GITD kupuje nowe radary

2018-12-11 20:40
publikacja
2018-12-11 20:40
fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

Ponad 350 nowych radarów i innych urządzeń rejestrujących kupi Główny Inspektorat Transportu Drogowego - poinformowała GITD we wtorek w komunikacie przekazanym PAP.

Z 358 nowych urządzeń rejestrujących (w tym fotoradarów stacjonarnych i mobilnych, urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle) 111 zostanie zainstalowane w nowych miejscach. Reszta przeznaczona będzie do zainstalowania w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach - sukcesywnie zastępując wyeksploatowane już sprzęt.

Instalacje nowych urządzeń w nowych lokalizacjach powinny rozpocząć się najwcześniej w trzecim kwartale 2020 r. Posadowienie nowych urządzeń w istniejących lokalizacjach rozpocznie się nie wcześniej niż w trzecim kwartale 2021 r.

GITD poinformował, że w Centrum Unijnych Projektów Transportowych oficjalnie zatwierdzono wniosek o dofinansowanie projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym", planowany do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach programu infrastruktura i środowisko 2014-2020.

Kwota wydatków całkowitych w ramach projektu to 162 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniesie 85 proc., czyli 137,7 mln zł.

Inspektorat wyjaśnił, ze nowy projekt służyć ma zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych. Zwrócił uwagę, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

"Mimo systematycznej poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, w ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło 2831 osób. Roczne koszty społeczne wypadków drogowych sięgają blisko 50 miliardów złotych. Polska jest czwartym od końca krajem z największą liczbą zabitych na milion mieszkańców w Europie" czytamy w komunikacie.

Według GITD do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD wpłynęło dotychczas około 2000 wniosków od lokalnych społeczności o instalację urządzeń rejestrujących, które poprawiają bezpieczeństwo na drogach.

CANARD GITD dysponuje obecnie 431 fotoradarami, 30 urządzeniami do odcinkowego pomiaru średniej prędkości i 29 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi prędkość, pracującymi w szczególnie niebezpiecznych miejscach na polskich drogach. Ponadto 20 niebezpiecznych skrzyżowań w całej Polsce monitorowanych jest przez sygnalizatory przejazdu na czerwonym świetle. (PAP)

wk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jendreka
Znów powraca darmozjadka, co kieszeń państwa bedzie napychac

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki