REKLAMA

Fundusz Trójmorza sfinalizował pierwszą inwestycję

2020-10-23 11:07, akt.2020-10-23 18:08
publikacja
2020-10-23 11:07
aktualizacja
2020-10-23 18:08
Fundusz Trójmorza sfinalizował pierwszą inwestycję
Fundusz Trójmorza sfinalizował pierwszą inwestycję
/ PKP

Fundusz Trójmorza sfinalizował pierwszą inwestycję kupując 100 proc. udziałów w spółce Cargounit zajmującą się leasingiem lokomotyw w Polsce - poinformował w piątek Fundusz Trójmorza.

Szczegóły transakcji są poufne.

Jak informuje Fundusz Trójmorza, sfinalizował pierwszą inwestycję kupując 100 proc. udziałów w spółce Cargounit zajmującą się leasingiem lokomotyw w Polsce - poinformował w piątek Fundusz Trójmorza., Cargounit z taboru Cargounit korzystają głównie przewoźnicy z branży petrochemicznej, chemicznej, metalurgicznej, podmioty odpowiedzialne za transport intermodalny oraz przewóz kruszyw. Spółka ma flotę 175 lokomotyw, w tym 96 elektrycznych. Działa od 17 lat.

“Kolej odgrywa coraz większą rolę w transporcie towarów w Europie - ułatwia wymianę handlową oraz zmniejsza negatywne oddziaływanie transportu na środowisko naturalne. Wzrost skali działania spółki Cargounit, możliwy dzięki środkom Funduszu Trójmorza, wpłynie korzystnie na rozwój połączeń towarowych w regionie Trójmorza i usprawni wymianę handlową w naszej części Europy. Plany ekspansji spółki na sąsiednie kraje doprowadzą do wzmocnienia współpracy w osi północ-południe pomiędzy państwami Inicjatywy Trójmorza” - informuje Fundusz Trójmorza sfinalizował pierwszą inwestycję kupując 100 proc. udziałów w spółce Cargounit zajmującą się leasingiem lokomotyw w Polsce - poinformował w piątek Fundusz Trójmorza.

W komunikacie podano, że Cargounit jest jedyną firmą zajmującą się leasingiem lokomotyw w regionie Trójmorza, która może zaoferować pełen zestaw typów lokomotyw oraz ma rozległe plany modernizacji swojej floty w nadchodzących latach. Spółka nadal będzie się poprzez ekspansję, w regionie Trójmorza. Rozszerzenie działalności poprawi łączność w regionie, w tym efektywność transportu towarów koleją.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest pomysłodawcą, inicjatorem, założycielem i głównym inwestorem Funduszu Trójmorza, który zakłada pozyskiwanie środków na inwestycje od instytucji rozwoju reprezentujących poszczególne kraje, od międzynarodowych instytucji finansowych takich jak EBI, EBOiR, czy Bank Światowy oraz od inwestorów prywatnych jak fundusze emerytalne, które szukają długoterminowych inwestycji.

Fundusz jest międzynarodowym instrumentem finansowym, działającym na zasadach rynkowych, tj. mającym generować zysk, uzupełniającym środki unijne w latach 2021-2027, a także środki budżetowe państw krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie do funduszu weszły instytucje z Polski, Rumunii, Estonii i Łotwy. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_cyca_cytater
''Szczegóły transakcji są poufne.'' złodziejstwo

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki