Niemal na pewno UniCredito zaoferuje transakcję swapową - pięć swoich akcji za jedną akcję HVB. Nie będą wchodziły w grę żadne płatności w gotówce – poinformowała agencja. Na razie brak oficjalnych komentarzy w tej sprawie.
Tymczasem w poniedziałek zainteresowanie przejęciem niemieckiej części HVB wyraził inny niemiecki bank – Commerzbank. Przejęcie to mogłoby nastąpić, gdyby po fuzji nowy bank chciał sprzedać tę część HVB.
"Wszelka ekspansja miałaby dla nas sens, szczególnie w Niemczech albo wschodniej Europie" - powiedział Ulrich Ramm, rzecznik prasowy Commerzbanku cytowany przez agencję PAP. "To wszystko kwestia ceny" – dodał Ramm.
Według rzecznika Commerzbanku, w tej chwili bank ten nie jest celem przejęcia ze strony innej instytucji. "Nikt do tej pory nie zwracał się do nas w tej sprawie" - powiedział Ramm cytowany przez PAP.
W sprawie fuzji niemieckiego i włoskiego banku wypowiedział się w poniedziałek niemiecki rząd, który zasygnalizował, że nie ma nic przeciwko takiemu połączeniu. "Taka transakcja nie byłaby złą rzeczą i przyczyniłaby się do konsolidacji europejskiego sektora bankowego" - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy ministra finansów Stefan Giffeler.
W Polsce grupy bankowe UniCredito i HVB posiadają jedne z największych banków: Pekao SA i BPH. W wyniku połączenia obu banków powstałby największy bank w Polsce. Zdaniem części analityków, powstanie tak dużego banku mogłoby zostać zakwestionowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
M.D.
Źródło: PAP

























































