Gadomski: Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 roku

Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 r., aby ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Jest to jedno z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

(fot. NIKCOA / Shutterstock)

Narodowa Strategia Onkologiczna, tzw. cancer plan, będzie całościowym programem walki z rakiem. Powstaje na podstawie uchwalonej wiosną tego roku ustawy i ma wytyczyć kierunki rozwoju systemu opieki onkologicznej, w tym m.in. działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Pod koniec listopada trafiła do uzgodnień międzyresortowych.

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że podatek cukrowy wpisany jest do strategii i resort chciałby, aby wprowadzono go do końca 2022 r.

"Podatek cukrowy jest zapisany w strategii. Chcielibyśmy wdrożyć go do końca 2022 r., ale nie jako dodatkowe źródło finansowania budżetu państwa. Na tym nam jako Ministerstwu Zdrowia zależy, ale znacznie mniej" – powiedział.

Celem wprowadzenia takiej daniny – jak zaznaczył – jest ograniczenie złych nawyków żywieniowych społeczeństwa i wymuszenie na producentach, aby produktów słodzonych było mniej.

Zaznaczył także, że w planie onkologicznym resort położył duży nacisk na profilaktykę w walce z rakiem. Chodzi o profilaktykę pierwotną, czyli dotyczącą zdrowych postaw, zdrowego żywienia, niepalenia tytoniu, a także o profilaktykę wtórną. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby pacjenci powszechniej zgłaszali się na badania przesiewowe i by były one jak najbardziej nowoczesne. Podkreślił, że jednym z najbardziej kosztownych punktów strategii jest wprowadzenie od 2021 r. szczepień dziewczynek w wieku od 9 do 14 lat przeciw rakowi szyjki macicy. Koszt zaszczepienia jednego rocznika dziewcząt resort szacuje na 90 mln zł.

Gadomski podkreślił, że działania w ramach programu w 10 lat pochłoną 5 mld zł. "To dwukrotne zwiększenie tego, co mieliśmy do tej pory (w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych – PAP), ale to są tylko działania bezpośrednie związane z realizacją strategii" – zastrzegł.

Strategia zakłada też działania Narodowego Funduszu Zdrowia czy Agencji Badań Medycznych. Będą one finansowane z ich funduszy.

Dodał też, że resort skupił się także na kadrach – zmianie koncepcji kształcenia. Zaznaczył, że chodzi nie tyle o onkologów, co o zapewnienie specjalistów w pokrewnych onkologii dziedzinach – psychoonkologów, rehabilitantów onkologicznych czy koordynatorów opieki onkologicznej. Dodatkowo też w tej koncepcji lekarze podstawowej opieki powinni stać się faktycznie pierwszym ogniwem w kontakcie z pacjentem, aby wcześnie wykrywać nowotwór.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polaków. Notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nie, z czego rocznie umiera 100 tys. pacjentów. Wzrastająca liczba zgonów z powodu nowotworów wynika przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Corocznie rośnie też liczba zachorowań na nowotwory. Szacuje się, że w najbliższych 15-20 latach wzrośnie ona dwukrotnie.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 kapitan_rakieta

A papier toaletowy jest opodatkowany żebyście zdrowo gnili w swoich odchodach.

! Odpowiedz
2 13 shadow_xx

PIS uczy się pilnie od PE w wymyślaniu coraz to bardziej idiotycznych danin. Ja pie... co się dzieje z tym światem? Codziennie słyszy/czyta się o nowych obciążeniach, aż odechciewa się żyć. Gdzie ta obiecana kwota wolna od podatku? Gdzie pier... obniżka VATu?
Ale ch*j z tym. Głupie społeczeństwo wybrało sobie rząd to teraz będą mieli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 25 damiano318

Idąc dalej tokiem myślenia polityka: "Podatek dochodowy wprowadziliśmy po to, aby ograniczyć złe nawyki chodzenia do uczciwej pracy"

! Odpowiedz
1 7 etre

Glifosatu

! Odpowiedz
0 0 nostsherlock

Racja, mój błąd :)

! Odpowiedz
5 32 nostsherlock

Wolałbym, żeby zwykłej żywności nie było bifosatu z upraw GMO. Ale kogo to obchodzi? Najważniejsze w tym momencie dla partii jest dojenie ludzi z kasy

! Odpowiedz
0 18 etre

Bimbru nie będzie na ciężkie czasy :-(

! Odpowiedz
0 67 wizytator

A co z resztą dodatków do żywności? Wszystkie polepszacze smaku i koloru. Tym już można się truć?

! Odpowiedz
4 52 antybolszewik

Szykuje się wielka kontrabanda nielegalnego cukru. Tysiące ludzi będą przerzucać cukier oraz tysiące ich ścigać. Drukowane będą banderole cukrowe i narzucona będzie szczegółowa księgowość słodyczowa. Politycy mają fantastyczną umiejętność kreowania absurdów.

! Odpowiedz
4 61 wscieklapaprotka

Moim zdaniem powinien zostać wprowadzony podatek od idiotycznych decyzji polityków. Po dwóch latach mielibyśmy nadwyżkę budżetową

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil