REKLAMA

Francja wprowadza godzinę policyjną w kolejnych 38 departamentach i Polinezji

2020-10-22 18:56
publikacja
2020-10-22 18:56
Francja wprowadza godzinę policyjną w kolejnych 38 departamentach i Polinezji
Francja wprowadza godzinę policyjną w kolejnych 38 departamentach i Polinezji
fot. kavalenkau / / Shutterstock

Premier Francji Jean Castex poinformował w czwartek na konferencji prasowej o wprowadzeniu godziny policyjnej od godz. 6 do 21 w kolejnych 38 francuskich departamentach i Polinezji Francuskiej.

„Sytuacja epidemiczna kraju znacząco się pogarsza. Czekają nas trudne tygodnie” – powiedział Castex. Dodał, że według prognoz służb medycznych zarówno liczba zakażonych koronawirusem, jak i ofiar śmiertelnych Covid-19 znacznie wzrośnie w listopadzie.

Godzina policyjna w 38 kolejnych francuskich departamentach i będącej terytorium zamorskim Polinezji Francuskiej zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę przez sześć tygodni. Tym ograniczeniem zostanie objętych w sumie 54 departamentów zamieszkiwanych przez 46 mln obywateli Francji.

"Jeśli nie uda nam się powstrzymać pandemii, staniemy w obliczu tragicznej sytuacji i będziemy musieli rozważyć jeszcze surowsze ograniczenia" - przestrzegł premier.

Castex zaznaczył, że w związku z drugą falą pandemii koronawirusa sytuacja sanitarna w wielu krajach Europy jest bardzo poważna. Wymienił tutaj Belgię, Niemcy, Hiszpanię i kraje Europy Środkowej - Polskę i Czechy.

Na konferencji poinformowano również, że w ciągu ostatniego tygodnia we Francji liczba infekcji wzrosła o 40 proc., odnotowano ich 251 na 100 tys. osób. W ciągu ostatnich 15 dni liczba zakażeń się podwoiła.

Od 15 do 20 proc. pacjentów na oddziałach intensywnej terapii ma poniżej 40 lat, a połowa leczonych tam chorych ma mniej niż 60 lat.

„Jesteśmy w stanie zwiększyć liczbę łóżek do 7,7 tys. w ciągu dwóch tygodni” – poinformował z kolei obecny na konferencji minister zdrowia Olivier Veran. Obecnie francuskie szpitale dysponują 5,8 tys. łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Minister podał również do wiadomości, że w ciągu ostatniego tygodnia przeprowadzono 1,6 mln testów na koronawirusa.

Castex z zadowoleniem przyjął przestrzeganie zasad godziny policyjnej. „To są ciężkie środki, ale są one przestrzegane” – ocenił premier, informując o ponad 32 tys. kontrolach i ponad 4,7 tys. grzywnach, które zostały nałożone na nieprzestrzegających tego obostrzenia.

Szef rządu poinformował również, że od czwartku dostępna jest nowa aplikacja do śledzenia zakażeń - Tous AntiCovid. Sekretarz stanu ds. cyfryzacji Cedric O wyraził nadzieję, że „wiele milionów Francuzów” pobierze ten program na swoje telefony.

Premier przyznał również, że wprowadzenie godziny policyjnej oznacza duże koszty dla wielu sektorów gospodarki, zwłaszcza dla kultury. Minister kultury Roselyne Bachelot obiecała, że żadna z instytucji kultury nie pozostanie bez pomocy państwa w czasach kryzysu, a rząd przeznaczy na sektor 115 mln euro.

Rząd, jak zapowiadał już w środę rzecznik Gabriel Attal, chce również przedłużyć stan zagrożenia zdrowia do 16 lutego włącznie. W weekend będzie nad tym debatowało Zgromadzenie Narodowe, po czym ustawa zostanie przesłana do Senatu.

Z Paryża Katarzyna Stańko

ksta/ adj/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki