REKLAMA

GPW wraca na historyczne maksima. Przebudzenie producentów gier

2021-08-25 17:54
publikacja
2021-08-25 17:54
GPW wraca na historyczne maksima. Przebudzenie producentów gier
GPW wraca na historyczne maksima. Przebudzenie producentów gier
fot. Krystian Maj / / FORUM

Polska giełda od początku tego tygodnia udowadnia, że spadki z poprzedniego były wypadkiem przy pracy. Dziś zebrane zostały plony tych prac, w postaci historycznych maksimów WIG. Bardzo ciekawie działo się także u producentów gier, którzy po dłuższym czasie marazmu, w końcu zanotowali bardzo optymistyczną sesję.

Mimo dość słabego początku dnia WIG konsekwentnie poprawiał w środę swoje poziomy, co zaowocowało wzrostem na koniec dnia aż o 0,9 proc. To wystarczyło, bo wyznaczyć nowe historyczne maksima. Po wzrostach o 1,1 proc na najwyższe od 2 lat poziomy wspiął się także WIG20. Świetnie wypadł i mWIG40 (+0,9 proc.), nieco słabiej sWIG80 (+0,2 proc.). Obroty na szerokim rynku wyniosły 727 mln zł.

kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Liderem wzrostów w składzie WIG20 okazało się dziś CCC, które podrożało o blisko 6 proc. Grupa zostanie mniejszościowym udziałowcem spółki Xpress Delivery, rozwijającej ekspresowe dostawy - podało CCC w komunikacie.

Wyraźną zieleń zanotowały także inne handlowe spółki - LPP i Allegro wzrosły o ponad 2,5 proc. Dobrze radziły sobie także banki na czele z Santanderem (+3,4 proc.) i PKO (+2,2 proc.). Wyznaczanie maksimów kontynuował Polsat, który podrożał o 1,9 proc.

Rozczarowały z kolei przede wszystkim spółki Skarbu Państwa, choć nie były to spadki wyraźne. Najsłabszy Tauron poszedł w dół wprawdzie o 1,9 proc., ale już drugie od końca PGE "tylko" o 0,8 proc. Pod kreską znalazły się jeszcze także m.in. papiery PGNiG, Lotosu i Orlenu. W sprawie procesu łączenia wspomnianych trzech paliwowych spółek w jedną grupę, głos zabrał dziś wicepremier Jacek Sasin, który stwierdził, że przejęcie PGNiG przez Orlen nie nastąpi prawdopodobnie w 2021 roku, a przejęcie Lotosu powinno być sfinalizowane szybciej.

Gamedev wraca do gry

Branżą, która zasługiwała na szczególną uwagę byli producenci gier. Sam WIG-Games zyskał 1,7 proc. i była to trzecia najlepsza sesja tego indeksu w te wakacje. I to mimo spadków CD Projektu (-0,12 proc.). Liderem wzrostów było Ten Square Games (+3,9 proc.), które już wczoraj, po dobrych wiadomościach o rynku chińskim, wykazywało chęć do odrabiania "wynikowych" strat. W międzyczasie także Marble Bar Asset Management zmniejszył krótką pozycję netto na akcjach Ten Square Games poniżej 0,5 proc.

Jeszcze więcej działo się jednak na rynku NewConnect, gdzie wielu małych producentów gier notowało dwucyfrowe stopy zwrotu. Liderem dzisiejszego ruchu była i wczorajsza gwiazda - Art Games Studio. Przypomnijmy, gra tego mało znanego studia otrzymała nominację do dwóch nagród na rozpoczynających się dziś największych europejskich targach przemysłu gier - Gamescom. Po wczorajszych wzrostach o 40 proc., dziś wartość Art Games przy wysokich obrotach skoczyła o kolejne 109 proc.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Jak zyskać kartę bez opłat i 300 zł?

Jak zyskać kartę bez opłat i 300 zł?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Wraca a tu zdarzają się posty fachmanów, którzy twierdzili ,że jest inaczej i że WIG20 nie przekroczy 2000 punktów bo oni znają się na ekonomii. Ja o hossie na naszej giełdzie pisałem już w kwietniu 2020 roku i cały czas potwierdzam te słowa. WIG 20 przekroczyło 2300 punktów i pójdzie wyżej z prostych przyczyn. PKB mamy wzrostowe,Wraca a tu zdarzają się posty fachmanów, którzy twierdzili ,że jest inaczej i że WIG20 nie przekroczy 2000 punktów bo oni znają się na ekonomii. Ja o hossie na naszej giełdzie pisałem już w kwietniu 2020 roku i cały czas potwierdzam te słowa. WIG 20 przekroczyło 2300 punktów i pójdzie wyżej z prostych przyczyn. PKB mamy wzrostowe, bezrobocie spadło, rośnie sprzedaż detaliczna, rosną wynagrodzenia. Wiele spółek takich jak Orlen, KGHM czy Lotos, Dino, może pochwalić się dobrymi wynikami ekonomicznymi. Jeśli nie będzie jakichś fest kryzysów z zewnątrz, polska giełda będzie piąć się wysoko. Szczyt bliski 4000 punktów z 2007 roku ma szansę znów się pojawić a na razie nic nie stoi temu na przeszkodzie.
fortidude
WIG nie ma żadnego historycznego maksima biorąc pod uwagę już nie tylko inflacje, a ilość spółek znajdujących się w tym indeksie ;)
grzegorzkubik
Blisko 4000 punktów na WIG20 W 2007 roku.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki