REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Francja przekazała Egiptowi pierwszy z dwóch mistrali

2016-06-02 14:00
publikacja
2016-06-02 14:00

Egipt otrzymał w czwartek pierwszy z dwóch okrętów desantowych typu mistral, sprzedanych przez Francję Kairowi po anulowaniu umowy z Rosją w związku z jej rolą w konflikcie na Ukrainie. Zgodnie z umową podpisaną w ubiegłym roku drugi ma dotrzeć we wrześniu.

fot. Sgt. Kassie L. Mcdole / / FORUM

"Zwiększa to nasze zdolności bojowe i potencjał realizowania długoterminowych misji morskich" - powiedział egipski minister obrony Sedki Sobhi w czasie uroczystości przekazania okrętu w Saint-Nazaire.

Egipska telewizja poinformowała, że okręt, nazwany "Gamal Abdel Naser", ku czci autorytarnego prezydenta Egiptu w latach 1956-1970, zmierza do portu w Aleksandrii, gdzie jest oczekiwany w ciągu kilku tygodni.

Desantowiec, wyposażony w systemy obrony przeciwrakietowej i radarowej nawigacji, może przyjąć do 16 śmigłowców i dysponuje pasami startowymi dla sześciu maszyn - podkreśliła telewizja.

Francuskie władze w sierpniu 2015 roku ostatecznie anulowały wart 1,2 mld euro kontrakt na dostawę mistrali do Rosji, w odpowiedzi na rosyjskie zaangażowanie w konflikt we wschodniej Ukrainie. Egipt kupił dwa okręty za ok. 950 mln euro, dzięki finansowemu wsparciu Arabii Saudyjskiej.

Okręty, które przeznaczono dla Rosji, miały nazywać się "Władywostok" i "Sewastopol". Po zawarciu kontraktu z Kairem przechrzczono je na "Gamal Abdel Naser" i "Anwar as-Sadat", od nazwisk prezydentów Egiptu.

Kair zabiegał o zwiększenie swego potencjału w obliczu trwającej od dwóch lat rebelii na północy Synaju i w związku z obawami przed rozlaniem się konfliktu w sąsiedniej Libii.(PAP)

ksaj/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Rebe
Za "kilka" miesięcy Egipt odsprzeda je Rosji...z drobnym zyskiem i "wszyscy" będą zadowoleni...
~StanRS
I będzie jeb w Israel. Parchy będą wtedy "uchodźcami" w Polsze (a właściwie już są).
~Dżejms
Kupa kasy a dwie, trzy rakiety (wystarczy aby jedna dotarła do celu) i wrak na dnie. Więc kiepsko to widzę. A nie zapominajmy że są jeszcze torpedy z niemieckich okrętów podwodnych które podarowali jako odszkodowania Izraelowi. Swoją drogą nie przypominam sobie aby Niemcy były w stanie wojny z państwem Izrael. Nam nic nie dali a powinni.
~wanker
Egipt w zamian za to przekaże im piramidy drogą morską.
~StanRS
Egipt wyśle za to do Francji "lekarzy", "inżynierów", "architektów", "prawników" itd. To Franc(j)e ubogaci kulturowo.
~elmondo
jak odbiorą drugi to Rosjanie zabiorą oba za długi.
śmieszne te sankcje, niby są, a ich nie ma.
brytole cały czas handlują z rosją
~men
To tak jakby trafiły do Rosji.
~a_MOSIEKnaTO
Po co Egiptowi takie okręty w jeziorze? Po nic!
Wyjście Francuzów z problemu.
Za chwilę Egipt wymieni te okręty z Rosja na coś potrzebnego, elektrownie atomową.
~peter
Sprzedaż nowoczesnej broni ofensywnej Egiptowi? Czyli co, przypłynie taki okręt na Bałtyk i nam przy...li? Nie znam się, więc może się mylę, proszę wyjaśnienie.
~JurnyDziadek
Ciekawe po co im te Mistrale? Moze Egipt chce zaangazowac w wojne w Syrii. Albo bedzie pacyfikowac Panstwo Islamskie w Libii. A moze Egipcjanie kupili go, zeby walczyc z Etiopia o wode, ktora buduje tame i zbiorniki na Nilu Blekitnym?

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki