REKLAMA

GPW wstrzyma się z due diligence giełdy w Armenii przynajmniej do I kwartału 2021

2020-10-26 11:32
publikacja
2020-10-26 11:32
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Giełda Papierów Wartościowych wstrzyma się z przeprowadzeniem due diligence giełdy w Armenii przynajmniej do pierwszego kwartału 2021 roku – poinformował PAP Biznes prezes GPW Marek Dietl. Zaznaczył, że nie przekaże środków finansowych na realizację transakcji do czasu zakończenia konfliktu o Górski Karabach.

"Długoterminowo nasze nastawienie nie zmieniło się. Konflikt o Górski Karabach trwa od ponad 30 lat i byliśmy tego świadomi” – powiedział PAP Biznes prezes Dietl.

Wskazuje, że transakcja od początku zakładała, że w ciągu trzech lat GPW może się z niej wycofać i odzyskać całość zainwestowanych środków.

„Inwestując w miejscu, które jest tak naznaczone geopolityką, staraliśmy się przygotować warunki możliwie zabezpieczające interes giełdy. Z drugiej jednak strony biznes nowych technologii w Armenii kwitnie i jest tutaj pewna analogia do Izraela, który też przeszedł największy rozkwit w początku lat 90-tych, będąc w stanie wojny ze wszystkimi sąsiadami” – powiedział.

Prezes przypomniał, że GPW pracuje z EBOiR i giełdą w Armenii nad opracowaniem biznes planu i siedemnastu inicjatyw strategicznych, które zostały zdefiniowane w ciągu półtora roku negocjacji.

„Natomiast due diligence i nasze pełne zaangażowanie kapitałowe musimy odłożyć. Chciałbym, żeby to jasno wybrzmiało i trafiło do naszych akcjonariuszy, że nie będziemy angażować się finansowo, dopóki nie będzie widoków na deeskalację konfliktu o Górski Karabach” – powiedział.

„W tym roku pewnie nie wrócimy do due diligence, gdyż i tak najpierw musimy przygotować biznes plan, bo to jest podstawa, żebyśmy wiedzieli, ile musimy poświęcić czasu i zasobów, żeby rynek kapitałowy w Armenii rozruszać. Koncentrujemy się na tym, co możemy zrobić, a pewnie będziemy myśleć o pierwszym kwartale przyszłego roku, żeby przeprowadzić due diligence. Jeśli utrzyma się dynamika wysiłków międzynarodowych w celu uspokojenia sytuacji, to jest to realny termin” – dodał.

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych podpisał w połowie września porozumienie term sheet z Central Bank of Armenia (CBoA) w sprawie negocjacji warunków zakupu pakietu większościowego stanowiącego 65 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Armenia Securities Exchange.

AMX organizuje obrót instrumentami finansowymi oraz prowadzi izbę depozytowo-rozliczeniową w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Armenii.

Obecnie CBoA posiada 85 proc. udziałów w AMX. Pozostałe 15 proc. są akcjami własnymi AMX. W ramach podpisanego porozumienia CBoA zwiększy swój udział do 90 proc., po czym GPW odkupi od niego pakiet udziałowy w wysokości 65 proc. W wyniku tego CBoA będzie posiadać 25 proc. udziałów, a pozostałe 10 proc. nabędzie podmiot trzeci, wskazany przez GPW.

W 2019 r. w przeliczeniu na złote, skonsolidowane przychody Grupy AMX wyniosły 6,4 mln zł, EBITDA 2,0 mln zł, a zysk netto 1,3 mln zł. Na dzień 31 grudnia 2019 r. aktywa ogółem Grupy AMX wyniosły 6,5 mln zł.

Wstępna niewiążąca wycena 100 proc. udziałów w AMX wynosi jednokrotność wartości księgowej spółki na dzień 30 czerwca 2020 r., tj. w przeliczeniu na złote około 5,8 mln zł. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
syn-proboszcza
działanie pozorowane - wg mnie faktycznie tak, taki sukcesik medialny.
Jakim to trzeba być głąbem aby sprzedać swoją giełdę inne giełdzie i to państwowej.
To tak jakby jedyną elektrownie sprzedać rządowi innego Panstwa.
barysza51
Przecież to jest udawanie że coś robimy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki