniosek z UOKiK.

Agencja TASS podała, powołując się na źródło w Gazpromie, że unieważnienie porozumienia jest "technicznym krokiem" i toruje drogę do dalszych form współpracy z zachodnimi partnerami na rzecz budowy Nord Stream 2.

"To techniczny krok, który musi być zatwierdzony przez radę dyrektorów, po wycofaniu wniosku z polskiego urzędu antymonopolowego. Działanie to tworzy tło do definiowania nowych sposobów współpracy z zachodnimi parterami w sprawie implementacji tego ważnego projektu" - powiedziało źródło.

W wypowiedzi dla TASS szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że uczestnicy projektu zamierzają do końca roku określić nowy model jego finansowania; na razie zarejestrowana w Szwajcarii spółka całkowicie należy do Gazpromu i zachodni partnerzy jeszcze nie tworzą jej kapitału.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.(PAP)

jhp/ ro/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Polak
I t6ak wygląda współpraca w gówno warteą EU , niemcy zawsze współpracowali z Rosjanami i tak bedzie zawsze ,My także musimy tak się uczyć i robić handelek z Rosją , banalna PRAWDA ,myślmy samodzielnie
~misio
zawsze to nie.Kiedys sie pokłócą. A jak dojdzie do konfliktu interesów skoczy się to wojną. Tak bylo już kilka razy
~szafirek
Po takiej informacji akcje PGNiG polecą do góry. Dziw bierze, że w mediach nie odtrąbiono chucznie tej informacji.
~inwestor_streteg
Będzie ciekawie, ostatnio zdołowana spółka znów ma szansę powrócić na poziom 5.20 zł
~Ferdek
Rosjanie dostali to co chcieli a przy okazji zaoszczędzili MILIARDY USD . W Polsce tez zostanie odtrąbiony wielki sukces bo .... [ każdy wpisuje to co chce ] .
~plutarch
Gra gitara, wieś tańczy, śpiewa :)
~Le
A może to Europa uzyskała więcej taniego gazu? bez wysokich kosztów tranzytu?
~Leleń
Czy wie ktoś jak to wpłynie na akcje Pgnig ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki