REKLAMA

Galerie handlowe poturbowane przez koronawirusa

2020-10-26 16:23
publikacja
2020-10-26 16:23
fot. Robert Neumann / FORUM

W pierwszym półroczu 2020 r. obroty centrów handlowych były o 31,2 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 - wynika z raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych. Tzw. odwiedzalność w obiektach handlowych była niższa o 26,3 proc. rok do roku.

Według danych PRCH Turnover Index, w pierwszym półroczu br. transakcje sprzedaży w obiektach handlowych spadły prawie o jedną trzecią (31,2 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

"Rekord padł w kwietniu, kiedy to średnie miesięczne obroty były niższe aż o 79,6 proc. rdr. Tak duży spadek to efekt ograniczeń w funkcjonowaniu galerii handlowych związanych z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii. Na tzw. lockdownie najbardziej ucierpiały usługi" - czytamy.

Wskazano, że obroty w tej kategorii zakupowej w pierwszej połowie 2020 r. były niższe niż przed rokiem o ponad połowę, czyli o 58,8 proc.

Jak wynika z raportu, trudna sytuacja pandemiczna najmniej wpłynęła na sklepy z żywnością, które w okresie wiosennym mogły działać nieprzerwanie. W tej kategorii odnotowano spadek obrotów o 12,2 proc. rdr, ponieważ produkty z tej kategorii należą do towarów pierwszej potrzeby, które w przypadku cięć wydatków przez klientów, są ograniczane w ostatniej kolejności.

Obroty branży zaczęły się odbudowywać, w maju br. PRCH Turnover Index wyniósł -30,6 proc. rdr, natomiast w czerwcu był o 13,2 p.p. wyższy, osiągając wartość -17,4 proc. rdr - podano.

Według Rady, koronakryzys wyraźnie widoczny jest również w wynikach odwiedzalności obiektów handlowych. "O ile w styczniu i w lutym tzw. wskaźnik footfall w porównaniu do odwiedzalności z ub.r. był jeszcze dodatni, to sytuacja znacząco zmieniła się od marca.

Największy spadek liczby klientów w galeriach miał miejsce w kwietniu i wyniósł aż 72,3 proc. rdr.

"Wówczas w obiektach handlowych mogły prowadzić działalność jedynie nieliczne lokale, tj. sklepy spożywcze, apteki, drogerie i sklepy z artykułami dla zwierząt. Zniesienie większości ograniczeń i ponowne otwarcie większości sklepów poprawiło sytuację, dzięki czemu indeks odwiedzalności był dla pierwszej połowy roku niższy o 26,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego, a rynek retail zaczął się powoli odbudowywać, na co wskazuje porównanie wizyt klientów w maju i czerwcu br., kiedy indeks odwiedzalności wyniósł dla maja 65 proc. (rdr), a dla czerwca był o 11 p.p. wyższy i osiągnął wartość 76 proc. rdr - czytamy.

Z raportu wynika ponadto, że w pierwszej połowie br. oddano do użytku ponad 144 tys. mkw. GLA (powierzchnia najmu brutto). To o 14 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. - podano.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem zrzeszającym ponad 240 firm działających w branży nieruchomości i miejsc handlu oraz usług. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ruhe
Nie martw się Rysiek, zgodnie z tym co głosisz od początku pseudo-pandemii, wkrótce i tak nikt nie przeżyje, i nie będzie można kontynuować tego strasznego konsumpcjonizmu, a ci po jednak przeżyją, bo nosili maseczki, będą musieli siedzieć w domu, żeby się nie zarazić piętnastą falą bezobjawowego wirusa. W sumie Nie martw się Rysiek, zgodnie z tym co głosisz od początku pseudo-pandemii, wkrótce i tak nikt nie przeżyje, i nie będzie można kontynuować tego strasznego konsumpcjonizmu, a ci po jednak przeżyją, bo nosili maseczki, będą musieli siedzieć w domu, żeby się nie zarazić piętnastą falą bezobjawowego wirusa. W sumie może tak wszyscy poumierali że nie nikogo nie ma w centrach handlowych, jak myślisz?
rysiek58
szpitale pękają w szwach a pacjentom objawów nie brakuje. Takich których nigdy nie miałeś po przeziębieniu/grypie. Nie życzę Ci tego.
rysiek58
niepohamowany konsumpcjonizm, pogoń za najnowszymi trendami, hołdowanie cielcowi materializmu -EGO. Przyjdzie czas gdy człowiek nie będzie różnił się ubiorem. Porucznik ubrany tak samo jak szeregowy. Komisarz jak posterunkowy. Liczy się człowiek a nie szata.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki