

GPW podpisała z Centralnym Bankiem Armenii umowę w sprawie odkupienia od Banku 65,03 proc. udziałów w Armeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – podała giełda we wtorkowym komunikacie.
We wtorek w Erywaniu prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl podpisał z Centralnym Bankiem Armenii umowę nabycia większościowego pakietu akcji Armeńskiej Giełdy Papierów Wartościowych. GPW kupiła 65,03 proc. udziałów armeńskiej giełdy – podała GPW we wtorkowym komunikacie.
„(…) Patrzymy na tę inwestycję jak na długoterminowe partnerstwo. Naszym celem jest odtworzenie wspólnymi siłami rynku kapitałowego Armenii i rozszerzenie naszej działalności w regionie. Stawiamy również na rozwój infrastruktury rynków kapitałowych, stworzenie przedsiębiorstwom możliwości pozyskiwania trwałego i niedrogiego kapitału oraz umożliwienie inwestorom i oszczędzającym bardziej profesjonalnego zarządzania oszczędnościami i inwestycjami w ramach szerszej gamy produktów i możliwości inwestycyjnych" – powiedział cytowany w komunikacie prezes GPW Marek Dietl.
Historyczny moment. Przejmujemy giełdę armeńską. @GPW_WSExchange zawarła umowę z Centralnym Bankiem Armenii dot. odkupienia 65,03% udziałów w @amxarmenia. Duży sukces. Gratuluję Prezesowi @marek_dietl.
— Jacek Sasin (@SasinJacek) June 28, 2022
Wraz z umową nabycia akcji została podpisana umowa wspólników pomiędzy GPW oraz CBoA dotyczącej uczestnictwa stron umowy w armeńskiej giełdzie.
„W naszej ocenie jest to ważny kamień milowy w rozwoju armeńskich rynków kapitałowych. Znaleźliśmy partnera w postaci Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, z którą łączą nas ta sama wizja i podobne aspiracje. Wierzymy, że ta transakcja będzie punktem zwrotnym w historii rynków kapitałowych w Armenii. Pod przewodnictwem GPW, z jej doświadczeniem i wiedzą, AMX ma wielki potencjał, aby się rozwijać i stać się rynkiem gotowym do podjęcia wyzwań XXI wieku i przewodzenia w regionie” – powiedział cytowany w komunikacie przewodniczący Centralnego Banku Armenii Martin Galstyan.
GPW poinformowała także, że szczegółowy plan rozwoju AMX oraz armeńskiego rynku kapitałowego zostały zawarte w długoterminowej strategii rozwoju AMX, która powstała przy współpracy EBOR oraz GPW. GPW zamierza wspierać proces rozwoju rynku kapitałowego w Armenii wykorzystując swoje 30-letnie doświadczenie nabyte w tworzeniu rynku kapitałowego w Polsce.
W komunikacie przypomniano, że Armeńska Giełda Papierów Wartościowych, AMX, jest jedyną giełdą działającą obecnie w Armenii (od 2001 roku jako „Armenia Securities Exchange”, a od 2008 roku jako „NASDAQ OMX Armenia”). Od ponad 18 lat giełda jest zorganizowanym rynkiem papierów wartościowych w Armenii, oferującym profesjonalistom rynkowym w pełni zautomatyzowaną elektroniczną platformę transakcyjną. Podstawową działalnością Grupy AMX jest organizowanie obrotu instrumentami finansowymi oraz prowadzenie izby depozytowo-rozliczeniowej w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Armenii.
GPW poinformowała, że instrumenty notowane na giełdzie obejmują akcje, obligacje korporacyjne i rządowe, walutę, zasoby kredytowe, a także REPO i SWAP. AMX kontynuuje prace nad wprowadzeniem innych zorganizowanych rynków. Centralny Bank Armenii jest organem nadzorczym i regulacyjnym dla giełdy i armeńskiego rynku kapitałowego. AMX jest członkiem Federacji Euroazjatyckich Giełd Papierów Wartościowych (FEAS) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Wymiany WNP. Od 2008 r. AMX jest również członkiem Amerykańskiej Izby Handlowej w Armenii.
W wyniku przeprowadzonej transakcji GPW zostanie akcjonariuszem większościowym AMX z pakietem 967 akcji, stanowiącym 65,03 proc. udział w łącznym kapitale zakładowym spółki. CBoA będzie posiadać 372 akcje stanowiące 25,02 proc. udział w kapitale zakładowym spółki. Natomiast pozostałe 9,95 proc., czyli 148 akcji, są akcjami własnymi AMX. Ponadto, GPW pośrednio obejmie kontrolę nad Central Depository of Armenia (Centralny Depozyt Papierów Wartościowych w Armenii, CDA), w którym AMX posiada obecnie 100 proc. udział w kapitale zakładowym.
Sasin: Przecieramy GPW drogę do przejmowania innych giełd
Przejmujemy biznes o ogromnym potencjale. Mam na myśli nie tylko potencjał finansowy, ale też dostęp do rynku w tamtej części świata – mówi w środowej "Rzeczpospolitej" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Gazeta zwraca uwagę, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie finalizuje przejęcie giełdy w Armenii i pyta, co to oznacza z punktu widzenia głównego akcjonariusza.
"To pierwsze – a zatem historyczne – przejęcie realizowane przez polską giełdę. Cel tej transakcji jest czysto biznesowy. Co oznacza? Wejście w region, który jest perspektywiczny i przyszłościowy pod względem biznesowym. Mamy ambicję, by warszawska giełda wzmacniała swoją pozycję i była podmiotem liczącym się na świecie. Można powiedzieć, że w taki właśnie sposób realizujemy strategię rozwoju i inwestycji w nowych obszarach" - powiedział w "Rz" wicepremier.
Zapytany, czy to otwarcie bramy do kolejnych transakcji, element jakiegoś szerszego planu, odpowiedział: "Przejmujemy biznes o ogromnym potencjale. Mam na myśli nie tylko potencjał finansowy, ale też dostęp do rynku w tamtej części świata. Oczywiście, to otwiera drogę do przejmowania innych giełd w tym regionie.
Dodał, że na tym etapie może powiedzieć jedynie, że jest to element pewnego szerszego planu, "który wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez nas szerszą strategię budowy silnych polskich podmiotów o międzynarodowym znaczeniu". "Widać, że ta polityka się sprawdza, bo mówimy przecież nie tylko o GPW, ale też wielu innych spółkach, które z powodzeniem rywalizują z gigantami na światowych rynkach. Z biznesowego punktu widzenia transakcja realizowana przez GPW w Armenii na pewno stwarza ogromne możliwości" - powiedział wicepremier Jacek Sasin.
Jego zdaniem pozwala też poważnie myśleć o dalszej ekspansji biznesowej i akwizycjach w tym regionie. "Umożliwia również realizację i wykorzystanie szeregu synergii, które prowadzą do wzrostu pozycji warszawskiej giełdy. Musimy też pamiętać, że transakcja ta jest dla nas korzystna finansowo. Giełda w Armenii ma ok. 11 mln zł środków pieniężnych. Nie jest zadłużona. Za 65-proc. pakiet GPW ma zapłacić ok. 8,4 mln zł. Oznacza to, że mnożniki transakcyjne są bardzo korzystne" - ocenił Sasin w "Rz". (PAP)
mmu/ amac/
(PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ skr/