REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Gazprom nominował ekskanclerza Schroedera do rady nadzorczej

2022-05-24 19:23
publikacja
2022-05-24 19:23
Gazprom nominował ekskanclerza Schroedera do rady nadzorczej
Gazprom nominował ekskanclerza Schroedera do rady nadzorczej
fot. Nikolsky Alexei / / TASS

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zrezygnował ze stanowiska szefa rady nadzorczej rosyjskiej spółki Rosnieft, ale teraz ma szansę objąć nowe kierownicze stanowisko. Energetyczny gigant Gazprom nominował Schroedera do rady nadzorczej. Jest na razie sprawą otwartą, czy przyjmie on stanowisko – informuje we wtorek portal NTV.

Rosyjski koncern gazowy Gazprom we wtorek oficjalnie nominował byłego socjaldemokratycznego kanclerza Gerharda Schroedera na członka swojej rady nadzorczej. Polityk SPD, oskarżany o bliskie związki z Rosją, wzywany przez kierownictwo własnej partii do jej opuszczenia, nie wypowiedział się jeszcze oficjalnie w sprawie nominacji.

W ubiegłym tygodniu Schroeder zrezygnował ze stanowiska w radzie nadzorczej rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieft, ale w dalszym ciągu pozostaje czołowym lobbystą spółek zależnych Gazpromu – Nord Stream i Nord Stream 2.

Jak podkreśla NTV, Schroeder jest wieloletnim przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina – siły napędowej ataku na Ukrainę. 78-letni były kanclerz RFN jest zgodnie oskarżany przez polityków praktycznie wszystkich partii o zajmowanie wysoko płatnych stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych w czasie, gdy Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na rosyjską gospodarkę, aby w ten sposób pomóc Ukrainie.

Z powodu zaangażowania po stronie Rosji Schroeder utracił także przywileje, przysługujące byłym kanclerzom, m.in. opłacane przez rząd niemiecki reprezentacyjne biuro wraz personelem. Także Parlament Europejski chce umieścić Schroedera na liście sankcji wobec oligarchów.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (4)

dodaj komentarz
interstellar
Ej, ruscy, a nie chcielibyście Morawieckiego i Sasina?
Ten pierwszy zamiast wypłaty chętnie przyjmie działkę, drugiemu wystarczy dać paszę :)
andregru
Jak odpadną od rządowego koryta to chętnie przejdą na ruski wikt i opierunek .
wibor3m10procent
Niemcy wielkimi przyjaciółmi Rosjan.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki