REKLAMA

Funt najsłabszy od ponad dwóch lat. Rosną obawy o brexit bez umowy

2019-07-16 16:40
publikacja
2019-07-16 16:40
YAY Foto

Kurs funta gwałtownie zniżkuje na fali nowo rozbudzonych obaw o zbliżający się wielkimi krokami brexit bez porozumienia z Brukselą.

Notowania brytyjskie waluty poruszają się pod dyktando kolejnych doniesień z brexitowego frontu. W wyścigu o fotel lidera Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji - brytyjskiego rządu, mierzą się b. burmistrz Londynu i zdecydowany zwolennik opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczonego Królestwo Boris Johnson oraz szef MSZ Jeremy Hunt, również opowiadający się za opuszczeniem wspólnoty, ale do niedawna prezentujący bardziej koncyliacyjny ton.

Jednak w obliczu silnych nastrojów antyunijnych wśród zwolenników torysów (którzy decydują w głosowaniu o wyborze nowego lidera partii), obaj kandydaci coraz wyraźniej forsują stanowcze stanowiska ws. brexitu. Podczas wczorajszej debaty obaj podkreślali, że nie akceptują planu awaryjnego ws. irlandzkiej granicy, wynegocjowanego przez byłą liderką Konserwatystów i ustępującą szefową rządu Theresę May. Tymczasem państwa unijne wciąż nie dały sygnału, że są skłonne na ponowne negocjacje i ustępstwa w tej kwestii.

Rośnie zatem prawdopodobieństwo, że 31 października Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską bez porozumienia z Brukselą i stolicami krajów członkowskich. Analitycy wskazują, że będzie to miało katastrofalny wpływ na brytyjską gospodarkę, co zmusi Bank Anglii do obniżki stóp procentowych w celu zahamowania kryzysu, a w efekcie doprowadzi do spadku kursu funta. Dyskontujący przyszłość inwestorzy już teraz zabezpieczają się przed tym scenariuszem, wyprzedając brytyjską walutę.

We wtorkowe popołudnie funt osłabia się wobec dolara aż o 0,9 proc. Za szterlinga płaci się już zaledwie 1,24 USD - najmniej od kwietnia 2017 r.

Kliknij, aby przejść do wykresu / Bankier.pl

W konsekwencji brytyjska waluta jest też tańsza dla płacących w złotych. Przed 17:00 funt kosztuje niespełna 4,71 zł, po spadku o ponad 5 groszy od początku tygodnia. W efekcie jest najtańszy od sierpnia ubiegłego roku.

Kliknij, aby przejść do wykresu / Bankier.pl

MKa

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mith21
Na parze za złotówką wcale nie widać rekordowego spadku funata. Nie ma to jak solidna polityka rządu.
czarny_kuskus
Tak im się gospodarka rypnie jak Rosji po sankcjach. Unia i Londyn potrzebuja siebie nawzajem, reszta to polityka
fred_
Brexit bedzie na 100%, mam tylko nadzieje ze uporzadkowany.
tristans
lepiej niech głosują za wyjściem z porozumieniem. Jak po wyjściu gospodarka im się rypnie, to zwolennicy wyjścia będą mogli przyjechać do uni i zarobić parę groszy przy zlewakach lub czyszczeniu parków.
sel
A dokładniej rosną obawy ,że jednak do niego dojdzie....

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki