Gatnar (RPP): Ujemne realne stopy proc. w Polsce są problemem

Ujemne realne stopy procentowe w Polsce są problemem - powiedział w piątek na konferencji członek RPP Eugeniusz Gatnar.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

"W Polsce jesteśmy po drugiej stronie zera w sensie realnym. Od 2 lat mamy ujemne realne stopy procentowe. (...) Dla mnie jako członka RPP ujemne realne stopy proc. są problemem. One zachęcają do zadłużania się i zniechęcają do oszczędzania. Niszczą paradygmat związany nieodłącznie z naszą cywilizacją - odkładamy konsumpcję, by zbudować kapitał, oszczędności, podstawę rodzimego kapitału" - powiedział.

Gatnar ponownie wyraził także "zaniepokojenie" dynamicznie - jego zdaniem - rosnącymi kredytami konsumpcyjnymi w Polsce. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 open_mind

Gatnara banki muszą uciszyć. Np. światowe banki zarabiają kasę na ogromnym procencie z kart kredytowych, dodatkowo zarabiają za samo pożyczanie z centralnych banków bo muszą oddać mniej niż pobrali z powodu minusowych stop. Bankier to ma życie.

Dodatkowo :Zamiast jednego ustroju idealnego, mamy klasyfikację sześciu różnych form ustrojowych, które z reguły przechodzą jedna w drugą. Np. Po demokracji zawsze przychodzi komuna.

Demokracja jest złym ustrojem, ponieważ sprowadza poziom decyzji politycznych do przeciętnego, a rządzenie wymaga przede wszystkim wiedzy o ideach. Powinni więc rządzić mędrcy, ponieważ oni tę wiedzę posiadają.

Gwarancją, by mędrcy działali zgodnie z interesem całego państwa, a nie tylko swoim własnym, jest przede wszystkim intelektualizm etyczny, zgodnie z którym, wiedza o prawdziwym dobru prowadzi do dobrego postępowania.
Na wszelki wypadek proponował bym wprowadzić pewne zabezpieczenia dodatkowe, np. zniesienie własności prywatnej wśród warstwy rządzące.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 komentator1962

to poniżej to było @jasiek2017

! Odpowiedz
1 31 komentator1962

Piszesz Kolego od rzeczy. Twierdzisz, że niskie stopy powodują wzrost inwestycji i jako przykład podajesz zakup telewizorów. Tylko zakup telewizora nie jest inwestycją.
Niskie stopy, a raczej realnie ujemne stopy (czyli wysokośc stóp pomniejszona o tzw "podatek Belki" jest niższa od inflacji) - bo o to tutaj chodzi - powodują:
1) utratę oszczędności, bo realnie ludzie tracą na lokatach bankowych
2) wobec powyższego moga powstać bańki spekulacyjne na produktach w które ludzie inwestują broniąc się przed utratą oszczędności.
3) taka sytuacja zniechęca do oszczędzania, czyli jest mniej pieniędzy na kredyty dla przedsiębiorców
4) od strony przedsiębiorców (ale nie tylko) taka sytuacja zachęca do inwestowania w takie przedsięwzięcia, które realnie sa nieopłacalne ekonomicznie (maja np. stopę zwrotu w okresie 30 lat, czyli niewiele ponad 3% rocznie). W sytuacji jakiegokolwiek kryzysu (który w perspektywie 10-20 lat nadejść musi) takie przedsiębiorstwa bankrutują, gdyż z wpływów z takiej inwestycji nie sa w stanie pokryc kosztów kredytu, który wzrósł wobec podwyżki stóp.
5) zobaczysz, że przyjdzie moment kiedy ludzie beda mówili o pułapce kredytów złotówkowych, kiedy stopy procentowe pójdą do góry, a kiedyś pójść muszą. Przecież kredyty hipoteczne zaciągane sa na 20-30 lat i nie jest możliwe aby w takim okresie stopy nigdy nie wzrosły.
Wyliczać dalej???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
41 3 jasiek2017

Pan czlonek RPP chyba nie za bardzo ma wiedze, ze dzieki kredytom rozwiajaja sie firmy, ludzie inwestuja itd. Dzieki niskim odsetkom wiecej zostaje w kieszeni a nie w banku.
I dzieki temu Polacy kupuja nowe RTV-AGD, samochody czy nieruchomosci. Wszystko to powoduje, ze gdzie indziej ktos ma prace i wszystko sie kreci.
Panu czlonkowi marzy sie schladzanie gospodarki, ktora i tak sama bedzie spowalniac poprzez Swiatowe problemy.
Owszem niskie procenty powoduja, ze wiecej ludzi konsumuje ale jezeli obecnie nie wzieliby kredytu w banku na np 10 % to poszliby do firm pozyczkowych gdzie placiliby 100 czy 1000% odsetek rocznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 piotr76

Przede wszystki to polskie firmy w większości nie inwestują na kredyt.

! Odpowiedz
27 5 silvio_gesell

Problem z myśleniem Gatnara jest taki, że w długim terminie RPP nie ma wpływu na wysokość realnych stóp. Realne stopy podążają za realnymi zwrotami z inwestycji, a one spadają od 600 lat, około 1,5% na stulecie.

https://voxeu.org/sites/default/files/image/FromMay2014/schmelsingfig1.png

W ogóle z powyższego wykresu wynika, że im wyższe stopy nominalne, tym wyższa inflacja, bo w długim terminie to odsetki, i odsetki od odsetek, powodują podaż pieniądza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 silvio_gesell

No cóż, zarówno łapki, jak i statystyki wskazują, że 90% nie rozumie procentu składanego z kapitalizacją ciągłą. Wyższe stopy to jest wyższy wykładnik przy potęgowaniu ilości pieniądza, i w długim terminie bardziej podnosi inflację niż zmniejsza poprzez chwilowe obniżenie popytu na kredyt.

! Odpowiedz
7 49 recox

Brawo panie Gatnar, szkoda że nie ma w RPP większości takich osób.

! Odpowiedz
20 0 jasiek2017

Zamiast liczyc na 3% odsetki od 1000 zl w banku zainwestuj te pieniadze w siebie (bo to mala kwota). Wiecej na tym zyskasz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,59% 4,0639
2020-03-27 21:59:00
EUR/PLN 0,34% 4,5212
2020-03-27 21:59:00
EUR/USD 0,88% 1,1135
2020-03-27 21:59:00
CHF/PLN 0,37% 4,2616
2020-03-27 21:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil