Gartner: większość banków zniknie do 2030 r.

Michał Kisiel2018-10-30 10:07analityk Bankier.pl
publikacja
2018-10-30 10:07

W ciągu najbliższych 12 lat 80 proc. firm z branży finansowej albo zniknie z rynku, albo przestanie się na nim liczyć, prognozuje firma badawcza Gartner. Za zagładę banków odpowiadać mają zmieniające się zachowania klientów oraz postęp technologiczny.

Wielkie instytucje finansowe od wielu lat chwalą się postępami w procesie „cyfrowej transformacji”. Analitycy z firmy badawczej Gartner wskazują jednak, że w większości przypadków ambitne plany są tylko fasadą, za którą kryją się stare, XX-wieczne modele biznesowe.

/ YAY Foto

„Cyfrowa transformacja to w dużym stopniu mit. Kultura organizacyjna, procesy i struktury nie poddają się łatwo przemianom. Dostawcy usług finansowych będą musieli szybko skupić się na budowaniu platform cyfrowych, wyszukiwaniu nisz i sprzedaży usług na platformach zewnętrznych”, podkreśla David Furlonger, wiceprezes Gartnera, cytowany przez serwis Finextra.

Analitycy twierdzą, że większość z tradycyjnych firm z sektora finansowego do 2030 r. nie będzie w stanie skutecznie konkurować na rynku. Cyfrowe platformy, firmy fintech i inni nowi gracze skutecznie przejmą większość rynkowego tortu, spychając innych do defensywy.

W prognozie Gartnera wskazano, że tylko jednej piątej z dzisiejszych liczących się dostawców usług finansowych uda się sztuka wpasowania się w nową rzeczywistość. Analitycy wyróżnili trzy ścieżki „ucieczki do przodu”, które wybiorą zapewne te instytucje:

  • Wykorzystanie efektów skali. Przedsiębiorstwa, którym uda się stworzyć własne cyfrowe platformy sprzedaży usług finansowych dzięki efektywnemu wykorzystaniu wiedzy o zachowaniach klientów i niskokosztowej infrastrukturze.
  • Przemiana w fintechy. Firmy tego typu skorzystają na dezagregacji rynku usług finansowych i będą uczestniczyć jako dostawcy poszczególnych usług na platformach prowadzonych przez inne podmioty.
  • Skupienie się na „długim ogonie” – świadczenie usług finansowych za pośrednictwem cyfrowych platform niszom o szczególnych potrzebach. Niski koszt dotarcia do specyficznych segmentów rynku pozwoli prowadzić rentowną działalność tam, gdzie dotąd było to nieopłacalne.

Przewidywania Gartner Research wpisują się w dość długą tradycję przepowiedni o rychłym końcu tradycyjnej bankowości. Już w 1984 r. Bill Gates, założyciel Microsoftu, określił banki mianem dinozaurów skazanych na wyginięcie. Tymczasem rola banków w gospodarce nie maleje, a sektor mimo przemian technologicznych pozostaje rentowny.

Większość nowych konkurentów tradycyjnych instytucji albo korzysta z usług banków, na którymś z etapów świadczenia usług (np. instytucje pieniądza elektronicznego przechowujące rezerwy na rachunkach bankowych) albo bazuje na zbudowanej przez sektor infrastrukturze (jak wiele firm oferujących nowe produkty płatnicze). Nie brakuje także przykładów fintechów starających się o licencję bankową i poddających się dobrowolnie ograniczeniom wynikającym z posiadania licencji.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Gartner zniknie wcześniej niż banki. Tak jak prorocy zniknęli wcześniej niż kościół, a rewolucjoniści francuscy wcześniej niż imperia.
prs
Wyobrazmy sobie, miasteczko, 10 tys mieszkancow, 3 banki, 3 firmowe bankomaty. 2 zostaja zamkniete i znikaja razem z bankomatami, czesc sie przeniesie lecz czesc zostanie. Realizacja papierowych czekow, szczegolowe wydruki z firmowych bankomatow, niejasne pisma z banku, nieporozumienia, znajoma pani z okienka, pokoje do rozmow sam Wyobrazmy sobie, miasteczko, 10 tys mieszkancow, 3 banki, 3 firmowe bankomaty. 2 zostaja zamkniete i znikaja razem z bankomatami, czesc sie przeniesie lecz czesc zostanie. Realizacja papierowych czekow, szczegolowe wydruki z firmowych bankomatow, niejasne pisma z banku, nieporozumienia, znajoma pani z okienka, pokoje do rozmow sam na sam, problemy z karta itd, itp - wszystko znika.
Zostaje zalatwienie sprawy telefonicznie, przez internet lub podroz 30, 50km do wiekszego miasta z placowka... Starszych ludzi, i nie tylko, szkoda, a banki, jak to banki, beda jeszcze tlustsze..
Cieszmy sie - choc dziwnie to brzmi.. - ze jeszcze sa i ludzie maja w nich prace, ze placa cos za powierzchnie czy inne uslugi, chocby pani sprzataczce...
forfun
JASNE - JUŻ KIEDYS BYŁY TAKIE FILMY CO TO NIBY "ZIEMIA 2012 " ITP W KTÓRYCH 6 LAT TEMU LATAŁY TAXI PO MIEŚCIE A CZĘŚĆ TO SIĘ NAWET TELEPORTOWAŁA. WIĘC NAŚCIE LAT I ZNIKNĄŁ - WĄTPIĘ
sonmi451
Dużo ważniejsze i istotniejsze dla ewolucji jest to, aby zniknęli także politycy. To będzie odkrycie na miarę pary, koła itd. Technologia już teraz to umożliwia. Zwróćcie uwagę, że tzw. "programy" jeżeli w ogóle są to sa prawie takie same. Bo to samo społeczeństwo potwrafi już określić swoje potrzeby.Dużo ważniejsze i istotniejsze dla ewolucji jest to, aby zniknęli także politycy. To będzie odkrycie na miarę pary, koła itd. Technologia już teraz to umożliwia. Zwróćcie uwagę, że tzw. "programy" jeżeli w ogóle są to sa prawie takie same. Bo to samo społeczeństwo potwrafi już określić swoje potrzeby. Nie potrzeba BARDZO DROGICH pośredników rozmywających odpowiedzialność. TYLKO PRACODAWCA - RAOBOTNIK OD ADMINISTRACJI. ZERO IDEOLOGII I KOMISJI SMOLEŃSKICH, ANI MAFII REPRYWATYZACYJNYCH, ELEWARÓW, EUROPOSŁÓW Z DOŻYWTNIMI EMERYTURAMI CO NIE POTRAFILI ZAŁATAĆ VATU
sonmi451
przede wszystkim jednak likwidacja polityków ma dla każdego z nas jeden zasadniczy plus: nasze dzieci i my uzyskamy w ogóle MOŻLIWOŚĆ ubiegania się o pracę/posady, które nie czynią z nas ICH NIEWOLNIKÓW

POMYŚLCIE: PO CO WAM INNE KORZYŚCI, SKORO NA KOŃCU I TAK ICH KOLESIE BEZ KOLEJKI I WYKSZTAŁCENIA DOSTAJĄ
przede wszystkim jednak likwidacja polityków ma dla każdego z nas jeden zasadniczy plus: nasze dzieci i my uzyskamy w ogóle MOŻLIWOŚĆ ubiegania się o pracę/posady, które nie czynią z nas ICH NIEWOLNIKÓW

POMYŚLCIE: PO CO WAM INNE KORZYŚCI, SKORO NA KOŃCU I TAK ICH KOLESIE BEZ KOLEJKI I WYKSZTAŁCENIA DOSTAJĄ TO CO SIE NAJBARDZIEJ LICZY?
jes
Nie ma szans chyba, że ludzkością rządziłaby SI. Człowieka tak łatwo nie zmienisz i siła przyciągania do koryta jest podobna jak oddziaływanie silne w fizyce.
karbinadel
Brak wyboru i konkurencji doprowadzi to do jeszcze większego uzależnienia obywateli od aparatu urzędniczego, oraz utraty przez nich kontroli nad własnym majątkiem

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki