REKLAMA

Gaz ziemny najtańszy od 17 lat

Krzysztof Kolany2016-03-02 23:10główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-03-02 23:10
fot. Pakhnyushchyy / YAY Foto

Ceny gazu ziemnego na nowojorskiej giełdzie towarowej spadły do najniższego poziomu od lutego 1999 roku. Bezpośrednim katalizatorem przeceny błękitnego paliwa była łagodna zima, ale prawdziwym motorem gazowej bessy jest technologia wydobycia z formacji łupkowych.

Na zamknięciu środowych notowań w Nowym Jorku kurs kwietniowych kontraktów na gaz ziemny spadł o 4,3%, do 1,67 USD za 10 mln BTU. Był to najniższy kurs zamknięcia od przeszło 17 lat. Tylko od początku roku gazowe kontrakty na nowojorskiej giełdzie towarowej potaniały o 29%.

Gaz w USA jest obecnie trzykrotnie tańszy niż jeszcze w połowie 2014 roku. Od 2008 roku (13,694 USD za 10 mln BTU) błękitne paliwo w Ameryce potaniało o 88%.

Bezpośrednią przyczyną środowych spadków były doniesienia o wyższych od średnich temperaturach powietrza w USA. Ciepła zima redukuje zapotrzebowanie na gaz ziemny, co prowadzi do wzrostu zapasów i spadku cen.


Patrząc w dłuższym terminie, przyczyn załamania cen amerykańskiego gazu nie należy szukać w pogodzie, lecz w technologii. Dzięki technice szczelinowania hydraulicznego w ciągu ostatnich 10 lat wydobycie gazu w USA zwiększyło się z ok. 2,0 do 2,82 bln stóp sześciennych miesięcznie.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~PiotrN
Przeliczyłem ostatni rachunek za gaz , około 23 mln BTU. Czyli niech będzie 5$. A muszę zapłacić 1200 PLN. Ciekawe
~teoria_spiskowa
Ja to widze tak: USA z Saudami trzymaja niska cene ropy ( a przy tym gaz tez spada), zeby troche dokopac Rosji, ale Rosja sobie da rade. Bardziej chodzi o kraje jak Wenezuela czy Iran, ktore na tym cierpia mocno i cierpiec beda tak dlugo, dopoki niepokoje spoleczne nie spowoduja zagorzenia dla USA, ktore odpowie zbrojnie, najezdzajac Ja to widze tak: USA z Saudami trzymaja niska cene ropy ( a przy tym gaz tez spada), zeby troche dokopac Rosji, ale Rosja sobie da rade. Bardziej chodzi o kraje jak Wenezuela czy Iran, ktore na tym cierpia mocno i cierpiec beda tak dlugo, dopoki niepokoje spoleczne nie spowoduja zagorzenia dla USA, ktore odpowie zbrojnie, najezdzajac te kraje i siadajac na ropie.
Krotka wojna- chociaz moze przedluzana przez USA- napompuje troche gospodarke i nabije kabze paru korporacjom i rodzinom- pozwoli im zwiekszyc zasoby kontrolowanej ropy.
Ot taki spisek udalo mi sie wyobrazic moimi oczyma wyobrazni
~tindala
Jakby komentator dodał jeszcze marsjan i masonów i feministki to by przynajmniej było śmiesznie, a tak to jest tylko smutne.
~TK
Bezcenne.Nic tak nie poprawia nastroju o poranku jak wiadomości o spadających cenach ropy i gazu.No oczywiście poprawia nastrój ale nie wszystkim.
~agentCIA
Fakt w USA bankrutuje jedna firma za druga , łupki poszły won tylko KATAR się śmieje z głupawych Polaków
~agentCIA odpowiada ~agentCIA
do TK . Nie takiej odpowiedzi sie spodziewałeś ale tym na wschodzie też nie jest do śmiechu.
~MG
A gdzie jest urząd regulujący ceny ? Dlaczego nie wymusza obniżki cen paliwa?
~Ktoś
Od zeszłego roku w PGNiG były 3 obniżki cen. Niewielkie (o kilka %), ale jednak URE coś na nich wymusiło.
~MG
Otrzymałem frę za gaz . Łaskawcy poinformowali mnie o obniżce o ....8% za rok. Gdzie im do 88%.? Ale jak będzie jakakolwiek podwyżka natychmiast to wykorzystają i dzwigną cenę powyżej .
~MacGawer
Nie jestem fanem PGNiG ale zanim zacznie się narzekać na rachunki za gaz warto znać kilka faktów:

1) Ceny gazu dla odbiorców indywidualnych ustala URE. Czasami (jak teraz) daje PGNiG trochę zarobic, a czasami zmusza do ujemnej marży.
2) PGNiG sprzedaje rocznie ok. 15 mld m3 gazu. Gdyby zostało instytucją non-profit
Nie jestem fanem PGNiG ale zanim zacznie się narzekać na rachunki za gaz warto znać kilka faktów:

1) Ceny gazu dla odbiorców indywidualnych ustala URE. Czasami (jak teraz) daje PGNiG trochę zarobic, a czasami zmusza do ujemnej marży.
2) PGNiG sprzedaje rocznie ok. 15 mld m3 gazu. Gdyby zostało instytucją non-profit to rezygnacja z 1.5 mld zł zysku oznaczałaby obniżenie ceny o 10 gr/m3 (ok. 5%)
3) Kontrakt jamalski przewiduje indeksację ceny gazu średnią ceną ropy z ostatnich 5-ciu kwartałów. A to oznacza, że spadki na rynkach światowych pzrekłqadają się na koszty zakupu z ok. półtoraqrocznym opóźnieniem.
4) 1000 m3 za 300$ oznacza 1.2 zł za m3 gazu. Zobaczcie na rachunkach ile PGNiG liczy za paliwo. Jest to odobna kwota, reszta za pzresył i abonamenty. Własnie dlatego trzymam się od gazu tak daleko jak to tylko mozliwe, to bardzo drogie źródło energii dla domu. Jeżeli używa się gazu tylko do gotowania warto wiedzieć, że nawet prad na kuchence indukcyjnej może wyjść taniej.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki