REKLAMA

GIODO: Tworzenie przez rekruterów "czarnych list" jest niezgodne z prawem

2017-02-27 17:09
publikacja
2017-02-27 17:09

Tworzenie przez niektóre firmy rekrutacyjne "czarnych list" jest niezgodne z prawem - uznała Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa. Zapowiedziała, że zbada tę sprawę.

fot. BDS / / YAY Foto

Według informacji resortu rodziny i pracy niektóre firmy rekrutacyjne tworzą "czarne listy", wymieniając między sobą dane o osobach, których nie powinno się zatrudniać. Wiceminister Stanisław Szwed mówił w rozmowie z PAP, że takie działania są dyskryminujące i bezprawne. Zwrócił uwagę, że ministerstwo zastanawia się, w jaki sposób przeciwdziałać takim praktykom.

Zespół prasowy GIODO poinformował PAP, że do Generalnego Inspektora nie wpłynęły żadne sygnały związane z istnieniem takiej praktyki. "Niewątpliwie może być ona trudna do wychwycenia, lecz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa uznała za celowe zajęcie się tą sprawą z urzędu i dokładne jej przeanalizowanie, by wypracować sposoby przeciwdziałania takiemu niezgodnemu z prawem zjawisku" - podkreślono.

GIODO liczy na współpracę w tym zakresie ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Do tworzenia "czarnych list" krytycznie odniosła się Państwowa Inspekcja Pracy, która wyjaśniła, że kodeks pracy wyraźnie określa zakres danych osobowych, które osoby starające się o pracę muszą ujawnić. "Pracodawca ma prawo zażądać podania danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie. Z pewnością zapyta o dotychczasowe doświadczenie zawodowe, do czego ma pełne prawo" - zaznaczono.

PIP zwróciła również uwagę, że art. 22 kodeksu pracy wskazuje na takie prawo także w stosunku do innych danych osobowych pracownika, imion i nazwisk oraz dat urodzenia dzieci, jeżeli przekazanie tych danych jest konieczne ze względu na korzystanie ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy. "Pracodawca ma prawo zażądać podania numeru PESEL. Z przepisów nie wynika obowiązek przekazania zdjęcia kandydata" - dodała Inspekcja.

Tworzenie "czarnych list" skrytykowała także Fundacja Panoptykon, uznając takie praktyki za bezprawne. Przedstawicielka Fundacji Katarzyna Szymielewicz zaznaczyła, że przy rekrutowaniu przyszłych pracowników firmy nierzadko sięgają po dane zawarte w sieci. "Firma, która rekrutuje, bardzo często nie opiera się w 100 proc. na tym, jakiego człowieka widzi, ale na tym, co zbierze z internetu " - mówiła. (PAP)

pż/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~adscy
a podobno prawo EU zabrania dyskryminacji i jest to jedna z fundamentalnych zasad !!!

i co? jak widać to wcale nie działa
~Jacek
Postawcie się na miejscu pracodawcy lub rekrutera. Wiadomo , nie ma idealnych ludzi, pracowników. Polscy pracownicy to osobna historia. 2 Polaków i od razu 3 partie i związki zawodowe.Roszczenia i narzekanie, kopanie dołków pod kolegami, alkohol, info smsem na pół godziny przed rozpoczęciem pracy, że jest chory lub nie dojedzie i Postawcie się na miejscu pracodawcy lub rekrutera. Wiadomo , nie ma idealnych ludzi, pracowników. Polscy pracownicy to osobna historia. 2 Polaków i od razu 3 partie i związki zawodowe.Roszczenia i narzekanie, kopanie dołków pod kolegami, alkohol, info smsem na pół godziny przed rozpoczęciem pracy, że jest chory lub nie dojedzie i wiele wiele innych. Trochę wiem na ten temat. Niektórzy pracodawcy nie chcą mieć do czynienia z Polakami, zwłaszcza z olkami
~kaska
Ja moge tylko powiedziec, ze alkohol, alkohol i jeszcze raz alkohol.
To jest straszne, ale prawdziwe.
Tmumaczenie, ze to tylko piwo, jest zalosne,
poniewaz 2l piwa dziennie to alkoholizm.
Czy w branzy budowlanej wszyscy" fachowcy" popijaja.
~silvio_gesell
Najlepsze rekrutacje są na zasadzie rekomendacji osób przez obecnych pracowników.
~Agata
Jestem rekruterem i jest to myślenie błędne. Pracodawcy to też tylko ludzie. Zdarza się, że na wiadomość o tym, że ich obecny pracownik, z którego są zadowoleni chce zmienić pracę wystawiają mu negatywne, przekreślające wszelkie możliwości znalezienia sobie pracy na rynku opinie. Złośliwa reakcja, która może niedoświadczonemu rekruterowi Jestem rekruterem i jest to myślenie błędne. Pracodawcy to też tylko ludzie. Zdarza się, że na wiadomość o tym, że ich obecny pracownik, z którego są zadowoleni chce zmienić pracę wystawiają mu negatywne, przekreślające wszelkie możliwości znalezienia sobie pracy na rynku opinie. Złośliwa reakcja, która może niedoświadczonemu rekruterowi przysłonić walory pracownika.
~prawda
Hays mi powiedzieli ze znam angielskiego i od tej pory nie odpowiadali na moje aplikacje. To bylo 10 lat temu. Od 10 lat pracuje dla firm z UK gdzie nie ma ani jedenj osoby znajacej polski. Tyle w temacie profesjonalizmu rekruterow.
~asd
Miałem lepszą sytuację. Kobieta chciała rozmawiac po angielsku kiedy prowadziłem samochód na telefonie z trybem głośnomówiacym. Powiedziałem jej, że możemy porozmawiać jak skończę prowadzić :D -> w systemie zaznaczone, że nie zna angielskiego.
~FilipFilipowicz
Proponuje przygladnac sie zakresowi dokumentow takich wielkich agencji jak MichalPage i inne. Osobiscie, podczas odmowy pracy dla MichalPage - poprostu w miedzyczasie dostalem lepsza kontroferte - uslyszalem przez telefon ze jestem oszustem i trafiam na ich liste pracownikow z ktrymi nie beda wspolpracowac. Zero zrozumienia osobowego Proponuje przygladnac sie zakresowi dokumentow takich wielkich agencji jak MichalPage i inne. Osobiscie, podczas odmowy pracy dla MichalPage - poprostu w miedzyczasie dostalem lepsza kontroferte - uslyszalem przez telefon ze jestem oszustem i trafiam na ich liste pracownikow z ktrymi nie beda wspolpracowac. Zero zrozumienia osobowego - wiele oczekiwan od premii za zrekrutowanie mnie.
~Dżejms
Jak tak dalej pójdzie to nawet nie będzie trzeba być filosemitą aby zostać sędzią czy prokuratorem. Może nawet nikt nie pójdzie do więzienia za spalenie kukły tak jak teraz. Kto wie - może nawet doczekamy się swobody wypowiedzi na temat czosnków? Pomarzyć można prawda moderatorze?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki