REKLAMA

GPW podpisała umowę zakupu Armeńskiej Giełdy Papierów Wartościowych

2022-06-28 18:29, akt.2022-06-29 07:30
publikacja
2022-06-28 18:29
aktualizacja
2022-06-29 07:30
GPW podpisała umowę zakupu Armeńskiej Giełdy Papierów Wartościowych
GPW podpisała umowę zakupu Armeńskiej Giełdy Papierów Wartościowych
/ GPW

GPW podpisała z Centralnym Bankiem Armenii umowę w sprawie odkupienia od Banku 65,03 proc. udziałów w Armeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – podała giełda we wtorkowym komunikacie.

We wtorek w Erywaniu prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl podpisał z Centralnym Bankiem Armenii umowę nabycia większościowego pakietu akcji Armeńskiej Giełdy Papierów Wartościowych. GPW kupiła 65,03 proc. udziałów armeńskiej giełdy – podała GPW we wtorkowym komunikacie.

„(…) Patrzymy na tę inwestycję jak na długoterminowe partnerstwo. Naszym celem jest odtworzenie wspólnymi siłami rynku kapitałowego Armenii i rozszerzenie naszej działalności w regionie. Stawiamy również na rozwój infrastruktury rynków kapitałowych, stworzenie przedsiębiorstwom możliwości pozyskiwania trwałego i niedrogiego kapitału oraz umożliwienie inwestorom i oszczędzającym bardziej profesjonalnego zarządzania oszczędnościami i inwestycjami w ramach szerszej gamy produktów i możliwości inwestycyjnych" – powiedział cytowany w komunikacie prezes GPW Marek Dietl.

Wraz z umową nabycia akcji została podpisana umowa wspólników pomiędzy GPW oraz CBoA dotyczącej uczestnictwa stron umowy w armeńskiej giełdzie.

„W naszej ocenie jest to ważny kamień milowy w rozwoju armeńskich rynków kapitałowych. Znaleźliśmy partnera w postaci Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, z którą łączą nas ta sama wizja i podobne aspiracje. Wierzymy, że ta transakcja będzie punktem zwrotnym w historii rynków kapitałowych w Armenii. Pod przewodnictwem GPW, z jej doświadczeniem i wiedzą, AMX ma wielki potencjał, aby się rozwijać i stać się rynkiem gotowym do podjęcia wyzwań XXI wieku i przewodzenia w regionie” – powiedział cytowany w komunikacie przewodniczący Centralnego Banku Armenii Martin Galstyan.

GPW poinformowała także, że szczegółowy plan rozwoju AMX oraz armeńskiego rynku kapitałowego zostały zawarte w długoterminowej strategii rozwoju AMX, która powstała przy współpracy EBOR oraz GPW. GPW zamierza wspierać proces rozwoju rynku kapitałowego w Armenii wykorzystując swoje 30-letnie doświadczenie nabyte w tworzeniu rynku kapitałowego w Polsce.

W komunikacie przypomniano, że Armeńska Giełda Papierów Wartościowych, AMX, jest jedyną giełdą działającą obecnie w Armenii (od 2001 roku jako „Armenia Securities Exchange”, a od 2008 roku jako „NASDAQ OMX Armenia”). Od ponad 18 lat giełda jest zorganizowanym rynkiem papierów wartościowych w Armenii, oferującym profesjonalistom rynkowym w pełni zautomatyzowaną elektroniczną platformę transakcyjną. Podstawową działalnością Grupy AMX jest organizowanie obrotu instrumentami finansowymi oraz prowadzenie izby depozytowo-rozliczeniowej w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Armenii.

GPW poinformowała, że instrumenty notowane na giełdzie obejmują akcje, obligacje korporacyjne i rządowe, walutę, zasoby kredytowe, a także REPO i SWAP. AMX kontynuuje prace nad wprowadzeniem innych zorganizowanych rynków. Centralny Bank Armenii jest organem nadzorczym i regulacyjnym dla giełdy i armeńskiego rynku kapitałowego. AMX jest członkiem Federacji Euroazjatyckich Giełd Papierów Wartościowych (FEAS) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Wymiany WNP. Od 2008 r. AMX jest również członkiem Amerykańskiej Izby Handlowej w Armenii.

W wyniku przeprowadzonej transakcji GPW zostanie akcjonariuszem większościowym AMX z pakietem 967 akcji, stanowiącym 65,03 proc. udział w łącznym kapitale zakładowym spółki. CBoA będzie posiadać 372 akcje stanowiące 25,02 proc. udział w kapitale zakładowym spółki. Natomiast pozostałe 9,95 proc., czyli 148 akcji, są akcjami własnymi AMX. Ponadto, GPW pośrednio obejmie kontrolę nad Central Depository of Armenia (Centralny Depozyt Papierów Wartościowych w Armenii, CDA), w którym AMX posiada obecnie 100 proc. udział w kapitale zakładowym.

Sasin: Przecieramy GPW drogę do przejmowania innych giełd

Przejmujemy biznes o ogromnym potencjale. Mam na myśli nie tylko potencjał finansowy, ale też dostęp do rynku w tamtej części świata – mówi w środowej "Rzeczpospolitej" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Gazeta zwraca uwagę, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie finalizuje przejęcie giełdy w Armenii i pyta, co to oznacza z punktu widzenia głównego akcjonariusza.

"To pierwsze – a zatem historyczne – przejęcie realizowane przez polską giełdę. Cel tej transakcji jest czysto biznesowy. Co oznacza? Wejście w region, który jest perspektywiczny i przyszłościowy pod względem biznesowym. Mamy ambicję, by warszawska giełda wzmacniała swoją pozycję i była podmiotem liczącym się na świecie. Można powiedzieć, że w taki właśnie sposób realizujemy strategię rozwoju i inwestycji w nowych obszarach" - powiedział w "Rz" wicepremier.

Zapytany, czy to otwarcie bramy do kolejnych transakcji, element jakiegoś szerszego planu, odpowiedział: "Przejmujemy biznes o ogromnym potencjale. Mam na myśli nie tylko potencjał finansowy, ale też dostęp do rynku w tamtej części świata. Oczywiście, to otwiera drogę do przejmowania innych giełd w tym regionie.

Dodał, że na tym etapie może powiedzieć jedynie, że jest to element pewnego szerszego planu, "który wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez nas szerszą strategię budowy silnych polskich podmiotów o międzynarodowym znaczeniu". "Widać, że ta polityka się sprawdza, bo mówimy przecież nie tylko o GPW, ale też wielu innych spółkach, które z powodzeniem rywalizują z gigantami na światowych rynkach. Z biznesowego punktu widzenia transakcja realizowana przez GPW w Armenii na pewno stwarza ogromne możliwości" - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Jego zdaniem pozwala też poważnie myśleć o dalszej ekspansji biznesowej i akwizycjach w tym regionie. "Umożliwia również realizację i wykorzystanie szeregu synergii, które prowadzą do wzrostu pozycji warszawskiej giełdy. Musimy też pamiętać, że transakcja ta jest dla nas korzystna finansowo. Giełda w Armenii ma ok. 11 mln zł środków pieniężnych. Nie jest zadłużona. Za 65-proc. pakiet GPW ma zapłacić ok. 8,4 mln zł. Oznacza to, że mnożniki transakcyjne są bardzo korzystne" - ocenił Sasin w "Rz". (PAP)

mmu/ amac/

 (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
tomitomi
lato ! -
- informacja typu : '' Polscy naukowcy odkryli albańskich naukowców ! ''
po co ? i na co to to komu ?? - nikt nit wie .
carlito1
Brawo brawo ..... sukces na miarę naszych możliwości....
friedens
Chiny w strachu, Japonia w panice! Sasin z Dietlem na zakupach!
jendreka
Ja pi... przejmą zaraz cala Azję.
vskritsk
Przecież Armenia jest członkiem ODKB. Czy jest to na pewno dobry czas na taki ruch?
anty12
No to wstaliśmy z kolan. Sukces na miarę Tesli.
marysia2006
"Historyczny moment. Przejmujemy giełdę armeńską" Po co ?
tb2
- Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom.
- Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze
- Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom.
- Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki