REKLAMA

Gadomski: Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 roku

2019-12-05 17:14
publikacja
2019-12-05 17:14

Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 r., aby ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Jest to jedno z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

/ fot. NIKCOA / Shutterstock

Narodowa Strategia Onkologiczna, tzw. cancer plan, będzie całościowym programem walki z rakiem. Powstaje na podstawie uchwalonej wiosną tego roku ustawy i ma wytyczyć kierunki rozwoju systemu opieki onkologicznej, w tym m.in. działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Pod koniec listopada trafiła do uzgodnień międzyresortowych.

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że podatek cukrowy wpisany jest do strategii i resort chciałby, aby wprowadzono go do końca 2022 r.

"Podatek cukrowy jest zapisany w strategii. Chcielibyśmy wdrożyć go do końca 2022 r., ale nie jako dodatkowe źródło finansowania budżetu państwa. Na tym nam jako Ministerstwu Zdrowia zależy, ale znacznie mniej" – powiedział.

Celem wprowadzenia takiej daniny – jak zaznaczył – jest ograniczenie złych nawyków żywieniowych społeczeństwa i wymuszenie na producentach, aby produktów słodzonych było mniej.

Zaznaczył także, że w planie onkologicznym resort położył duży nacisk na profilaktykę w walce z rakiem. Chodzi o profilaktykę pierwotną, czyli dotyczącą zdrowych postaw, zdrowego żywienia, niepalenia tytoniu, a także o profilaktykę wtórną. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby pacjenci powszechniej zgłaszali się na badania przesiewowe i by były one jak najbardziej nowoczesne. Podkreślił, że jednym z najbardziej kosztownych punktów strategii jest wprowadzenie od 2021 r. szczepień dziewczynek w wieku od 9 do 14 lat przeciw rakowi szyjki macicy. Koszt zaszczepienia jednego rocznika dziewcząt resort szacuje na 90 mln zł.

Gadomski podkreślił, że działania w ramach programu w 10 lat pochłoną 5 mld zł. "To dwukrotne zwiększenie tego, co mieliśmy do tej pory (w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych – PAP), ale to są tylko działania bezpośrednie związane z realizacją strategii" – zastrzegł.

Strategia zakłada też działania Narodowego Funduszu Zdrowia czy Agencji Badań Medycznych. Będą one finansowane z ich funduszy.

Dodał też, że resort skupił się także na kadrach – zmianie koncepcji kształcenia. Zaznaczył, że chodzi nie tyle o onkologów, co o zapewnienie specjalistów w pokrewnych onkologii dziedzinach – psychoonkologów, rehabilitantów onkologicznych czy koordynatorów opieki onkologicznej. Dodatkowo też w tej koncepcji lekarze podstawowej opieki powinni stać się faktycznie pierwszym ogniwem w kontakcie z pacjentem, aby wcześnie wykrywać nowotwór.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polaków. Notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nie, z czego rocznie umiera 100 tys. pacjentów. Wzrastająca liczba zgonów z powodu nowotworów wynika przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Corocznie rośnie też liczba zachorowań na nowotwory. Szacuje się, że w najbliższych 15-20 latach wzrośnie ona dwukrotnie.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
kapitan_rakieta
A papier toaletowy jest opodatkowany żebyście zdrowo gnili w swoich odchodach.
shadow_xx
PIS uczy się pilnie od PE w wymyślaniu coraz to bardziej idiotycznych danin. Ja pie... co się dzieje z tym światem? Codziennie słyszy/czyta się o nowych obciążeniach, aż odechciewa się żyć. Gdzie ta obiecana kwota wolna od podatku? Gdzie pier... obniżka VATu?
Ale ch*j z tym. Głupie społeczeństwo wybrało sobie
PIS uczy się pilnie od PE w wymyślaniu coraz to bardziej idiotycznych danin. Ja pie... co się dzieje z tym światem? Codziennie słyszy/czyta się o nowych obciążeniach, aż odechciewa się żyć. Gdzie ta obiecana kwota wolna od podatku? Gdzie pier... obniżka VATu?
Ale ch*j z tym. Głupie społeczeństwo wybrało sobie rząd to teraz będą mieli.
damiano318
Idąc dalej tokiem myślenia polityka: "Podatek dochodowy wprowadziliśmy po to, aby ograniczyć złe nawyki chodzenia do uczciwej pracy"
nostsherlock
Racja, mój błąd :)
nostsherlock
Wolałbym, żeby zwykłej żywności nie było bifosatu z upraw GMO. Ale kogo to obchodzi? Najważniejsze w tym momencie dla partii jest dojenie ludzi z kasy
etre
Bimbru nie będzie na ciężkie czasy :-(
wizytator
A co z resztą dodatków do żywności? Wszystkie polepszacze smaku i koloru. Tym już można się truć?
antybolszewik
Szykuje się wielka kontrabanda nielegalnego cukru. Tysiące ludzi będą przerzucać cukier oraz tysiące ich ścigać. Drukowane będą banderole cukrowe i narzucona będzie szczegółowa księgowość słodyczowa. Politycy mają fantastyczną umiejętność kreowania absurdów.
wscieklapaprotka
Moim zdaniem powinien zostać wprowadzony podatek od idiotycznych decyzji polityków. Po dwóch latach mielibyśmy nadwyżkę budżetową

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki