REKLAMA

Gauck: Polityka obronności Niemiec i Polski jest "bardzo blisko siebie"

2016-11-28 13:48
publikacja
2016-11-28 13:48

Jestem pewien, że polityka Niemiec i polityka Polski w kwestiach obronności są bardzo blisko siebie - oświadczył w poniedziałek w Szczecinie na konferencji prasowej prezydent Niemiec Joachim Gauck.

fot. WOLFGANG KUMM / / FORUM

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Niemiec Joachim Gauck złożyli w poniedziałek wizytę w kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Prezydent Niemiec podkreślał, że "ten międzynarodowy korpus odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w czasach, w których i politycy i społeczeństwo mają obawy co do bezpieczeństwa w Europie".

"Jestem pewien, że polityka Niemiec i polityka Polski w kwestiach obronności są bardzo blisko siebie" - dodał Gauck.

Podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa jest ciągle zadaniem dla NATO. "Dzisiejsza wizyta pokazała mi, w jakim duchu tutaj przedstawiciele wielu państw ze sobą współpracują. Panie prezydencie, mówił pan tutaj o przyjaźni, przyjaźni, która łączy nas nie tylko kulturowo, politycznie, ale powinniśmy pokazać ją w układzie polityki bezpieczeństwa. Tutaj niewiele jest do wytykania, tu jest wiele do pochwalenia" - powiedział Gauck.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Obecnie w Korpusie reprezentowanych jest 25 państw, w tym USA, ale także Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO.

Duda: Współpraca wojskowa między Niemcami a Polską jest zacieśniania

Współpraca wojskowa między Niemcami a Polską jest cały czas zacieśniana, nie tylko w ramach NATO - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Niemiec Joachim Gauck odwiedzili kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Prezydent Polski, pytany o współpracę wojskową Polski i Niemiec m.in. na Bałtyku, powiedział, że był to jeden z tematów jego rozmów z prezydentem Gauckiem. "Trzeba sobie jasno powiedzieć, że tych obszarów współpracy jest - poza wielonarodowym korpusem Północ-Wschód, czyli jednostką Sojuszu - co najmniej kilka, i to dużych" - zaznaczył prezydent Polski.

Przypomniał zawartą kilka lat temu umowę o współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi wojskami lądowymi, zwrócił uwagę na wspólne niemiecko-polskie centrum kierowania działaniami okrętów podwodnych na Bałtyku. "Mamy zawartą umowę o zacieśnionej współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi siłami powietrznymi. Mamy pierwszą zawartą umowę o współpracy naszych marynarek wojennych" - wymienił prezydent Polski.

"Ta współpraca cały czas się toczy. To właśnie w ramach tych umów ta współpraca jest cały czas zacieśniana" - dodał Duda.

Prezydent nawiązał też do współpracy z Niemcami przy modernizacji polskich sił zbrojnych. "To są kwestie zawsze otwarte. To są kwestie procedur przetargowych. Jeżeli chodzi o te elementy modernizacyjne, to popatrzmy choćby na wojska pancerne, kwestie kontraktu związanego z leopardami, a także modernizacji leopardów, gdzie ta modernizacja między Polską a Niemcami jest bardzo skonkretyzowana i bardzo zaawansowana. Faktycznie także w dziedzinie sprzętowej ta współpraca jest. Wierzę w to, że ona będzie się zacieśniała" - powiedział.

Duda wyraził przekonanie, że budowanie "infrastruktury bezpieczeństwa dla obrony pewnego systemu wartości" jest dla Polski i Niemiec bardzo istotne. "Zwłaszcza w kontekście wszystkich niebezpieczeństw, które z południa i ze wschodu potencjalnie się czają. Nie wspomnę tu o zagrożeniu terrorystycznym" - zaznaczył. (PAP)

krm/ js/ itm/ pż/ brw/ karo/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki