REKLAMA

Frontex: Liczba nielegalnych migrantów przybywających do UE wystrzeliła

2023-09-14 18:56
publikacja
2023-09-14 18:56

Liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła w tym roku o 18 proc., a centralnym szlakiem Morza Śródziemnego przybyło ich o 96 proc. więcej – ogłosiła w czwartek unijna agencja ds. granic Frontex, oceniając, że presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.

Frontex: Liczba nielegalnych migrantów przybywających do UE wystrzeliła
Frontex: Liczba nielegalnych migrantów przybywających do UE wystrzeliła
fot. chalermphon_tiam / / Shutterstock

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE, o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016 – przekazała włoska agencja prasowa ANSA, cytując dane Frontexu.

Najbardziej wzrosła liczba osób przybywających centralnym szlakiem przez Morze Śródziemne, który jest główną trasą migracji do UE i odpowiada za mniej więcej połowę wykrywanych przekroczeń. Na tym szlaku od stycznia do sierpnia wykryto 114 562 przypadków nielegalnej imigracji, o 96 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Frontex ocenił, że presja migracyjna z Tunezji i Libii „może utrzymać się w nadchodzących miesiącach”.

Włochy ponoszą największy ciężar związany z tą migracją – podkreśla ANSA. Szczególnie trudna sytuacja panuje na wyspie Lampedusa, na którą w ostatnich dniach przybyła rekordowa liczba migrantów. Lokalne władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper oświadczyła w czwartek, że Unia Europejska jest „gotowa do wsparcia Włoch”. Obecna sytuacja „po raz kolejny wskazuje na wyzwania, z jakimi się mierzymy, i wysiłki, jakie musimy podjąć” – dodała.(PAP)

anb/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (35)

dodaj komentarz
maxykaz
Pisie gamonie powinni zmodyfikować pytanie o imigrantach w referendum. Powinno być takie: Czy jesteś za tym aby pisia ferajna robiła was w ciula i brała kasę za wizy?
trolley
albo: Czy jesteś za tym aby nas w końcu wywalili z Shengen?
samsza
W UE się zorientowano, że limity dla krajów UE (dla ratowania planety) zostały skrojone dla starej unii, a nie tej szybko powiększonej o powiedzmy mld migrantów.
:)
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/wiadomosci-rolnicze/rolnictwo-w-ue/ke-wycofuje-sie-z-zielonego-ladu-zaskakujace-przecieki-z-brukseli-2491245
pdox
Wszyscy na film Holland przybywają... :D
trolley
bilet 5k$ - zgłaszać się do Wawrzyka
pdox odpowiada trolley
Drogo trochę, ale co zrobić, prawdziwa kultura i sztuka musi kosztować, zwłaszcza taka o najprzedniejszych korzeniach. :D
roza_von_tusk
Będą ubogacać kulturowo w nocy w parkach stare i młode Helgi. Tak trzymać. Tylko trochę za mało pali się w szkopach samochodów. Trzeba jeszcze zburzyć morderczy PISowski mur hańby z filmu Holland i fala inżynierów zaleje szkopy. Tak trzymać
trolley
kto patrzy na pisi mur jak wystarczy 5k$?
roza_von_tusk odpowiada trolley
Tyle że nie każdego inżyniera z pontonu stać na 5k$, dlatego dla ubogacania Helg najlepsi będą ci co przejdą przez mur :)
santoriusz odpowiada roza_von_tusk
jak cie ubogacą to jak trzeba będzie do Ciebie mówić? on czy ona?

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki