REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Funt wystrzelił, euro najdroższe od Brexitu

2016-12-01 12:45
publikacja
2016-12-01 12:45
Funt wystrzelił, euro najdroższe od Brexitu
Funt wystrzelił, euro najdroższe od Brexitu
/ YAY Foto

[Aktualizacja - 21:25] Czwartkowe notowania przynoszą nagłe umocnienie brytyjskiej waluty. W ciągu kilkudziesięciu minut funt podrożał o około 8 groszy. Cena euro przekroczyła poziom 4,48 zł i w ten sposób osiągnęła najwyższy poziom od końcówki czerwca.

5,336 zł – tyle tuż po południu płacono na rynku walutowym za funta brytyjskiego. Wzrost o ponad 1,5% od poziomu dzisiejszego otwarcia wywindował kurs brytyjskiej waluty do najwyższego śródsesyjnego poziomu od połowy lipca. Po raz ostatni na koniec dnia funt był tak drogi jak obecnie jeszcze wcześniej, bo 30 czerwca, czyli w trakcie trwania wielkiej brexitowej przeceny. Przypomnijmy – tuż przed kluczowym referendum, funt kosztował 5,70 zł. Po godzinie 15.00 kurs zaczął powoli spadać i po godzinie 18.00 funt zszedł poniżej 5,30 zł.

fot. / / Bankier.pl

Ruch na wykresie GBP/PLN to pokłosie sytuacji na rynku światowym. Funt wyraźnie umacnia się także względem dolara, jak również względem euro. Globalnie, na sytuację na rynku walutowym – szczególnie na kurs euro - wciąż wpływ ma także niepewność związana z niedzielnym referendum we Włoszech.

Umocnienie funta wiązać można także z wypowiedziami polityków. Po pierwsze, odpowiadający za Brexit minister David Davis oświadczył, że Wielka Brytania gotowa jest rozmawiać o kosztach, które musiałaby ponieść, aby mieć dostęp do wspólnego unijnego rynku dóbr i usług.

- Głównym kryterium byłoby tutaj to, czy dostaniemy możliwie najlepszy dostęp dla towarów i usług do europejskiego rynku (...). Oczywiście rozważylibyśmy to" - powiedział Davis.

Z kolei szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zapowiedział, że UE jest gotowa na znalezienie rozwiązań dotyczących dostępu Brytyjczyków do unijnego rynku.

Euro najdroższe od Brexitu

Cena euro przekroczyła poziom 4,48 zł i w ten sposób osiągnęła najwyższy poziom od końcówki czerwca. Polskiej walucie z pewnością nie pomogły słabsze dane z gospodarki oraz ryzyko związane z piątkową decyzją agencji Standard & Poor’s.

fot. / / Bankier.pl

Przed 20:00 za euro na rynku międzybankowym płacono 4,48 zł, a więc o trzy grosze więcej niż wczoraj. To także najwyższy kurs euro od 28 czerwca. Frank szwajcarski kosztował prawie 4,16 zł, czyli o trzy grosze więcej niż w środę.

Ze względu na wzrostowe odbicie na parze euro-dolar cena amerykańskiej waluty zatrzymała się na poziomie 4,20 zł. W środę kurs USD/PLN osiągnął najwyższy poziom od 14 lat, sięgając 4,2150 zł.

Michał Żuławiński, Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (81)

dodaj komentarz
~Makler
Ciekawie gdzie są ci wszyscy spekulanci którzy mówili że funt będzie po 4 zł:)
~rob
Super sprzedam euro po fajnym kursie
~Mariusz
Kiedy Polacy wyjdą na ulice??
~ken
Frank po 4,16-4,17. Znakomicie rzadząca sekta ignorantow narodowobolszewickich pomogla zadłużonym frankowiczom ! Byle tak dalej a haslo Polska w ruinie zrealizuje sie juz wkrotce !
~Tomasz
Bitcoin najdroższy od 3 lat.
~obserwator
Nie ma sie czym podniecac zawsze w grudniu polska złotowka tracila na wartosci tam skad rodacy przesyłaja diengi do Polski a w grudniu to osobiscie przed swietami przywoza a obdarowani je chetnie na polskie zlotowki wymieniaja to jest cykl koniunkturalny grudnia i prosze zauwazyc ze waluta PL zawsze jest najsłabsza w miesiacach Nie ma sie czym podniecac zawsze w grudniu polska złotowka tracila na wartosci tam skad rodacy przesyłaja diengi do Polski a w grudniu to osobiscie przed swietami przywoza a obdarowani je chetnie na polskie zlotowki wymieniaja to jest cykl koniunkturalny grudnia i prosze zauwazyc ze waluta PL zawsze jest najsłabsza w miesiacach grudzien,styczen,luty. Tyle w tym temacie
~Wachmistrz
To za parę lat rządzenia prezesa z za zasłony i tych Macierewiczów, specjalistow od brzozy a będziemy mielij EUR po 7 PLN...katastrofa....
~UEBE
Dlaczego katastrofa? Skoro wiesz że będzie po 7 zł, to kupuj dziś euro i zarobisz.
~bull
Polska potrzebuje takich geniuszy jak Wachmistrz. Super, dzięki za cynk już lecę kupować Euro skoro ma być po 7 zł.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki