REKLAMA

Francuskie firmy będą realizować budowę metra w Belgradzie

2020-11-26 21:29
publikacja
2020-11-26 21:29
Francuskie firmy będą realizować budowę metra w Belgradzie
Francuskie firmy będą realizować budowę metra w Belgradzie
fot. S-F / / Shutterstock

Władze Serbii podpisały w czwartek umowę z rządem Francji przewidującą rozpoczęcie w przyszłym roku w Belgradzie budowy metra. Umowa opiewa na 530 mln euro, a w jej ramach Serbia planuje wybudować dwie linie w stolicy, zamieszkanej przez ok. 1,7 mln ludzi.

"Spodziewamy się, że prace rozpoczną się pod koniec przyszłego roku" - powiedział serbski minister finansów Sinisa Mali po podpisaniu umowy z francuskim ministrem handlu zagranicznego Franckiem Riesterem. "Musimy jak najszybciej rozpocząć ten projekt" - podkreślił.

Francuski minister mówił "o decydującym kroku”. Wyjaśnił, że w umowie jest zawarte "zdecydowane zobowiązanie obu stron" do realizacji projektu i przypomniał przy tym inne francuskie firmy, które mają kontrakty w Serbii - Suez na budowę zakładu przetwarzania odpadów w Belgradzie i Vinci na prace przy stołecznym lotnisku.

W budowę belgradzkiego metra ma zaangażować się przede wszystkim francuska firma Alstom, koncern zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową, producent m.in. pociągów dużej prędkości TGV, AGV i Pendolino.

Agencja AFP zwraca uwagę, że umowa jest postrzegana jako duży sukces rządu francuskiego, bowiem z gry o budowę metra w stolicy Serbii wyeliminowane zostały Chiny, które w tym bałkańskim kraju od 10 lat inwestują miliardy dolarów poprzez pożyczki lub bezpośrednie finansowanie w infrastrukturę, energię i bezpieczeństwo. (PAP)

zm/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zenonn
Polskie oddziały ALSTOM zarobią?
darius19
faktycznie - wygranie z Chinami to jest cos...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki