REKLAMA

FutureBlockchain na polskiej giełdzie? Mocne wzrosty i wątpliwości

2018-01-22 12:29
publikacja
2018-01-22 12:29
FutureBlockchain na polskiej giełdzie? Mocne wzrosty i wątpliwości
FutureBlockchain na polskiej giełdzie? Mocne wzrosty i wątpliwości
/ YAY Foto

Devoran, spółka notowana na rynku NewConnect, ogłosiła w piątek, że częścią jej działalności stanie się rozwój rozwiązań w ramach technologii blockchain. Dziś kurs spółki gwałtownie rośnie. Inwestorzy powinni jednak pamiętać, że spółka nie ma czystej karty w Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzorca podejrzewa, że w 2017 roku doszło na niej do sporej manipulacji kursem.

W piątek po sesji pojawił się komunikat spółki Devoran. Informowano w nim, że spółka zamierza rozszerzenie przedmiotu działalności w obszarze rozwoju rozwiązań technologicznych – ze szczególnym uwzględnieniem technologii blockchain – dla sektora informatycznego i finansowego. Głównymi obszarami działalności Spółki miałyby być w przyszłości: 

  • tworzenie rozwiązań i planów marketingowych społecznościom blockchain, 
  • budowa zaplecza serwerowni ("koparek") spełniających wysoką wydajność mocy obliczeniowych i udzielanie tej mocy sieci blockchain,
  • nawiązanie współpracy z podmiotami zagranicznymi celem rozwoju tehnologii blockchain.
  • Działalność dotychczasowa polegająca na inwestowaniu w nieruchomości komercyjne będzie kontynuowana.

Zarząd Emitenta uważa, że w przyszłości jego główne przychody będą generowane w oparciu o planowany zakres nowej działalności stąd tez podjął decyzję o zaproponowaniu zmiany nazwy Emitenta na FutureBlockchain oraz wprowadzeniu do Statutu zmian w zakresie prowadzonej działalności poprzez dodanie nowych punktów. Realizacja ww. planów rozwoju będzie możliwa po zaakceptowaniu przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy rozszerzenia przedmiotu działalności. Akcjonariusze o tym projekcie mają zadecydować 16 lutego 2018 roku.

fot. / / Bankier.pl

Choć wszystko to dopiero propozycje i póki co brak większych konkretów, akcje spółki na poniedziałkowej sesji drożeją o przeszło 40 proc. Jeszcze wczoraj spółkę wyceniano na niecałe 20 mln zł, dziś jej wartość rośnie o 8,5 mln zł. Dodatkowo spółka jest obecnie najdroższa od dwóch miesięcy.

Podejrzenie manipulacji

Warto jednak powstrzymać nieco entuzjazm. Po pierwsze, to dopiero ogłoszenie planów, a nie ich wprowadzenie. Do pierwszej złotówki zarobionej na projekcie, o ile taka w ogóle się pojawi, minie jeszcze trochę czasu. Po drugie, wzrosty na spółce, patrząc na historię, mogą budzić pewne wątpliwości.

Wróćmy do 2017 roku. Na koniec sierpnia 2017 roku jedna akcja spółki kosztowała 65 groszy, trzy tygodnie później było to już jednak 1,74 zł. Cena urosła więc niemal trzykrotnie. Sprawą zainteresował się KNF, który wydał komunikat, w którym poinformował, że rajd był wynikiem manipulacji. Nadzorca zidentyfikował grupy inwestorów, pomiędzy którymi krążyły akcje. Podkreślił także, że w omawianym okresie nie pojawiła się żadna informacja fundamentalna. Efekt? W połowie grudnia akcja Devorana warta była 37 groszy, a więc o 43 proc. mniej niż przed początkiem rajdu. 

Ryzyko jest naprawdę spore

Warto także zwrócić uwagę, że obecny, "blockchainowy" rajd na Devoranie, wcale nie zaczął się po publikacji komunikatu. Sesję przed publikacją komunikatu Devoran zakończył wzrostem o 40 proc., wcześniejszą wzrostem o 27 proc. Innych istotnych informacji fundamentalnych przed popołudniem 19 stycznia w tym roku nie było, ciężko więc się oprzeć wrażeniu, że coś tutaj jest nie tak.

Dodatkowo sam Devoran nie błyszczy wynikami. Ostatnie trzy lata to straty netto. Spółka ma także problem z generowaniem przychodów, 2014 rok zakończyła zaś ujemnymi kapitałami własnymi. Wszystko to, w połączeniu z historią rajdu z 2017 roku i podpinaniem się pod nośny temat blockchaina, sprawia, że inwestorom należy zalecić szczególną ostrożność przy podejmowaniu decyzji o zakupie akcji tego podmiotu. Ryzyko jest bowiem naprawdę spore. Oczywiście może się okazać, że Devoran na blockchainie zarobi krocie, giełdowa historia spółki przemawia jednak za opcją sceptyczną.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sel
A teraz czekamy aż wszystkie ciołki inwestujące w nazwę krypto zaliczą mega straty...

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki