WAŻNE

GPW mówi „nie” skracaniu sesji giełdowej

2020-07-01 09:38
publikacja
2020-07-01 09:38
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

W trakcie koronawirusowego krachu pojawiły się pomysły skracania sesji giełdowych w Europie, w tym w Polsce. Giełdowe władze sprzeciwiają się takim propozycjom.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podziela stanowisko Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE), że „ewentualne skrócenie godzin sesji mogłoby wywołać negatywne skutki dla polskiego rynku kapitałowego oraz wpłynąć niekorzystnie na konkurencyjność GPW wobec innych platform obrotu instrumentami finansowymi”.

Zdaniem giełdy, krótsza sesja giełdowa spowodowałaby pogłębienie się nierówności w godzinach obsługi inwestorów pomiędzy zorganizowanymi platformami obrotu a nieregulowanymi rynkami pozagiełdowymi (OTC), których działalność nie podlegałyby zmianom i które już obecnie operują poza godzinami funkcjonowania giełd.

Obecnie średnia dla godzin handlu na GPW wynosi niemal 8h dziennie, a średnia dla europejskich giełd wynosi około 0,5 godziny więcej.

– Priorytetem GPW jest zagwarantowanie inwestorom możliwości bezpiecznego zawierania transakcji w dogodnych dla nich godzinach. W Europie największa wartość obrotu ma miejsce pod koniec trwania sesji giełdowej. Podobnie do innych giełd europejskich na GPW odnotowujemy wzmożoną aktywność inwestorów w pierwszych i ostatnich godzinach sesji giełdowej, co ma kluczowe znaczenie w debacie nad zmianami  godzin prowadzenia sesji giełdowych w Europie. GPW popiera stanowisko Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) i tym samym negatywnie oceniamy pomysł skrócenia godzin handlu na rynkach akcji – podkreśla Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.  

Według GPW kwestia godzin funkcjonowania giełd powinna zostać poddana dogłębnej analizie, w której najważniejszymi ocenianymi kryteriami byłyby oczekiwania i potrzeby inwestorów, potencjalne zagrożenia dla płynności rynku, czy kwestia różnic w strefach czasowych.

- Rynki europejskie powinny funkcjonować w takich godzinach, aby umożliwiać handel również inwestorom z innych stref czasowych, w tym głównie z Ameryki i Azji. Atutem GPW jest częściowe pokrywanie się godzin sesji z fazą zamknięcia na giełdach w Azji oraz z otwarciem na rynkach w USA. Skrócenie  handlu akcjami na GPW nawet o 30 minut mogłoby spowodować istotny spadek obrotów oraz płynności na rynku akcji oraz zmniejszyć konkurencyjność GPW poprzez ograniczenie jej atrakcyjności dla inwestorów – dodaje giełda.

W marcu Izba Domów Maklerskich zwróciła się z wnioskiem do zarządu Giełdy Papierów Wartościowych o pilne skrócenie sesji giełdowej do godz. 16:15. Uzasadnieniem wniosku miała być poprawa płynności oraz obniżenie kosztów. Więcej na ten temat w artykule "IDM zwróciła się do GPW o pilne skrócenie sesji giełdowej".

MZ

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
konradcz
Lepiej skrócić czas do 16:00 przynajmniej nasza giełda nie będzie się sugerować amerykańską ha ha ha ha ....
gordon-gekko
Sesje warto wydłużyć, aby zamykała się razem z UK. Szybko nastanie hossa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki