REKLAMA

GUS: Coraz więcej rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie

2021-09-02 14:53
publikacja
2021-09-02 14:53
GUS: Coraz więcej rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie
GUS: Coraz więcej rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie
fot. altanaka / / Shutterstock

W 2020 r. żyło więcej rodzin w skrajnym ubóstwie niż rok wcześniej - poinformował Główny Urząd Statystyczny w odpowiedzi na zapytanie senatora Krzysztofa Brejzy (KO) w tej sprawie. Wzrósł też odsetek dzieci i seniorów żyjących w ubóstwie od 2016 r.


Senator Krzysztof Brejza (KO) złożył w sierpniu zapytanie do Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie danych o zasięgu skrajnego ubóstwa wśród dzieci i seniorów w Polsce w latach 2016-2020.

W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie tych danych, GUS poinformował, że nastąpił wzrost ogólnego skrajnego ubóstwa polskich rodzin z 4,9 proc. (2016) na 5,2 proc. (2020). Wzrósł też odsetek skrajnego ubóstwa wśród dzieci - z 5,8 proc. (2016) do 5,9 proc. (2020) oraz ubóstwa wśród seniorów, czyli osób powyżej 65. roku życia - z 3,4 proc. (2016) na 4,4 proc. (2020).

Z danych udostępnionych przez GUS senatorowi KO wynika, że zasięg skrajnego ubóstwa zwiększył się w latach 2016-2020. Najgorsze dane były w 2018 r., kiedy rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie było 5,4 proc., a dzieci - 6 proc.

Statystyki GUS pokazują, że liczba osób żyjących w Polsce w ubóstwie wzrosła gwałtownie od 2019 do 2020 r. Nastąpił wzrost:

  • ogólnego skrajnego ubóstwa polskich rodzin z 4,2 proc. na 5,2 proc. (o 1 punkt procentowy),
  • skrajnego ubóstwa wśród dzieci z 4,5 proc. na 5,9 proc. (o 1,4 punkt procentowy),
  • skrajnego ubóstwa wśród seniorów, czyli osób powyżej 65. roku życia, z 3,8 proc. na 4,4 proc. (o 0,6 punkt procentowy).

GUS poinformował, że wskaźnik zasięgu ubóstwa to odsetek osób w gospodarstwach domowych, w których poziom wydatków (obejmujących również wartość artykułów otrzymanych bezpłatnie oraz wartość spożycia naturalnego, powiększonych o fundusz remontowy) był niższy od przyjętej granicy ubóstwa. Podstawę wyznaczania granicy ubóstwa skrajnego stanowi minimum egzystencji szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). Kategoria minimum egzystencji wyznacza bardzo niski poziom zaspokojenia potrzeb. Konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka. Obliczeń dokonano na podstawie wyników badania budżetów gospodarstw domowych. (PAP)

ipa/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
gerth
Trzeba będzie zarządzić reasumpcję danych GUS...
carlito1
Jak to,? tak to???? Przecież jesteśmy malinową wyspą otoczoną puszystą ptysiową pianką..?
podatnik-
Przypominam, gdzie rzecz się dzieje, ano dzieje się w PRLu bis, który 2 września 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla Przypominam, gdzie rzecz się dzieje, ano dzieje się w PRLu bis, który 2 września 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i gdzie nikt się nie pyta miliarderów skąd mają majątek ?
itso_cien_na_sciane
walka z komuną to dla nich walka z własnym narodem
grzegorzkubik
Jeśli gospodarstwo domowe ma 5000 zł netto to na jedno dziecko dostaje jeszcze 500 plus. To na pewne nie jest przejaw bycia w klasie średniej ale ubóstwem to też nie jest.
volksempfanger
To jest tzw. za mało by żyć, za dużo by zdechnąć.
maniek_as
I będzie żyło jeszcze więcej ze względu na inflację, którą tak pielęgnują i rozwijają Glapiński, Morawiecki i Łon. Także wszyscy, co popadli w ubóstwo wiedzą komu podziękować.
kryzysio
Nie wiedzą bo nie dowiedzą się tego z TVPiS. Przypuszczam, że nie korzystają z innych źródeł informacji i nie mają wykształcenia pozwalającego na rozumienie słowa drukowanego.
vonmisses
A to wszystko przy naciąganej inflacji ok. 5%, a rzeczywistej kole 7-8%. Co będzie jak wskoczymy w naciąganą 7-8%, a rzeczywistą 11-12%?
trolley
Wtedy dodatkowo te rodziny co pobrały kredyty pod korek nie będą miały gdzie mieszkać.

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki