REKLAMA

GEH proponuje Wlk. Brytanii reaktor działający na wypalonym paliwie

2011-12-13 11:46
publikacja
2011-12-13 11:46

13.12. Warszawa (PAP) - Firma GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) zaproponowała rządowi Wielkiej Brytanii budowę reaktora jądrowego, który zużyje do produkcji energii brytyjskie zapasy plutonu. Brytyjczycy mają największe na świecie zapasy plutonu nieprzeznaczonego do celów wojskowych.

Jak poinformowało GEH, chodzi o budowę reaktora IV generacji PRISM (Power Reactor Innovative Small Module), który może działać na zużytym paliwie z obecnie działających reaktorów energetycznych. Wielka Brytania ma prawie sto ton plutonu w wypalonym paliwie ze swoich elektrowni jądrowych oraz kolejnych kilkadziesiąt ton od zagranicznych klientów. Teoretycznie odpady takie mogą posłużyć jako źródło plutonu do celów militarnych. GEH podkreśliło, że zastosowanie technologii PRISM eliminuje to niebezpieczeństwo.

Obecnie działające reaktory energetyczne - II i III generacji, oraz budowane reaktory generacji III+, ze względu na użycie do rozszczepienia spowolnionych neutronów są w stanie zużyć zaledwie ok. 5 proc. materiału rozszczepialnego, zawartego w paliwie. Reszta trafia na składowiska lub do przeróbki.

Przyszłe reaktory IV generacji, działające na szybkich neutronach będą mogły rozszczepiać izotopy bezużyteczne w dzisiejszych reaktorach oraz w bardziej efektywny sposób zużywać pluton. Mają być w stanie wykorzystać nawet 60 proc. materiału rozszczepialnego w paliwie.

PRISM to właśnie reaktor na szybkich neutronach, chłodzony ciekłym sodem i z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, co oznacza, że w razie awaryjnego wyłączenia będzie w stanie osiągnąć bezpieczny stan nawet bez zewnętrznego zasilania. Projekt już w latach 90. wstępnie zatwierdziła amerykańska Komisja Nadzoru Jądrowego (NRC). Prototyp reaktora GEH ma zbudować w Savannah River - w ośrodku doświadczalnym Departamentu Energii USA.

Informując o ofercie dla Wielkiej Brytanii, GEH oceniła, że koszt instalacji PRISM jest porównywalny z typowym reaktorem energetycznym. Oprócz samego reaktora znajduje się w niej miejsce do przerabiania wypalonego paliwa, gdzie - dzięki specjalnej technologii - rozdziela się izotopy, które można jeszcze wykorzystać do produkcji energii od bezużytecznych odpadów.

Sam reaktor PRISM stosunkowo niewielką moc, rzędu 300 MWe (budowane obecnie typowe reaktory to 1100-1600 MWe), ale pozwala w dużej mierze zredukować ilość bezużytecznych i silnie radioaktywnych odpadów. (PAP)

wkr/ mki/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~S.O.
He ! He ! Idą takie czasy,że lepiej mieć w zapasie nawet 1000 dodatkowych , gotowych do użycia ładunków atomowych , a elektrownie atomowe zamykać , bo to za duża pokusa dla wroga !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki