GUS: średni wiek mężczyzny w momencie urodzenia dziecka to 33 lata

W sobotę obchodzony jest w Polsce Dzień Ojca. Z danych GUS wynika, że średni wiek mężczyzny w momencie urodzenia dziecka to 33 lata. Zdaniem wiceszefa MRPiPS Bartosza Marczuka model ojcostwa w Polsce zmienia się na bardziej zaangażowany.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

GUS podało, że średni wiek ojca w momencie urodzenia dziecka to 33 lata (takie były dane za 2017 r.), dekadę wcześniej, w 2007 r., było to 30 lat.

Zdaniem wiceszefa MRPiPS Bartosza Marczuka model ojcostwa w Polsce się zmienia. "W modelu ojcostwa dokonuje się zmiana, to fascynujące, wspaniałe, dobre, i cieszy mnie ogromnie jako człowieka, który odpowiada na politykę rodzinną" powiedział Marczuk w sobotę w Polskim Radiu 24. "Ojcowie bardzo mocno angażują się w wychowanie dzieci, w obowiązki rodzinne, (...) to jest absolutnie zmiana istotna, fundamentalna, kulturowa. Bardzo dobrze, że tak jest" podkreślił.

Główny Urząd Statystyczny podał też w sobotę na Twitterze że w 2017 r. po orzeczeniu rozwodu, w przypadku nieletnich dzieci, przyznanie władzy rodzicielskiej nastąpiło na rzecz ojców w 3,8 proc., na rzecz matki w 41 proc., opieka wspólna była zaś rozstrzygnięciem w 53,5 proc. W 2007 r. odsetki te wyniosły - na rzecz ojców 3,9 proc., matek - 57,1 proc. a w przypadku opieki wspólnej - 37,1 proc.

Międzynarodowy Dzień Ojca ma już prawie sto lat. Święto zainicjowane zostało przez Sonorę Dodd z Waszyngtonu, która w ten sposób chciała uhonorować swojego ojca Williama Smarta, weterana wojny secesyjnej. Po raz pierwszy obchodzone było w USA 19 czerwca 1910 roku. Pomysł obiegł cały świat. Pierwszy polski Dzień Ojca obchodzono w 1965 roku. W niektórych krajach, według rzymskokatolickiej tradycji Dzień Ojca jest obchodzony w dzień świętego Józefa, czyli 19 marca - tak jest np. we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Nadia Senkowska

ktl/ nak/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 12 mhm

„GUS: średni wiek mężczyzny w momencie urodzenia dziecka to 33 lata”
— no niby to jest poprawnie, ale jednak bardzo niezręcznie sformułowane...

! Odpowiedz
1 50 po_co

Tutaj raczej dominanta była by lepszym wskaźnikiem, nie wiem też czy jest się czym cieszyć bo dla nas 30 latków ten wiek wydaje się oknem na świat, a prawda jest taka że sam byłem dzieckiem urodzonym przez rodziców 35+. Dożyłem 30 i zdążyłem już pożegnać jednego z rodziców.

Wydaje mi się, że powinniśmy raczej ułatwiać życie młodym rodzicom niż dążyć do późnego ojcostwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne