REKLAMA

GPW wyrzuca z rynku NewConnect kilkanaście spółek

2021-04-02 11:30
publikacja
2021-04-02 11:30

Choć pierwszy dzień kwietnia kojarzy się raczej z żartami niż poważnymi decyzjami, akcjonariuszom 15 spółek nie było jednak do śmiechu. Na stronach rynku NewConnect pojawiły się uchwały wykluczające z obrotu pozostające w długim zawieszeniu spółki.

GPW wyrzuca z rynku NewConnect kilkanaście spółek
GPW wyrzuca z rynku NewConnect kilkanaście spółek
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Choć w 2020 roku NewConnect przeżył prawdziwy rozkwit, wciąż jest to rynek skrajności. Z jednej strony prężnie rozwijające się firmy, które przechodzą na główny rynek GPW, z drugiej długi ogon spółek-widm, które nie do końca wiadomo, co robią na rynku. Tę drugą twarz przybliżaliśmy m.in. w artykule "Rynek groszowych spółek", jeszcze sprzed koronawirusowego boomu.

GPW zdecydowała się wpuścić nieco powietrza w otchłanie rynku NewConnect. W czwartek wieczorem pojawił się szereg uchwał wykluczających z obrotu aż 15 podmiotów notowanych do tej pory na NewConnect.

Notowania wszystkich pozostawały w długim zawieszeniu, akcjami "rekordzisty" nie można handlować od blisko 3 lat. Wśród przewin w oczy rzucają się przede wszystkim zaniedbania w kwestii publikacji raportów okresowych, które zawierają podstawowe informacje finansowe o kondycji firm. W dwóch przypadkach w wątpliwość zostało poddane, czy w ogóle ktokolwiek stoi za spółką.

Wykluczenie z obrotu jest często problemem dla akcjonariuszy, ci bowiem nie mogą sprzedać na otwartym rynku swoich akcji. Dlatego też decyzja o wykluczeniu to ostateczność, GPW najpierw stosuje m.in. karę zawieszenia notowań, którą i we wspomnianych 15 przypadkach obserwowaliśmy. Część spółek to motywuje, tutaj mamy jednak do czynienia najczęściej z wielokrotnymi recydywistami, którzy - nie owijając w bawełnę - po prostu zaśmiecają rynek. Pozostaje mieć nadzieje, że i nadzór rozliczy ewentualne nieprawidłowości, jeżeli takowe we wspomnianych przypadkach miały miejsce.

Lista spółek, które GPW chce wykluczyć z obrotu na NewConnect
Spółka Opis sytuacji
WOLFS DEVELOPMENT Obrót zawieszony od dnia 18 lutego 2020 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
WEALTH BAY Obrót zawieszony od dnia 16 listopada 2018 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
RECHAIN Obrót zawieszony od dnia 17 maja 2019 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych
MINOX Obrót zawiesozny od dnia 18 lutego 2019 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
MEGA SONIC Obrót zawieszony od dnia 18 lutego 2019 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
MATRX PHARMACEUTICALS Obrót zawieszony od dnia 18 lutego 2020 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
MACRO GAMES Obrót zawieszony od dnia 16 kwietnia 2018 r., w tym od dnia 17 maja 2018 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
LUXIMA Obrót zawieszony od dnia 15 stycznia 2019 r., w tym od dnia 25 kwietnia 2019 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
LANGLOO.COM Obrót zawieszony od dnia 15 kwietnia 2019 r., w tym ze względu na wątpliwości co do istnienia osób uprawnionych do prowadzenia i reprezentowania spraw Spółki oraz osób uprawnionych do nadzorowania jej spraw, a także ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
GLG PHARMA Obrót zawieszony od dnia 4 czerwca 2019 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych
GEOTREKK Obrót zawieszony od dnia 5 marca 2019 r., w tym ze względu na wątpliwości co do istnienia osób uprawnionych do prowadzenia i reprezentowania spraw Spółki oraz osób uprawnionych do nadzorowania jej spraw, a także ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych
FINHOUSE Obrót zawiesozny od dnia 4 czerwca 2019 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
CONCEPT LIBERTY GROUP Obrót zawieszony od dnia 5 czerwca 2018 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
CENTURIA GROUP Obrót zawieszony od dnia 16 listopada 2018 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
ANGEL BUSINESS CAPITAL Obrót zawieszony od dnia 17 maja 2019 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.
ALEJASAMOCHODOWA.PL Obrót zawieszony od dnia 4 czerwca 2019 r. ze względu na brak prawidłowego wykonywania przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie odnoszącym się do przekazywania do publicznej wiadomości raportów okresowych.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (3)

dodaj komentarz
sartan
Dramat akcjonariuszy jest podwójny ponieważ nie mogą nawet zaksięgować straty ponieważ akcji nie można sprzedać nawet za 1gr. Uważam, że to powinno się zmienić aby chociaż można było zaksięgować stratę.
1as
Te krzaki idą na NC tylko po to, żeby zgolić frajera.
Sam znam z życia takich od turystyki, wykiwali kogo się da i uciekli do Norway.
Byznes po polsku a'la 90s.

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki