REKLAMA

GUS: Liczba zgonów w 2021 r. przekroczyła o 154 tys. średnioroczną z ostatnich 50 lat

2022-05-16 10:24
publikacja
2022-05-16 10:24
GUS: Liczba zgonów w 2021 r. przekroczyła o 154 tys. średnioroczną z ostatnich 50 lat
GUS: Liczba zgonów w 2021 r. przekroczyła o 154 tys. średnioroczną z ostatnich 50 lat
fot. Anna Gawlik / / Shutterstock

Liczba zgonów w 2021 przekroczyła o 154 tys. średnioroczną z ostatnich 50 lat - podał GUS.

"Liczba zgonów w 2021 roku przekroczyła o blisko 154 tys. średnioroczną wartość z ostatnich 50 lat (519,5 tys. do 366 tys.), natomiast współczynnik zgonów na 100 tys. ludności osiągnął wartość wyższą o blisko 117 w stosunku do 2020 r." - podał GUS.

GUS podał, że w 2021 roku zmarło 519 517 osób – wzrost liczby zgonów w stosunku do 2020 r. wyniósł ponad 42 tys. Najwyższe natężenie zgonów zanotowano na przełomie marca i kwietnia oraz w grudniu 2021 r.

Przyczyny zgonów

Główną przyczyną wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2021 r. była trwająca od 2020 r. pandemia SARS-CoV-2, której kolejne fale osiągały swoje szczyty na przełomie marca i kwietnia oraz w grudniu. W 2020 r. z powodu COVID-19 zmarło w Polsce blisko 41,5 tys. osób, co stanowiło niespełna 9% wszystkich zgonów. W 2021 r. liczba zgonów z powodu koronawirusa zwiększyła się ponad 2-krotnie, osiągając poziom ponad 91 tys. 

Zmiany w umieralności pozostają w ścisłym związku ze zmianami w strukturze przyczyn zgonów. Według wstępnych danych o zgonach za 2021 rok – podobnie jak w latach ubiegłych – głównymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i choroby nowotworowe, ale obie grupy odpowiadały już jedynie za nieco ponad połowę wszystkich zgonów. W stosunku do 2020 r. udział ten obniżył się o prawie 6%. Spadki obserwujemy niemal we wszystkich klasach przyczyn zgonów. Zmiany te są pochodną pandemii, w wyniku której w 2021 r. zmarło w Polsce ponad 91 tys. osób, co oznacza, że zgony z powodu COVID-19 stanowiły blisko 18% wszystkich zgonów.

Według GUS szczególnie krytyczne okazały się tygodnie przypadające na dni od 29 marca do 11 kwietnia (tj. 13 i 14 tydzień roku) oraz od 6 do 19 grudnia (tj. 49 i 50 tydzień roku), w których odnotowano po blisko 14 tys. zgonów.

GUS
GUS

mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (10)

dodaj komentarz
itso_ptymistyczna_inflacja
a to zrobimy tak bo konfederacja najbardziej wrzeszczy o pandemii i chce nas powiesić to zrobimy jej reklamę ze im poparcie spadnie

jedyna partia która szła pod prąd temu szaleństwu straty jak po przegranej wojnie nawet w Ukrainie tylu nie zginęło

system sie zemścił na starszym pokoleniu
itso_ptymistyczna_inflacja
zgadnijcie jak będzie w przyszłości ? jak przyjdzie nanas kolej bo jakoś nie słychać tych co wyciągnęli właściwe wnioski żeby nie powtórzyć sytuacji
zoomek
Globalny wał. Szumowski z Niedzielskim za ten cyrk i zgony nieleczonych normalnie ludzi powinni zgnić w pierdlu. Teleporady.
peluquero
różnicę między pierwszymi 7 parami słupków wrzucono w ostatnią parę no i się dorzuciło parę przypadków jeszcze, bo kto nie był głuchoniemy to wie że dla zasady (i jak się okazuje w tej chwili również dla niebagatelnych pieniążków) dopisywano w karcie pacjenta czy przyklepywano w tele-poradzie dziewiętnastkę, wystarczyło kaszlnąć różnicę między pierwszymi 7 parami słupków wrzucono w ostatnią parę no i się dorzuciło parę przypadków jeszcze, bo kto nie był głuchoniemy to wie że dla zasady (i jak się okazuje w tej chwili również dla niebagatelnych pieniążków) dopisywano w karcie pacjenta czy przyklepywano w tele-poradzie dziewiętnastkę, wystarczyło kaszlnąć przez telefon xD
faramir_z_gondoru
A ZUS tylko zaciera ręce...
endes
Gdzie ekonometra zarządzający MZ?… konsekwencje musi ponieść… a nie przyznawanie sobie nagród za żenujące działania.
inwestor.pl
Czy uważasz, że strategia walki z C-19 wprowadzona przez polskich polityków była dobra?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA NIEZBOOSTEROWANA)
daniel_1
Strategia?
Czy dobre było zachowanie obywateli w obliczu zamknięcia szpitali i opieki medycznej?
daniel_1
Rząd zyskuje:
-składki ZUS zbierane przez dziesięciolecia przez "niesłusznie zmarłych" zasiliły budżet zamiast ich emerytury.
andriej_duda
Pisi cud służby zdrowia i nawijania Wolakom makaronu na uszy tekstami typu Nie kazdy bohater nosi peleryne itd! Na pewno dodatkowe 4 miliony zarazonych wirusem HIV ukrainców poprawi statystykę ochory zdrowia i życia Polaków! No ale slyszeliscie że, TRZEBA POMAGAĆ! Oni dostaną badania i zabiegi wy teleporady i kolejki w których dalej Pisi cud służby zdrowia i nawijania Wolakom makaronu na uszy tekstami typu Nie kazdy bohater nosi peleryne itd! Na pewno dodatkowe 4 miliony zarazonych wirusem HIV ukrainców poprawi statystykę ochory zdrowia i życia Polaków! No ale slyszeliscie że, TRZEBA POMAGAĆ! Oni dostaną badania i zabiegi wy teleporady i kolejki w których dalej berdzie padali jak muchy a już wkrótce powrót epidemii!

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki